| elenaaaaa56262 a întrebat:

Bună TPU, am o problemă în cuplu! Iubitul meu tinde să mă critice mereu, aproape din orice chestie. Mereu îi spun că mă deranjează iar scuza lui este mereu aceeași, doar glumește. M-am gândit că poate exagerez eu, nu pot să accept o critică și că mă supăr din orice, însă ultima fază m- deranjat enorm. A fost vorba să ieșim cu prietenii lui și nu am vrut. Chestia asta l-a deranjat și a pornit cu critice cum că nu am pe nimeni, că am un grup de prieteni proști, că nu se poate ieși cu mine în lume, că sunt speriată de bombe etc. Nu mi s-a părut normal reacția doar pentru că nu am acceptat să ies cu ai lui. M-am săturat de aceste critice, doar pentru că nu fac cum vrea el și nu știu ce să mai fac în situația aceasta. Poate pare o situație prostească dar pe mine mă afectează aceste cuvinte, mai ales venind din gura persoanei iubite.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci desparte te de el nu va potriviti voi doi daca el te critică din orice, de ce stai sa accepti astfel de critici (asa se spune corect nu critice )tu ce varsta ai? Dar el?

| DandG2304 a răspuns:

Din ceea ce vad eu, pare ca iti distruge stima de sine ca sa ramai cu el, indiferent de ceea ce ti-ar face. Cat de curand o sa auzi ca "nimeni nu s-ar uita la una ca tine". Nu e OK baiatul.

| elenaaaaa56262 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am 20, el are 23, suntem împreună de 3 ani. La început nu era așa, dar în ultimele luni a început să exagereze prea mult. Tot am m ai încercat să las de mine și să îi răspund si eu la fel cand are ceva de comentat la adresa mea. Daca nu ar mai fi atât de critic totul ar fi perfect, de inteles, ne înțelegem foarte bine dar totul pana cand incepe sa comenteze cand nu ii convine nimic.