| IsabelaHS a întrebat:

Buna TPU...Aș vrea să stiu daca dupa ce iți vine menstruația automat incep să iți crească si sani? cam după cat timp?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU e "obligatoriu" ca să ai sânii mai mari atunci când apare prima menstruaţie.

Depinde şi ce vârstă ai.
E posibil ca sânii să se dezvolte doar în următorii 1-3 ani.

E posibil şi ca să ai sâni mai mici, aşa cum explicam anterior...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu exista nici o legatura stricta. De obicei sanii incep sa creasca cu cateva luni, 1-2 ani inainte de venirea menstruatiei si isi continua cresterea si dupa venirea acesteia. Practic nu exista o legatura directa intre cele doua evenimente, doar ca ambele fac parte din pubertate si se produc cam la aceeasi varsta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă generală" în privinţa acestui aspect şi NU este o legătură ( directă ) între cele 2 "evenimente"!

În general, sânii încep să se dezvolte cu vreo 2 ani ÎNAINTE de prima menstruaţie/menarha.

Sânii se dezvoltă până pe la 18-20 de anişori, apoi se mai măresc/dezvoltă la/după prima sarcină.

De asemenea, e posibil ca sânii mici să fie o caracteristică fiziologică - mai ales dacă mama/bunica ta au sâni mici ( de obicei, se "moşteneşte" ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sanii incep sa creasca cu cateva luni inainte de prima menstruatie.
Pe urma isi continua dezvoltarea.
Te pup!

| IsabelaHS explică (pentru bursuc001):

Dar mie mi-a venit menstruația cam acum 4 luni si inainte nu imi crescusera deloc sanii si nici acum nu om observat nici o schimbare sad