| cristinq a întrebat:

Buna TPU, am nevoie de ajutor
saptamana trecuta am avut contacte sexuale cu iubitul meu, protejate toate, inclusiv cu ejaculare in afara vaginului chiar daca era prezervativul.
Ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia pe 19, dupa calendarul de pe telefon, si cred ca menstruatia mea devenise regulata( in iulie mi o venit pe 20 iar in august pe 24)
înainte era neregulata de obicei.
Azi e 24 si încă nu mi-a venit, si nici nu prea am simptome ca ar veni.
sunt sanse sa fiu insarcinata? o greseala pe care am facut o a fost ca, dupa ce ii facusem oral, am pus saliva la vagin ca sa alunece, si nu stiu daca chestia asta a afectat cu ceva. va rog sa mi scrieti raspunsuri serioase!

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce aplicatie folosesti pe telefon? Nu suna ca si cum ai ciclul menstrual regulat, prin urmare nu ai ce sa calculezi.Regulat inseamna diferenta de maxim 1-3 zile intre cicluri.De exemplu eu il am regulat, la mine dureaza 27-29 de zile, cu o dereglare de 1-2 ori pe an(ultima data a fost doar de 24 de zile). Pentru intarzieri pot exista tot felul de motive, noi nu avem de unde sti precis.

Te sfatuiesc sa citesti aici :

https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia

https://www.sfatulmedicului.ro/......atia_16108

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

| cristinq explică (pentru dullcat):

Am iPhone si folosesc aplicația de la sistem.

| dullcat a răspuns (pentru cristinq):

Bine, dar repet, daca ciclul este neregulat, nu ai ce calcula, mai mult te induce in eroare.Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Arunca calendarul ala, ca-i inutil pentru femeile cu ciclul de tip neregulat, fiindca un ciclu neregulat nu devin regulat, chiar daca se intampla ca doua luni sa vina la acelasi numar de zile.