| ElisaAna a întrebat:

Buna!
Sa presupunem ca o fata observa un baiat total străin dar care i se pare super dragut( pe strada, metrou, facultate, etc) si vrea sa il abordeze cumva, sa ii spuna ca l-a observat și i-a atras atenția. Eventual sa ii ceara un contact. Vouă cum vi s-ar parea, ar fi ciudat, ati considera gest de disperată sau ca are hormoni de potolit? Care ar fi reacția si ulterior parerea referitor la ea?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vouă cum vi s-ar parea, ar fi ciudat, ati considera gest de disperată sau ca are hormoni de potolit?
Nu, este normal.
Care ar fi reacția si ulterior parerea referitor la ea?
Reacția ar depinde de cel abordat. Părerea la fel.

| Endoryus a răspuns:

Depinde de multe chestii. Pana sa procesez ce imi zici iti obsev garderoba. Daca te vad cu pantaloni albi de yoga si chiloti negri ( nu zic degeaba, observ multe pe strada asa) poate iti zic cat e ora ca mai mult nu imi bat capul.
Acum, ce zici. Depinde de context. Mi s-a intamplat la semafor sa aud o fata langa mine sa zica la misto " dar trece anul si nu se schimba culoarea". Ma intorc si observ ca se uita in ochii mei, cu un zambet usor pe buze ( conteaza mult, daca ai moaca de depresa, il faci pe ala sa planga). Eu i-am zis ca prefer sa stau tot anul decat sa ma calce trecand strada un bmw nou iesit din fabrica. I-am furat un ras scurt si fiecare si-a vazut de drum. Repet, conteaza locatia. Starea omului.Ce ii spui. Cum ia ce ii spui. Eu nu iti pot spune exemple ce mi-ar placea mie ca nici nu stiu sa fiu sincer. Sunt oameni si oameni. Mi s-a intamplat seara stand pe o banca in parc sa se aseze o fata langa mine, sa ma intrebe intai daca poate sa se aseze si dupa tot ea incepea discutia dar eu o continuam. De fel nu ma bag eu in seama din acelasi motiv bagat ca tine in intrebare. Toate te iau de disperat de viata. Prefer sa evit situatia. Cand mergeam acum ani cu autobuzul, faceam o prostie ( ii dadusem palaria jos din cap la o baba), Fata de langa mine facea misto ca se intoarce imediat si ma bate.Eu ii ziceam ca nu e problema, nu dau in femei dar daca e o folosesc pe ea drept scut uman. Depinde contextul, ce spui, cum o spui, cum o ia persoana cealalta.

| Endoryus a răspuns:

PS. Care ar fi reacția si ulterior parerea referitor la ea? " O parere buna. Apreciez mult fetele care sunt diferite de restul. Predomina mult ideea " el sa faca pe toate.el sa bage in seama, el sa gaseasca ce sa vorbim, el sa aleaga unde sa mergem, ce sa mancam " etc etc. Apreciez foarte mult cele care nu sunt degeaba, care nu sunt clone la restul. Care sunt diferite.

| ElisaAna explică (pentru Endoryus):

În mare parte asa e. Conteaza mult cum arata si ce atitudine are. Oricum, ma bucur totusi ca nu e considerat act de disperare si nici nu e desconsiderata pentru ca face ea primul pas.

| Endoryus a răspuns (pentru ElisaAna):

Eu nu prezint majoritatea. Nu stiu restul cum reactioneaza.

| RAY a răspuns:

Iti faci prea multe vise paranoice, incearca si vezi, ce atatea drame

| Plato a răspuns:

O sa fac abstractie de hormoni, contacte si ce-ai mai zis tu.
Deci da, e normal ca femeia sa faca primul pas. De asemenea, da, se poate sa te considere disperata, multi ar face-o din cauza ridicolei mentalitati: "baiatul face primul pas".

Totodata, acest "super dragut" a fost cauza multor esecuri, sugestia mea este sa treci putin peste "super dragut" si sa vezi daca e super si in spatele aspectului.
Luciditatea e cruciala in astfel de situatii. Faptul ca e "super dragut" s-ar putea sa-ti distraga atentia de la "super taran", "super badaran" sau "super ticalos". Calea corecta e cea a lui Stefan Ghiorghidiu.winking

| Andreeush a răspuns:

Nu e nimic anormal ca o fată să facă primul pas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeush):

Ehh, daca o fata s-ar da la mine in public(tinand cont ca nu sunt "genul fetelor") as reactiona paranoic, as fi plin de suspiciune despre intentiile sale. Nu as refuzao, dar as incerca sa raspund cat mai vag, imprecis despre informatiile mele private. Pana aflu mai multe detalii despre ea.
Dar primul gand care imi trece prin cap ii : ca vrea sex pe bani

| SandraEve a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai maii. O femeie care vrea sex pe bani cred ca arata intr-un anume fel. Iti dai seama cand vine la tine o centurista si cand vine o tipa normala. Nu?

| mgtow a răspuns:

Ma fac ascultat apoi zic: vrei sex sau iubire ca in filme? Nu le am cu sentimentalismele imi doream doar ciolanul de la tine pa

| Violleta2022 a răspuns:

In general, fetele nu abordeaza baiatul, ca risca sa fie refuzate, sa fie crezute parasute, sau pur si simplu sa se faca misto pe seama lor. Nu poza niciodata in disperata!
dDca si baiatul te place, cu siguranta va veni el sa-ti vorbeasca si sa-ti dea numarul lui ori sa-l ceara pe al tau.

| Adry05 a răspuns:

Depinde mult de tine cum il abordezi si ce si cum spui. Daca esti relaxata, pozitiva, zambitoare, cel mai probabil o sa faci o impresie buna. Parerea mea e sa nu te bagi in seama zicadu-i : mi-ai atras atentia, ci mai degraba sa te legi de un anume detaliu mai special. De exemplu daca citeste o carte poti spune ca ti-a atras atentia ca citese, ca ti se pare foarte fain sa vezi un baiat citind, ca e o dovada de inteligenta. Sau daca are ceva in stilu lui mai iesit din comun, tatuaje sau ceva, leaga-te de alea.