| andrenein a întrebat:

Vin cu o mica problema! Eu si cu prietenul meu am avut relatii sexuale protejate, din nefericire pentru noi prezervativul s-a rupt, noi nu ne-am dat seama si el a ejaculat inauntru.
Am recurs la pilula de a doua zi dar pot sta linistita ca o sa isi faca treaba pilula? Chiar nu imi doresc un copil...

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Deocamdata respecta intervalul din prospect pana iei a 2-a pastila, si in a 21-a zi de la contact, din prima urina de dimineata, faci testul de sarcina!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2, este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) eficienta pastilei contraceptive este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul cat mai scurt de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit" si nedorit intruna dintre zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari.
Eficacitatea pastilei contraceptive in functie de timpul trecut de la actul sexual si folosirea sa arata asa :
- In termenul de primele 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei avortive de a 5-a zi numita EllaOne insa numai la recomandarea medicului ginecolog.
Atunci cand sunt folosite pilule contraceptive, hormonii sintetici din continutul lor, similari hormonilor produsi de corpul femeii, dupa administrare pasttilei vor controla desfasurarea ciclul menstrual. Aceste pastile actioneaza prin 3 mecanisme importante care se suplimenteaza intre ele
1. Activitatea OVARELOR este inhibata, oprita si din acest motiv OVULUL NU mai dezvolta, NU se maturizeaza si nu se elibereaza din OVARELE BLOCATE, astfel ca ovulatia nu se produce.
2. Consistenta mucusului cervical existent in vagin se schimba, astfel incat in loc sa fie alunecos, si favorabil trecerii spermatozoizilor din vagin in uter, mucusul ramane vascos si gros, asa cum ar fi in mod normal in perioada de infertilitate absoluta a lunii
3. Nu se mai produce transformarea optima de ingrosare a mucoasei uterine adica a ENDOMETRULUI, incat aceasta sa permita penetrarea membranei necesara nidatiei si dezvoltarii unui ovul fecundat.
Multa sanatate!

| andrenein explică (pentru corbulalbrosu):

Am luat cam la aproximativ 2 ore dupa "nefericire" de la farmacie mi-au dat direct Ellaone.

| Violleta2022 a răspuns:

Pilula de a 2-a zi are o marja de eroare de 4-5%, ca atare, nimeni nu-ti poate garanta ca nu vei ramane gravida, daca pastila nu fucntioneaza pentru corpul tau.
In ce priveste ruperea prezervativului, este dintr-un singr motiv: a fost mult prea mare pentru cuculetul baiatului.
Spune-i baiatului sa cumpere masuri mult mai mic de prezrevative, ca sa nu mai fie larg prezervativul, ca se rasuceste la sex, se intinde si pocneste.
Prezervativul trebuie sa stea perfet intins pe penis, exact cum este pielita de la salam/carnati, ca a doua piele a lui.
Nu are voie sa fie larg nici macar putin, ca riscul sa se rupa este prezent.

| sofisis a răspuns:

Nimic nu e 100% sigur. Vara-mea a ramas cu pastila luata

| Adry05 a răspuns:

Era important s tii cont si in ce zi a ciclului esti ca poate nu era necesar sa iei pastila aia.
Din moment ce ai luat-o, cat mai repede de la act, maxim 48 de ore, cand isi face cel mai putin efectul, n-ai cum sa ramai.

| floriana08 a răspuns:

Si eu am patit la fel, Stai linistita ca nu se intampla nimic.S ar putea sa iti curga sange(cum am patit eu) greata si o sa iti intarzie ciclu.Sa l calculezi din momentul ce ai luat pastila

| Emilian65 a răspuns:

Da, pilula isi va face efectul.