| bella28 a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare! am avut un avort spontan in urma cu 4 zile dar dupa 3 zile am facut dragoste cu sotul meu neprotejat pentru ca vreau din nou bebe dar in urmatoarea zi am avut niste scurgeri de sange foarte putin cand urinez! se poate sa fi ramas din nou chiar daca mia mai curs putin sange?

Răspuns Câştigător
| Keith a răspuns:

Dupa avort e nevoie repaus o saptamana pentru ca poti ramane insarcinata din nou,asta e si scopul daca ai facut sex imediat neprotejat imediat dupa avort sansele sa ramai insarcinata sunt foarte mari, iar sangele iti curge dupa avort pentru ca asa e normal, dovada ca sa afli daca ai ramas insarcinata este sa iti faci un test de sarcina la o saptamana dupa contactul sexual, iti recomand surecheck este cel mai bun test, ti-l faci cu prima urina de dimineata pentru ca are concentratia mai mare.Bafta!

5 răspunsuri:
| MeandYou123 a răspuns:

Ai avut avort spontan, n-ai mers la medic? El este cel mai indreptatit in a-ti raspunde la intrebare.

| Giulia9015 a răspuns:

Dupa un avort, indiferent daca e spontan sau dorit, nu ai voie sa ramai insarcinata 6 luni... E periculos, organismul trece prin schimbari majore si are nevoie de un repaus pentru a putea duce mai departe o alta sarcina. Eu zic sa consulti de urgenta un ginecolog bun, sa ii asculti sfaturile si in primul rand sa nu te grabesti cu o a doua sarcina, e prea devreme...risti sa pierzi din nou copilul
Succes!

| floricica1995 a răspuns:

Ginecologie. cabinet. doctor. baftahappy

| bella28 explică (pentru Keith):

Buna Keith multumesc mult de raspunsul dat mi-ai fost de mare ajutor si iti sunt recunoscatoare! Vreau sa iti spun ca doctorul mi-a spus ca pot incepe relatia sexoala dupa ce imi sta sangerarea si mi-a recomandat pastile pentru conceptie pe care trebuie sa le iau una pe zi pana raman iar binenteles ca cu aceste pastile ramai imediat ele se numesc pregnecare conception pentru femeile care raman greu insarcinate si isi doresc un bebe! din pacate nu se gasesc in Romania din cate stiu! nici nu sunt scumpe! mia mai spus doctorul ca nu am ce sa astept ca nu mi-a facut chiuretaj

| bella28 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date! Tin sa precizez ca doctorul mi-a spus ca nu am ce astepta pentru ca nu mi-a facut chiuretaj si ca pot incepe relatia sexuala imediat dupa ce mi se opreste sangerarea pentru ca nu are ce sa mi se vindece ca nu a fost afectat nimic si ca multe femei au facut copii sanatosi imediat dupa un avort spontan dar sa nu necesite chiuretaj! Mia recomandat sa iau in continuare acid folic si pastile pentru conceptie! Vreau sa mai zic ca nu ma aflu in tara locuiesc in Londra si din cauza asta apelez la ajutorul dat de voi! maine sunt programata la ecograf si vreau sa mai pun o intrebare! Daca dupa contactul pe care l-am avut am ramas din nou se poate depista la eco dupa doar 4 zile? Pentru ca imediat a doua zi dupa contact m-am simtit din nou imbalonata dar ma gandesc ca nu e sarcina inca pentru ca cum am mai spus si in primul mesaj a doua zi dupa contact am avut iar sangerari si nu cred ca e sarcina dar cine stie pana la proba contrarie! acum ma rog sa fie din nou bebe dar sanatos de data asta!