| Nitzacojocaru a întrebat:

Buna seara am nevoie de un ajutor. Astazi pe data de 1 ianuarie am avut contact sexual cu partenerul meu, 1data cind am intract in contact nu ne-am protejat (nu a ejaculat in vagin), insa partenerul meu a dorit si a doua oara. A doua oara exact dupa ce am terminat primul contact sexual, el a imbracat prezervativul si s-a produs contactul insa cind a ejaculat prezervativul s-a rupt si a ejaculat in mine. Apropo am avut ciclu menstrual pe data de 26 decembrie su a durat 4 zile. Ce sanse sunt de a ramine insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incepand cu data de 26 decembrie tie ti-a inceput sangerarea periodica/ciclica adica MENSTRUATIA, (CICLUL MENSTRUAL reprezinta cu totul altceva, se refera la o perioada). In perioada celor 3-5 zile de menstruatie cat si dupa aceea cam 5-7 zile probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este mai mica de 5%, adica aproape inexistenta. Daca in aceasta perioada a primelor 8-9 zile ale ciclului se intretin relatii sexuale chiar si neprotejate care se finalizeaza cu ejaculare intentionata in vagin, probabilitatrea de a lua nastere o sarcina este mai mica de 3-5%. In cazul tau deoarece sexul a avut loc in a 6 zi chiar si daca sperma s-a scurs in vagin este exclusa posibilitatea formarii unei sarcini. Poti fi perfect linistita fiindca in astfel de situatii formarea unei sarcini se poate intampla cu totul accidental si extrem de rar, se considera ca teoretic nu se poate ramane insarcinata. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| anonimaaa01 a răspuns:

Sansele sa fi insarcinata sunt destul de mari deoarece a ejaculat in tine, daca a ejaculat a doua oara atunci sunt reduse dar nu inexistente. Daca ai greturi, pofte ar fi bine sa iei pilula. Sper sa fie totul bine!

| Nitzacojocaru explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult pentru informatie chiar mi-a fost de folos.mi-am linistit prietenu ..chear nu sunt pregatita pentru o sarcina

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Nitzacojocaru):

Te poti culca linistita. Sper sa reusesti sa adormi si sa ai un somn odihnitor. Noapte buna.