| valentina69 a întrebat:

Poti ramane insarcinata inainte de menstruatie? Mentionez ca pe 30 trebuia sa am menstruatie si pe 1 am avut contact neprotejat, dar maine deja suntem in 4 si nimic.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, fiindca este IMPOSIBIL. Ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual sunt 100% infertile fiindca este demonstrat stiintific si medical, ca OVULUL produs cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, este VIABIL doar maxim 24 de ore, si in cazul in care nu este fecundat, din a 2-a zi intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida si dupa 3-4-a zile de la producerea sa ovulul se DEZINTEGREAZA, iar resturile de ovul sunt resorbite de organism. In concluzie OVULUL pur si simplu DISPARE din organism cu circa 10 zile inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii. Deci rezulta ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului NU poate exista un OVUL VIABIL in uter si din acest motiv spermatozoizii ajunsi in uter NU au ce fecunda, deci este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in aceasta perioada. In aceasta perioada barbatul poate ejacula in mod intentionat in vagin de fiecare data fara nicio retinere. Raspunsul este valabil in situatia in care data urmatarei menstruatii se poate determina cu suficienta precizie. In cazul in care ciclul tau nu este foarte dereglat menstruatia se va produce negresit in zilele urmatoare. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Daca faci sex neprotejat iar el isi da drumul in tine poti ramane, daca nu, atunci nu ai cum sa ramai.

| valentina69 explică (pentru vocea):

Mersi

| valentina69 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult pentru raspuns, am crezut ca si imediat dupa menstruatie cateva zile poti face sex neprotejat dar nu a fost asa, am ramas insarcinata

| corbulalbrosu a răspuns (pentru valentina69):

Dupa menstruatie zilele asa zise nefertile pot sa lipseasca complet in cazul in care CICLUL menstrual este NEREGULAT sau foarte scurt cel de 21 de zile si in acest caz OVULATIA se poate produce incepand din a 7-a zi astfel ca PERIOADA FERTILA incepe inca din a 3-4 zi, adica inca din timpul menstruatiei. Aceasta prima zi de OVULATIE creste cu cate 1 zi fata de cel mai rapid posibila 7-a zi a ciclului cu cresterea lungimii ciclului, astfel : ciclu de 22 zile = ovulatie in ziua a 8-a; ciclu de 23zile =ovulatie in ziua a 9-a; ciclu de 24 zile= ovulatie in ziua a 10-a si tot asa. Deci PERIOADA FERTILA poate incepe cel mai devreme cu incepere din a (2)3-a zi, si sa cresca odata cu cresterea numarului de zile ale CICLULUI menstrual daca acesta este REGULAT. In cazul ciclului NEREGULAT, OVULATIA se poate produce in orice zi a ciclului incepand din a 7-a zi iar zilele fertile din a (2)3 zi incolo. Din pacate aceste informatii cat se poate de utile/folositoare ar fi trebuit sa fie facute cunoscute in scoala in cadrul orelor de educatie sexuala. Din pacate se fac ore de religie absolut INUTILE. Te compatimesc, imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti ramane gravida inainte de menstruatie, dar daca ai mai avut sex in perioada 12-21 decembrie, inseamna ca ai fii putut sa ramai atunci.
Asteapta menstra si daca nu vine intr-o saptamana, fa un test de sarcina.