| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si sunt virigina..am inceput de putin timp sa ma masturbez, mereu am evitat sa o fac..imi era jena si tot asabig grin pana acum ceva timp cand am incercat pentru prima data.
Si acum imi e jena cand ma gandesc, chiar daca ma simt foarte bine cand o fac si e ok. Pur si simplu creierul meu imi spune ca nu prea e bine sa fac astathinking oare de ce ma simt asa?
Va rog sa nu radeti.e doar o intrebare si vreau sa aud si punctul vostru de vedere.

Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

Nu fii prostuta...este ff ok.si normal in acelasi timp, ca in orice totul este sa nu abuzezi..pana o sa ai un iubit nu e nimic rau in asta. elimina tensiunea acumulata, si starea de relaxare, iti cunosti corpul..etc,fara abuz nu e nimic rau si jenant

11 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Bună. O să te simți bine și când ai s-o faci, cu iubitul tău. Că te-ai masturbat nu e problemă, e normal. E bine că ți-ai localizat "punctele". Felicitări pentru virginitate. Să o faci cu cel pe care îl iubești, și când simți! Te pup

| MishikiCrisy a răspuns:

Pai am citit in mai multe locuri ca nu e sanatos sa o faci, dar unii spun ca e sanatos sa o faci, insa eu cred ca nu este. Si eu o faceam de ceva timp, dar mi-am dat seama ca nu este bine. Mai bina abtine-te. Sa ai o seara frumoasa!

| beautifullie a răspuns:

Daca nu abuzezi de asta, nu e nimic rau. Iti cunosti corpul si e mai bine sa iti pastrezi virginitatea pana in momentul in care o sa gasesti persoana potrivita. Parerea mea

| NuMaSuporti a răspuns:

Voi sunteti normali? de ce toata lumea in ziua de azi se gandeste doar la masturbare si sex? Nu! NU ESTE DELOC OK sa te masturbezi! mai ales ca fata, nu este chiar deloc OK mai ales la 17 ani! In loc sa gasiti alte cai de relaxare voi va masturbati? In primul rand masturbarea mi se pare o porcarie.Mai ales ca minorii fac asta des! Degetele alea pe care le bagi in gaura, dupa mananci cu ele!

| Melany8 a răspuns:

Așa e prima dată dar pe urmă te vei obișnui

| Etiene a răspuns:

1/ Prin masturbare poti sa te deflorezi singura, unele himene find foarte subtiri. 2/ Depinde cat de adanc si cu ce(gat de sticla, salam, mana toata sau numai degete pe clitoris) pentru ca te poti rani/zgaria pe peretii vaginului3/ cunosc un caz cand a ramas cu,, materialul,, inlauntru si au dus-o cu cearceaful la spital, muschii vulvei ramanand contractati$/ pe net gasesti destule articole care te poate ajuta in cunoasterea avantajelor sau desavantajelor onaniei.

| AleXisAleXis a răspuns (pentru NuMaSuporti):

Nu`mi spune ca tu nu te`ai masturbat pana acum ca as putea sa te cred.
Ce este rau in asta? Iti cunosti corpul, nu faci altceva.

| Miky1 a răspuns:

E normal sa te masturbezi..asa e primele dati, ca si la contactul sexual..simti rusine, jena. dupa care te antrenezi happy

| NuMaSuporti a răspuns:

Mie mi se pare anormala masturbarea. Nu scarboasa, dar nu este deloc OK in parerea mea sa te masturbezi. Iti descoperi corpul la orele de anatomie nu masturbandu-te.

Si apropo, eu nu am facut asta niciodata, eu gasesc alte cai de relaxare mult mai benefice mintii si corpului decat sa stau cu ea in mana si sa aplic forta de frecare.

| Azµre a răspuns:

Pentru că nu prea e bine, atâta timp cât nu e în exces și asta zic odată de două ori pe lună este ok, dar dacă e zilnic ai grijă că a devenit o obsesie.

Răspuns utilizator avertizat