| BeSmart17 a întrebat:

Am o prietena care avut un contact sexual protejat, iar prezervativul s-a rupt, dar iubitul ei nu a ejaculat si voiam sa va intreb. Ar fi vreun risc?

8 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Ce treabă ai tu cu ei? Să vină ei și să întrebe.

| ancaval a răspuns:

Hmmm. Frumos vorbești! Să te trimit și eu?

| BeSmart17 explică (pentru ancaval):

Scuze era varamea?

| ancaval a răspuns (pentru BeSmart17):

Ești bun/bună de gură...

| rainek a răspuns:

Da, ar trebui sa administreze pilula de a doua zi. (Pentru a evita riscul de sarcina)

| corbulalbrosu a răspuns:

CAND, CUM SI IN CE CONDITII SE FORMEAZA SARCINA?
Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, DIN ORICE sau practic sa ia nastere chiar si... DIN NIMIC, asa cum cred foarte multi. Fiecare fata/femeie dar si baiat/barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati foarte precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inca inainte de a incepe sa practicati actele sexuale, sa fi fost deja bine informata si sa cunosti faptul ca pentru a se forma/lua nastere sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 CONDITII, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, adica simultan, concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie cunoscut faptul ca femeia poate sa ramana insarcinata numai/doar atunci cand actul sexual este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul are lor/este intretinut in una sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile calculate ca reprezinta perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi;
-- data la care a inceput ultima menstruatie,
--lungimea ciclului menstrual ca numar de zile sau data la care urmeaza sa porneasca viitoarea menstruatie,
-- data in care a fost intretinut actul sexual,
-- tipul ciclului menstrual, adica REGULAT sau NEREGULAT,
intr-o astfel de situatie formularea unui raspuns cert si catusi de cat si precis si corect, din pacate NU poate fi oferit in acest caz si in acest moment.
Se poate face doar afirmatia potrivit careia se considera ca este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in cazul in care in mod absolut sigur NU a ajuns sperma in vagin chiar si in cazul in care actul sexual este intretinut in ziua cea mai fertila adica in ziua in care se produce ovulatia. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este risc de sarcina pentru ca nu a ejaculat in vagin.

| Sofer a răspuns:

Niciun risc. Au avut noroc.