| IamJoKeR a întrebat:

Buna Seara! Am o dilema si nu stiu ce sa fac. poate ma poate ajuta cineva. Sunt un tip preocupat de dezvoltare personala, cu un loc de munca bine platit dar vreau sa schimb job-ul si sa ma mut la stat, am masina, o casa destul de are cu etaj, nu sunt urat si nici frumos, dar stiti prea bine ca nimeni nu-i perfect. Incerc sa-mi fac o relatie si nu reusesc, am cunoscut fete atat in online cat si in viata reala si mai mult decat de prieteni nu se leaga nimic de mine. La lucru am colege care ar iesii cu mine doar pentru bani si o alta colega care sta cu un bombardier care a pierdut un salariu in 5 minute la pacanele, chiar nu stiu ce a vazut la el doar ca ii merge papagalul? eu in copilarie am fost invatat bunele maniere si am fost mai retras sa fiu la locul meu si sa-mi vad de treburile mele, sa nu intru in conflicte cu nimeni sa fiu un copil bun si cuminte si cu cei 7 ani de acasa, am fost emotiv. am inceput de ceva timp vizitele la psiholog sa scap de acea emotivitate si lucrurile se schimba in bine, simt ca imi sunt de folos acele sedinte. am nevoie sa cunosc persoane noi si sa socializez mai mult dar imi este greu, uneori sunt inteles gresit si respins. Am ajuns la o varsta la care ma gandesc ca am nevoie de o relatie stabila pe termern lung, dar mi-e greu sa gasesc pe cineva...?

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai nevoie sa cunosti persoane noi. Ce poti face in acest sens?
Gaseste-ti un grup de persoane cu care impartasesti o pasiune comuna. Pictura, muzica, filmul, dansul etc.
Poti face voluntariat, iti gasesti o cauza nobila.
Join a club.
Incepe de undeva.

"La lucru am colege care ar iesii cu mine doar pentru bani" esti sigur? E ca si cum ai spune despre tine ca nu s-ar uita nimeni la tine ca om. Asta e grav. Discuta cu psihologul de ce crezi asta, ce credinte si programe ai in legatura cu acest aspect.

| Violleta2022 a răspuns:

Comportamnetul tau lasa de dorit in acest caz, fiindca nu spui ce trebuie, nu faci ce trebuie ca sa poti "agata" o fata.
De ce nu inviti o colega in oras, sau de ce nu iti faci prieteni?
Totul tine de tine, de vocabularul tau, de atitudinea ta fata de ceilalti si de felul tau de a te comporta in societate.
Uite ca ma leg si eu de o declaratie de-a ta care nu mi se pare corecta: "La lucru am colege care ar iesii cu mine doar pentru bani" denotand aroganta si zgarcenie, practic tu nici nu incerci sa inviti pe cineva, de frica sa nu cumva sa cheltui ceva pentru acea persoana.
Uite cum ies la iveala si "calitatile" astea pe care le tii ascunse, dar care sunt adevratele mari temeri ale tale.
Sa-ti spun ceva: invata sa oferi primul, ca sa poti primi inapoi!