| anda13 a întrebat:

Se poate vorbi de simptome ale unei sarcini după 8 zile de la o posibilă concepție?
Vorbesc despre dureri de sâni și dureri în zona ovarelor și spate, ca în cazul unei răceli la ovare. Aș adăuga niște coșuri, toate acestea, dureri de sâni și coșuri îmi apar înaintea menstruației care trebe să apară în vreo 9 zile dar cu durerea de ovare nu m-am mai confruntat
Mulțumesc mult.

16 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Primele simptome ale unei eventuale sarcini apar dupa 6-8 saptamani adica spre sfarsitul lunii a 2-a. Primul semnal poate fi considerat intarzierea mai mare (1-2 saptamani) a menstruatiei, semnele descrise de tine se incadreaza in cele premenstruale, nu in cele ale unei sarcini

| Emilian65 a răspuns:

Dupa 8 zile de la actul sexual pot aparea niste semne neplacute, ca urmare a reactiei corpului tau.

| Pacala a răspuns:

Ar putea să nu fie o durere simplă de ovare, ci efectul unei boli cu transmitere sexuală. Sunt vreo 4-5 boli care se manifestă așa. Restul simptomelor sunt de la venirea menstruației.

| 1cristian1990 a răspuns:

Ai luat o bomba de hormoni dinaceea ai reactiile astea! acea pastila e o bomba hormonala! Se iau doar una la 6 luni si in secial e pentru femeile violate nu pentru cele care fac constient si se pot proteja!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la an la an, simptomele menstruatiei se pot modifica ușor. Si da, durerea de ovare este un simptom al menstruației.
Sau poate răceală.
Simptomele unei sarcini, apar de obicei după minim 14 zile de la concepție.
Nu in a 2-a3 luna. Evident, corpul unei femei diferă.
Daca ești sigura ca ai făcut sex in afara perioadei fertile si ca totul a fost in regula, nu ai cum sa fii în însărcinată.
Dupa perioada fertila... dacă îți curge acel lichid alb zilnic si înainte cu aproximativ 10 zile te dor sănii dintr-o parte, menstruația va veni happy

| anda13 explică:

Nu mă dor dintr-o parte mă dor sfârcurile și sun acestea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna! Sigur nu ai răcit? Nu ai umblat desculță pe gresia rece? Nu ai dormit dezvelită si te a tras curentul? Poate ai facut duș si după ce ai iesit din baie te a tras curentul daca prin casa undeva era un geam deschis, si voi femeile sunte ti foarte sensibile m ai ales in zonele genitale, răciti usor, asa că trebuie să stai in pat, sa fie cald in cameră si tratament, sa te vindeci repede. Insanatosire grabnică, citi ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sănii dragă, săniuțelelaughing ci sînii țîțele ei o dor.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anda13):

Sarut mina! Tu esti in poză?

| anda13 explică:

Eu, acu 2 ani, și da sunt răcită, e probabil să fi răcit dar sunt îngrijorată

| anda13 explică:

Da, eu sunt în poză, și se poate să fie vorba de o răceală

| rares32 a răspuns:

Da ea e în poză, și se poate să fie o răceală

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o minora greșeală făcută de ai autocorectarea telefonului meu. Eu cred ca fata ce a citit comentariu meu, și-a dat seama ce am vrut sa zic happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, dar glumea m si eu cu tine, te ai supărat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, nu m-am supărat happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Toate cele bune.