| KaPy2 a întrebat:

Buna seara TPU!
Ce pastile sa ia prietena mea sa nu ramana insarcinata? Ei ii place neprotejat, la doctor ginecolog nu vrea sa mearga sa-i dea pastile pentru ea. Prietena mea are 16 ani,stiu ca sunt niste pastile ce se ia inainte de contact sexual sau dupa, vreau sa stiu si eu mai multe despre ele, daca sunt bune sa le ia la anii ei si cum se ia.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In cazul prietenei tale, nicio pastila nu da fara recomandarea ginecologului si dupa un consult/analize.
Prietena ta trebuie sa stie ca odata cu inceperea vietii sexuale prezenta unui ginecolog este obligatorie!
Asa ca tor prezervativul ramane solutia optima!

9 răspunsuri:
| evelinna01 a răspuns:

Nico pastila nu se ia fara recomandarea unui medic, mai ales la varsta ei. Tu de ce te iei dupa ea si accepti s-o faceti neprotejat? Ai idee ce va asteapta daca ramane gravida? Esti pregatit sa fii tata si luat la ture de parintii tai si ai ei? Ganditi-va inainte sa va aruncati cu capul inainte.

| evelinna01 a răspuns:

Pe langa asta nicio pastila nu-ti acorda siguranta 100%. Poate avea ghinionul sa ia pastile dar chiar si asa, tot sa ramana gravida. Ce o sa faceti atunci?

| KaPy2 explică (pentru evelinna01):

N-am spus ca accept ca ea, ci am spus ca ei ii place asa.

| KaPy2 explică (pentru Fatamuntilor):

Multumesc,o sa ramanem tot la prezervativ, o seara placuta!

| corbulalbrosu a răspuns:

In afara prezervativului se pot folosi ovulele spermigene Pharmatex sau ContraceptM care daca sunt folosite exact cum este specificat in prospect asigura o protectie similara cu cea oferita de prezervativ, sau inelul vaginal pe baza de hormoni NuvaRing care datorita celui mai mic aport posibil de hormoni de doar maxim 15 micrograme in 24 de ore se poate folosi fara recomandare medicala. Este metoda care ofera cea mai protectie la ora actuala, deoarece o femeie care foloseste aceasta metoda de contraceptie ar ramane insarcinata mai putin de o data la fiecare 100 de ani, au calculat specialistii.http://www.perfecte.ro/......al-1.html. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Asemenea pastile nu se iau fara o prescriptie din partea unui medic ginecolog.

| evelinna01 a răspuns (pentru KaPy2):

Intreband de aceste pastile, ai dat de inteles ca accepti. Adevarul este ca e mai placut fara prezervativ dar avand in vedere consecintele..nu merita riscul.

| KaPy2 explică (pentru evelinna01):

Nici mie nu-mi place sa risc dar ea imi sugereaza fara ca se simte mai bine decat cu prezervativ... dar raman tot la ele.

| evelinna01 a răspuns (pentru KaPy2):

Poate o faci sa inteleaga ca e mai bine asa pentru amandoi. Ofera-i insa un orgasm clitoridian, daca pana acum n-a avut si poate apoi nu o sa o mai intereseze prezenta prezervativului.