| Crinaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Sunt in a doua zi de menstruație si astăzi am avut foarte multe cheaguri. Sunt normale? Sunt de culoare închisă

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei la inceperea menstruatiei, cantitatea de sange eliminat poate fi mai bundent, in cantitati mai mari si mult mai deschis la culoare, iar spre sfarsit atat volumul de menstra cat si fluxul scade progresiv, iar culoarea va fi mai inchisa. Organismul produce substante anticoagulante care au rolul de a impiedica coagularea sangelui si preveni formarea de cheaguri. Insa in momentul in care mensta este abundenta, cantitatea de anticoagulanti poate fi insuficienta si din acest motiv acestia nu au timp sa actioneze, si o anumita cantitate de sangele se poate coagula si forma cheaguri. Pe langa chegurile de sange pot fi eliminate si fragmente de tesuturi mai mari sau mai mici de mucoasa uterina, adica din ENDOMETRUL care se rupe in bucati. In concluzie se considera ca formarea de cheaguri in timpul menstruatiei este normala atunci cand sangerarea este abundenta. Dar daca menstra contine cheaguri mari si daca apar si alte simptome precum stari de ameteala, de lesin, de dureri puternice, etc. este bine sa mergi la o consultatie ginecologica pentru ca medicul ginecolog sa-ti prescrie un tratament adecvat. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Uter fibromatos, nu te speria, mergi la dr.

| Crinaaaaaaaaaaaa explică (pentru Ara997):

E ceva grav?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau si cheaguri in cheaguri? ca papusile alea rusesti.

| Ara997 a răspuns (pentru Crinaaaaaaaaaaaa):

Mai omule 50 la suta din femei dezvolta pe parcursul vietii fibroame, un soi de noduli mici in muschiul uterului sau pe pereti, dar sunt inofensive, atata timp cat nu dau sangerari mai importante. un medic te lamureste mai clar deci ..curaj si du-te la doctor sau macar fa o echografie