| Anonim2314S a întrebat:

Sunt destul de stresata fiindca imi intarzie menstruatia de vreo 3-4 saptamani. Ce as putea face in cazul asta pentru a grabi menstruatia? Nu am cum sa ajung la un medic gineocologic..Contactele sexuale pe care le-am avut au fost protejate, am folosit prezervativ. Nu am observat nimic anormal la prezervativ, nu părea să fie spart. Simptome specifice sarcinii, gen greață, nu am.

12 răspunsuri:
| inaltcabradulprostcagardu a răspuns:

Exista sanse sa fie doar o dereglare a ciclului; totusi zic sa consulti un medic deoarece exista sanse da fie ceva mai dramatic

| Freya1 a răspuns:

Fa un test de sarcina înainte sa încerci sa grăbești ciclul.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Am patit si eu.
Cel mai bine ar fi sa mergi la ginecolog.

| Anonim2314S explică (pentru MademoiselleCosmina):

Si ce ai facut?

| Anonim2314S explică (pentru inaltcabradulprostcagardu):

Ceva mai dramatic cum ar fi?

| Anonim2314S explică (pentru Freya1):

Nu stiu de ce as face testul de sarcina...adica m-am protejat si nu am simptome de sarcina

| inaltcabradulprostcagardu a răspuns (pentru Anonim2314S):

Ca e insarcinata

| Freya1 a răspuns (pentru Anonim2314S):

Păi nu vrei sa stii si tu sigur motivele pentru care iti întârzie menstruatia? Începe cu un test ca nu se stie niciodata. Daca iese negativ bravo tie, nu esti însărcinată si apoi pe mai departe poti sa te gândesti la remediu pentru a porni ciclul nenatural cu toate ca fara medic nu prea e ok si nu prea sunt sanse.
Sau tu încă crezi ca sexul nu implica riscuri?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza precizarii tale prezentate in aceasta intrebare, reiese ca ciclul tau menstrual este DEREGLAT si din acest motiv de fiecare data sangerarea menstruala porneste dupa perioade de timp, care sunt imposibil de anticipat. Reglarea ciclului tau la o lungime stabila de 28 de zile, se poate face doar prin tratament hormonal, adica cu ajutorul pastilelor AC. Momentul de pornire a menstruatiei poate fi stabilit HORMONAL, insa un astfel de proces se poate realiza printrun tratament prescris de un medic ginecolog pe baza unei consultari de sprecialitate in colaborare cu un medic endocrinolog. Multa sanatate!

| NeaNicu78 a răspuns:

Nici să nu te gândești să nu te duci la doctor, du-te și fă-ți un control, sunt multe cauze, dereglări hormonale, chisturi pe ovare, o sarcina extrauterina, dar învingeți teama sau rușinea și du-te la doctor și vei afla răspunsul căutat, bafta și să auzim numai de bine.

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru Anonim2314S):

Voiam sa merg la medic, dar tocmai imi venise. laughing
Totusi, voi merge. Posibil sa fie ceva in neregula.

| Andreeush a răspuns:

Un test de sarcină ai făcut?