| Maly29 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Am o relatie de 8 luni (eu am 24, el 28 - mai putin pasională, dar in rest, ne intelegem bine) si recent am schimbat locul de munca.
In birou, lucrez doar eu cu seful meu (42 ani, divorțat, cu copil de 8 ani), cu care colaborez.
Încă de la interviu, am remarcat ca este foarte amabil cu mine, plăcut si in acelasi timp foarte concentrat pe munca. Imi era teama ca o sa vrea sa se dea la mine, dar am zis ca nu e cazul.
Un prim semn a fost acela ca a insistat sa ii spun pe nume, fara d-voastră/d-le).
Usor usor am observat ca avem foarte multe lucruri in comun. Imi place stilul lui ca bărbat, un adevarat gentleman si faptul ca e dinamic (iubitul meu e mai tot timpul "obosit", ar sta toată ziua in casa daca ar putea si s-ar juca jocuri video/uita la TV). Am foarte multe de invatat de la el, profesional vorbind nu am ce sa ii reproșez.
In prezent, după 2 luni, pot spune ca relația cu el nu este una strict profesională (ma invita sa luam masa in oras, mai vorbim prin mesaje si după ce termin programul de munca, etc)
E atent cu mine, poate prea atent...
In ultimele saptamani, am avut vise erotice cu el. Sentimentul era ca, cu el, as incerca o aventura.
I-am spus chestia asta iubitului meu, ca ma încearcă gândurile astea, pe fondul lipsei oricarui contact intim cu el in ultimele 2-3 saptamani.
După ce i-am spus, eram la un pas sa ne despărțim, dar ne-am mai dat o sansa si el a incercat sa facem sex mai des.
Ieri, șeful meu a venit cu scaunul lipit de mine, pentru a lucra impreuna pe laptop. Simtindu-l atât de aproape m-am abtinut cu greu sa nu stau cu capul pe umărul lui. În final am cedat, el m-a strâns părintește la pieptul lui si m-a mângâiat -pfff s-a simtit attât de bine.
După, m-am revanșat cu un masaj pe spate/gat (peste camasa). Iar dupa, am iesit sa mâncăm.
Cand sunt cu el, ma simt de parca as fi intr-o relatie cu el.
El nu stie ca sunt intr-o relatie, vreau sa gasesc momentul potrivit pe a-i spune ca am un prieten si ca mai mult nu va fi.
Nu stiu ce să fac:
-pe iubitul meu îl vad ca si sotul meu si ca un tata minunat;
- pe șeful meu îl vad ca un amant incredibil.
Nu stiu cum să gestioneze corect relatiile (de munca/iubire) pentru a nu rani pe nimeni

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Incep sa cred ca traiesc un deja-vu deja, esti a treia in 24h cu aceasta problema. WTF people?! Ce sa zic, o sa ma fac sef, ca vad ca le merge bine! Deci, revenind la problema ta, concentreaza-te pe viitor si fii responsabila. Este clar ca o relatie cu superiorul nu va duce la nimic bun, in cele din urma, cand trece nebunia aventurii. Pe de alta parte, ai alaturi de tine o persoana care este dispusa sa faca un compromis si incearca sa iti ofere ceea ce ai nevoie.Ce preferi, o aventura cu seful care cel mai probabil se va termina rau si va include faptul ca trebuie sa iti cauti alt loc de munca si alt iubit stabil, sau sa investesti in continuare in relatia ta si in viitor? Eu zic ca alegerea este usor de facut.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să îți răspund azi până la ora 24.00, căci e prea frumoasă povestea ta, și prea dureroasă pe undeva. Dar în privat, sau fac o nuvelă pe tema asta, e mai bine așa, căci o să beneficieze mai mulți de ea. Repet, până la ora 24.00.

| mgtow a răspuns:

Deja esti o scarba pentru partenerul tau, ala in loc sa fie destept sa te lase ti.a acordat o sansa. Renunta la partener si stai cu ala batran

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, te simti bine, nu? Cand esti langa eventualul amant si simti fluturii in stomac, te face sa te simti bine si parca totul este mai frumos?

