| anonim_4396 a întrebat:

Buna >TPUAm 16 ani si am o problema foarte mare pentru mine.Eu si prietena mea(16 ani si ea) eram impreuna de aproape 2 ani si inainte cu 1 zi sa facem 2 ani s-a despartit de mine pe motiv ca nu mai simte nimic pentru mine.Nu a gasit pe altcineva, de asta sunt sigur.Ea e prima mea iubire...si eu sunt pentru ea la fel, si imi doresc sa fie si ultima.Deja au trecut 5 zile de cand suntem despartiti.La inceput stiu ca am gresit prin faptul ca am tot rugat-o sa ma ia inapoi si am plans.Ce trebuie sa fac? chiar nu vrea sa o pierd.Mentionez ca in ultimele 2 luni de relatie chair nu ne-am certat deloc.Si inainte cu 2 saptamani sa ne despartim, aceasta a facut gastrita si a stat o saptamana acasa, iar atunci cand ne-am intalnit iarasi se vedea ca nu mai e fericitia.Mi-a spus ca parca a luat Dumnezeu inima din ea si nu mai poate simti nimic.Pana acum o zis am tot vorbit cu ea sperand sa ma ia inapoi, dar nu.Am citit pe internet si am aflat ca acest lucru e gresit asa ca am incetat sa ii mai vorbesc.Ea spune ca inca tine la mine, dar nu vrea sa ne impacam.Ce ar trebui sa fac, va rog ajutati-ma, nu vreau sa o pierd, imi e foarte greu fara ea si imi e foarte dor de ea.

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Singura metoda sa o recastigi este sa ignori. Nu in sensul ca sa treci prin ea pe strada (adica, ii poti zice buna daca o vezi), dar sa te comporti cu ea ca si cum te-ai comporta cu orice alta fata.

Metoda asta nu e nicidecum infailibila, si probabil ca nu o sa functioneze, dar este singura metoda care are o mica sansa de a functiona.

Nu o mai cauta, nu ii mai trimite mesaje, nu ii mai da likeuri pe FB, etc.

Da, e greu de facut ce zic eu, dar incearca macar cateva saptamani sa faci asta.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa te impaci cu gandul ca relatia s-a terminat dar mai ales cu adevarata realitate. Atractia sentimentala trebuie sa fie in mod obligatoriu reciproca, dar se pare ca in inima si sufletul ei nu mai exista sentimente de dragoste si iubire fata de persoana ta. Daca din partea ei va persista refuzul de a va impaca, unica solutie consta in refacerea vietii de cuplu in compania unei alte fete/femei care sa accepte si sa doreasca sa deveniti un cuplu, poate chiar pe viata. Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc, dar..inca mai am o ultima speranta pe 14 februarie. Daca nu o sa pot nici atunci, atunci e cam gata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru parad0x616):

Nimic nu e imposibil in lumea asta, e usor sa spui,, impaca-te cu ideea", dar mi-a fost si colega de clasa din a 5-a si inca tin mult la ea, si ea mi-a spus ca inca tine la mine. Speranta moare ultima.