| Elllliiii a întrebat:

am o mare problema si nu stiu ce sa fac. am fost cu un baiat 2 ani, l-am iubit foarte mult..inca il mai iubesc.si el pe mine dar nu stiu daca inca ma mai iubeste, au fost multe certuri prostesti.pana la urma ne-am despartit iar acum sunt cu un baiat care mi-a fost cel mai bun prieten. sunt foarte bine cu el, ma intelege, ma iubeste, imi da sfaturi bune, are grija e mine.dar eu ma tot gandesc la fostul iubit.ce sa fac? cateodata imi vine sa il sun sau sa ii dau un mesaj, ...sa ii zic sa ne intalnim.sau macar sa ii spoun ce simt. cedeti ca sinte la fel si el? ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ApaMineralaPlata a răspuns:

Eiii bine happy esti in aceeasi situatie ca si mine, daca el nu te cauta tu nu-l cauta deoarece faci mai mult rau arata-i ca nu-ti pasa de el, ai sa vezi ca dupa ce va trece ceva timp o sa te caute el.
Stai cu baiatul acesta cu care esti acum deoarece el te iubeste, are grija de tine si nu te face sa suferi.
Si eu la fel am stat 2 ani cu un baiat, dar m-am gandit foarte mult si mi-am dat seama ca nu merita sa ma mai impac cu el vreodata pentru ca ciorba pe care o incalzesti nu mai e la fel cum era inainte, sper sa intelegi ceea ce vreau sa-ti zic.
Apreaciaza baiatul care e acum langa tine pentru ca cu el iti va fi mult mai usor sa-l uiti pe fostul tau iubit, bafta!

10 răspunsuri:
| Rallu_Raluca_1995 a răspuns:

Parerea mea, e sa fi cu persoana pe care o iubesti, spune-i fostului ceea ce simti.

| Andreea22X a răspuns:

Eu cred ca daca il mai iubeai pe fostul nu mai exista altul dupa el. teoretic vorbind.dar practic.iar noi nu avem de unde sa stim ce e in sufletul lui. daca te mai iubeste sau nu...asta doar el poate sti, iar tu poti sa aflii daca il intrebi(dar poate ft usor sa si minta)Daca iubitul tau te iubeste, te intelege, are grija de tine.ce iti doresti mai mult de atat?

| h3r a răspuns:

Dacă actualul ar suna-o pe fosta ori te-ar lăsa pentru ea, cum te-ai simți? Toată afecțiunea de care tu îți cam bați joc, se va risipi. O să fie bine?
Păi n-o să fie bine.
Mai bine te desparți de el și apoi faci ce vrei, dar nu te mai juca, o să te arzi rău.

| Lexy ♥ a răspuns:

Asta se intampla cand termini o relatie si imediat incepi alta.Trebuia sa lasi mai mult spatiu intre relatii asa intelegeai mai bine ce ai de facut pe viitor.Iti dadeai seama daca il mai iubesti pe fostul sau vrei altceva, si vedeai care este si optiunea lui.Acum nu vad alta solutie decat sa iei o pauza cu actualul iubit si sa iti pui ordine in ganduri sau sa continui cu el si sa lasi trecutul acolo unde trebuie este doar decizia ta.

| Elllliiii explică (pentru Rallu_Raluca_1995):

Si daca el nu simte la fel?

| Lexy ♥ a răspuns (pentru ApaMineralaPlata):

Si daca ea inca il mai iubeste pe fostul si se gandeste la el, de ce sa nu il caute? Cel mai bine este sa se lamureasaca cum sta treaba de ce sa se gandeasca peste 6 luni oare ce ar fi fost daca se impaca cu el, sa stii ca nu rezolvi nimic daca fugi si nici daca esti orgolioasa nu faci altceva decat sa ramai mereu cu un semn de intrebare. Uite ca ea nu s-a gandit ca tine foarte mult ce sa faca, de aceea este nehotarata.

| ApaMineralaPlata a răspuns (pentru Lexy ♥):

Ai si tu dreptate intr-un fel, dar si eu am fost exact in situatie ei numa ca eu n-am pe nimeni, am incercat sa-l caut pe fostul sa lamurim dar el m-a tratat cu indiferenta si mi-a facut mai mult rau, mi-a lasat o rana mult mai mare in suflet, nu cred ca ea isi doreste asta, pentru ca baietii din ziua de azi isi dau seama prea tarziu de greseala pe care a facut-o eu zic sa astepte, ca el sa o caute e mai bine asa.

| cllaudDia a răspuns:

Certurile astea prostesti cauzeaza mai mult decat iti inchipui. Daca nu te cauta inseamna ca numai e intersat de tine, deci prin urmare nu ar trebui nici tu sa il cauti. Si nu ar fi trebuit sa te implici intr-o relatie daca inca mai ai sentimente pentru fostul, mai ales ca actualul era prietenul tau cel mai bun. O sa ai de pierdut din cauza asta...

| Lexy ♥ a răspuns (pentru ApaMineralaPlata):

Asa e.dar vezi situatiile sunt un pic diferite.happy

| stark47 a răspuns:

O relatie de 2 ani nu se sterge asa de usor din memorie.insa faptul ca esti cu cineva acum si simti ca vrei sa stii ce se intampla cu celalalt e putin cam periculos.cred ca ai fi avut nevoie de putin mai mult timp singura inainte sa reintri intr-o relatie.mai ales cu cel mai bun prieten.gandeste-te,daca-l ranesti pe el(ceea ce cu siguranta o sa faci), ti-ai pierdut si cel mai bun prieten doar din cauza ca nu ai putut sa te abtii.