PAI exact asa era si cu actualul tau sot inainte, nu? Doar la ce te-ai astepta, ca seful tau sa se comporte urat cu tine? Sunt in lumea barbati care te-ar face si mai faericita dupa mentalitatea ta, care ti-ar oferi si mai multe, atat pe plan sentimental cat si sexual. Asa ca de ce sa nu ii cauti si pe aia daca tot ai inceput asta? :/

Nu este corect din punct de vedere moral ceea ce faci. Inteleg, este o perioada in care iti ofera mai multa atentie decat sotul tau. Si ai incercat sa vorbesti cu el despre asta. Eu nu inteleg el cum de nu a pus divortul atunci thinking Cel mai bine, decat o relatie cu un amant, este sa te desparti de sotul tau si sa pleci cu cine vrei tu. Asa nu o sa sufere nimeni ulterior. Asa este cel mai corect.

Sau poti sa ramai langa el si sa nu il inseli. Desi... la cum ai descris aici, ar fi cam imposibil.

Indiferent ce o sa faci, decizia este a ta. Dar gandeste-te. Ceea ce simti acum, ai mai simtit odata. Si el la fel. Tu nu il cunosti pe el cum te cunoati cu sotul tau si invers.

Esti libera sa faci ce vrei si ce te face fericita, este viata ta, nu te condamn. Insa alege o cale mai corecta fata de sotul tau. Si cine stie, poate asa o sa dea si el de o alta fata care o sa il ajute (impreuna cu el) sa treaca peste aceste eventuale probleme.

Bafta! ^_^

| Endoryus a răspuns:

laughing
Parca e una din intamplarile alea cand cei 2 se casatoresc ( dar in cazul asta ) si ea inseala ( la cum esti acum se vede deja ce gen de femeie vei fi tu toata viata, din pacate ). Cand e prinsa ameninta ca se sinucide ca il "ubeste tale tale " pe fraierul care a fost destul de fraier sa creada ca face doamna dintr-o cu"rva.
Ma intreb daca mai vorbeai asa simplu daca erai tu in locul iubitului tau.

| Sofer a răspuns:

O aventura cu șeful. Interesant.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Uhhh la la toate domnisoarele au fantezii cu sefii, stimata domnisoara dai bataie, rupe patul cu seful viata e scurta

| Maly29 explică:

Update: astăzi am refuzat o invitatie "de facut clătite impreuna cu șeful, la el sau la mine", i-am spus că nu vreau sa alteram relația din prezent, el si-a cerut scuze daca a deranjat cu ideea asta, a spus că nu asta era intentia lui (ci doar de a lua masa impreuna, ca doi oameni maturi) si ca da, am dreptate, ca se poate interpreta altfel

| RoCkKiD a răspuns:

Deci pe scurt.

Seful:
-Ti-a zis sa nu-si zici dvs, lucru perfect normal.
-Iese cu tine la masa, daca e doar la pranz e normal intre colegi. Daca te cheama in weekend atunci poti zice ca se da la tine
-A venit cu scaunul la biroul tau ca aveati probabil ceva de verificat impreuna iar tu te-ai udat de era sa aluneci de pe scaun, saracul n-a facut nimic.
-Cat despre mesaje depinde de continut, daca sunt de lucru e irelevant, daca nu cumva te intreaba ce poti in momentul ala nu cred ca se da la tine.

Din cate vad esti putin nemultumita cu relatia actuala si iti place putin de el, saracul om n-are nici o vina in ecuatia asta.

| Valentina8 a răspuns:

E gresit ca cineva sa fie judecat pentru niste sentimente sincere,reale.
In primul rand vreau sa-ti spun, ca e normal sa fi nesigura in legatura cu ceea ce iti doresti,dar si ca e gresit sa continui cu un picior pe o strada si un altul pe o alta strada. Alegeti strada. Preferabil ar fi seful, pentru ca daca il iubeai cu adevarat pe primul,nu exista al doilea, in cazul tau seful tau. E clar ca iubitul tau nu iti indeplineste toate dorintele pe care le ai, dorinte de care poate nici nu esti constienta, caci nu putem intelege subconstientul nostru.
Insa, nu juca la doua capete, ca ar putea sa cada al tau.
Foarte bine ca ai fost sincera cu iubitul tau, dar acum gata. Exista ceea ce e corect si ceea ce e gresit, si deduci si tu sigur ca sa fi impreuna cu o persoana si sa ai sentimente pentru o alta persoana, e gresit, sincer!
Gandeste te bine, bafta

| StefanChriss a răspuns (pentru Maly29):

Foarte bine! Ma bucur foarte mult sa vad persoane care isi asuma o situatie si iau decizii mature. Sper sa iti pastrezi atitudinea si pe viitor. Bravo!

| ADYBLONDU88 a răspuns:

Te rezolv eu draga mea lasa mi mesaj in privat