| Chelsea_Sorin_1996 a întrebat:

Buna seara, sunt din Bucuresti am 27 de ani si recent m-am mutat in chirie intr-o casa la curte, unde impart doar curtea cu proprietarii. Oamenii mi-au lasat impresia ca sunt foarte ok, imprietenindu-se cu mama. Ba chiar dansa, o femeie de aprox 55 de ani, i-a facut mamei mele o propunere: ea are o nepoata care (spune ea) n-a avut noroc in dragoste pana la 31 de ani si daca nu cumva pot sa ne combine ca ulterior sa ne lase casa noua. Nimic rau pana aici, am vazut cateva poze cu fata si chiar pare ok.
Si abia aici incepe intrebarea:
Ieri facand curatenie in casa am gasit pe pervazul interior al dormitorului un ghemotoc de par de femeie, care nu era acolo inainte, pentru ca acolo am fierul de calcat si mai trag perdelele ca sa-l iau, un ghemotoc mare de par.
Eu nu sunt o persoana superstitioasa si nu cred in vraji, dar sunt curios ce simbolistica ar avea, daca chiar are
Dau funda!

24 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Da, posibil sa aiba simbolistica desi nu gasesc nimic pe google despre asta. Eu la mine in cartier in 3 locuri am gasit coada impletita de par taiata si legata, era pusa pe jos in anumite zone pe unde hoinaream eu, ma rog, nu ma strofloc prea tare prea putin imi pasa.
Ideea e ca se leaga faza cu ce a zis femeia respectiva ca nu a avut noroc in dragoste cu ce ai gasit tu dar stai linistit astea sunt niste bazaconii, de obicei femeia imbrobodeste barbatul oricum dupa ce il ia de sot.

| TimberWolf a răspuns:

Te sfatuiesc sa te feresti de ei daca apeleaza la astfel de chestii sunt destul de ciudati si inapoiati, nu cred ca va iesi ceva bun din asta, parerea mea.

| Cinic a răspuns:

Mie mi-se pare imposibil ca femeie sa nu iti poti gasi un partener decent in ziua de azi. Singurele femei care se vaita de singuratate sunt cele care au standarde uriase dar nu au nimic de oferit la schimb. Cunosc personal astfel de femei. Si treaba cu casa + nevasta pe gratis mi-se pare super dubios. Ai grija in ce te bagi.

| 1onur a răspuns:

Păi și ce ar vrea se însemne toată treaba asta? Ghemul acela de Păr și fierul de călcat? n-ar avea ce să semnifice în privința asta nimic stai liniștit nu face parte din niciun ritual și nicio vrajă toată situația ta.

Dar faptul că vrea să-ți lase ți-e acea personă o casă cu acea femeie acolo ai grijă mare de tot nu știu ce va urma pentru tine în toată treaba aia dar ceva nu-i bine acolo deloc...

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru TimberWolf):

Nici eu, tocmai d-asta am zis sa intre pe aici

| TimberWolf a răspuns (pentru Cinic):

Si mie mi se pare super dubios, tipa arata bine, casa pe gratis, pana la 31 de ani nu a avut pe nimeni, banuiesc ca o fi si virgina, prea bine sa para adevarat. Ceva pute la mijloc sigur!
Ori parintii sunt dubiosi si periculosi ori ea are ceva defecte grave, ceva la cap, copii din flori, etc.

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru Cinic):

A spus ceva de genul, ca a gasit numai barbati care o voiau doar pentru sex si atunci cand a gasit pe cinrva care parea ok, au fost in vacanta si tipul respectiv se droga cu prietenii lui si ca a facut-o sa se indrleparteze de el, ca nu ar fi serios

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru TimberWolf):

Nu e vorba ca nu a avut pe nimeni, ci ca nu a gasit pe cineva serios

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru TimberWolf):

Ca idee, sunt dispus sa cunosc fata, nu pentru casa, ca nu sunt pe interes ci sa vad ce poate si cum e ea, proprietara mi-a zis ca nu e nicio problema, daca nu e sa fie ceva, doar sa iesim asa la un date sa ne cunoastem

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru Cinic):

Faza cu ghemul de par mi s-a parut dubioasa, ca stiu sigur ca nu era acolo si mi-e greu a crede ca ajungea intamplator acolo

| Cinic a răspuns (pentru TimberWolf):

Si eu cred la fel. O femeie poate sa fie obeza si tot are sanse la un barbat decent. Exista tinder, bumble, boo, Instagram. Poate baiatul care a postat este si frumusel si realizat si de aia fata aia tine mortis sa se marite cu el. Sau poate chiar a tras omu' lozul norocos laughing Si casa si nevasta happy

| TimberWolf a răspuns (pentru Chelsea_Sorin_1996):

Incearca daca te tenteaza, de ce nu, dupa zici ca din cauza noastra nu ai avut noroc in dragoste.
Eu din experienta iti zic ca ceva pute rau acolo, ori parintii ori ea ori si si.

| TimberWolf a răspuns (pentru Cinic):

Posibil!

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru Cinic):

Ar fi bine, dar nu ma consider cel mai norocos in viata, plus ca daca vrea matusa ei, nu inseamna ca si fata vrea ceva

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru TimberWolf):

Nu sunt genul sa dau vina pe altii, imi asum greselile in viata, ba chiar va multumesc ca v-ati rupt din timpul vostru sa raspundeti

| Cinic a răspuns (pentru Chelsea_Sorin_1996):

Am inteles! Atunci baga-te pe combinatie, norocosule laughing

| Cinic a răspuns (pentru Chelsea_Sorin_1996):

Stai linistit ca matusa nu acționa fara ca fata sa te fii vazut. Eu zic ca si fetei îi place de tine.

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru Cinic):

Ce sa zic, sa fie intr-un ceas bun atunci, inca ma gandesc la ghemul ala de par?

| Cinic a răspuns (pentru Chelsea_Sorin_1996):

Habar nu am despre ghemul de par! Nu imi pot da cu parerea daca nu cunosc.

| Madaxo97 a răspuns:

Eu nu cred că este vorba de nicio vrajă, pur și simplu femeia poate e foarte dezordonata și îngălată și se piaptănă și își lasă parul pe unde apucă, poate chiar ea l-a pus acolo.

| Chelsea_Sorin_1996 explică (pentru Madaxo97):

Casa e impartita in stil duplex, eu cu proptietarii nu avem spatiu interior comun, doar curtea exterioara, insa ei pot intra oricand in absenta mea

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o simbolistica, doar un ghemotoc de par care dupa pieptanarea a fost luat probabil pe faras si a zburat din faras.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu crezi in vraji atunci de ce mai intrebi?

| Hyperion7 a răspuns:

Da,poate fi vorba de ceva de genul pentru a te face sa iubești fata respectiva.
Însă dacă tu nu crezi in așa ceva, nu ți se va întâmpla nimic.
Totul se limitează la puterea pe care i-o dai tu ghemotocului ăluia de par.
Că daca te gândești la el, posibil sa se întâmple ceva,.dar daca eviți...n-are ce sa se întâmple.