| OrangeJuicee a întrebat:

Am si eu cateva nelamuriri. Am inceput sa iau anticonceptionale in ziua a 8 a a ciclului. Dupa 5 zile am facut sex neprotejat maxim un minut,iar iubitul meu nu a ejaculat in mine, a ejaculat dupa vreo 30 de minute cand foloseam prezervativul. Dupa 3 zile, adica a 8 a zi de anticonceptionale am facut sex neprotejat si atunci a ejaculat in mine.Se poate intampla ceva?big grin Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| DarkAleka a răspuns:

In primul rand prima data anticonceptionalele se iau in prima sau a-II-a zia menstruatiei, dar atata timp cat tu ai continuat anticonceptionalele si nu le-ai intrerupt nu exista riscuri, ai mare grija sa le iei in fiecare ziwinking
Si eu folosesc asa ceva deci nu exista riscuri atata timp cat le iei in fiecare ziwinking

| razvitzi a răspuns:

Maxim sa ramai gravida! big grin

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti ramane insarcinata, fiindca nu erai protejata. Contraceptivele nu se incep niciodata in ziua a opta a ciclului menstrual (in afara de momentul in care sunt adminstrati ca tratament de urgenta al unei sangerari abundenete si atunci numai sub atenta supraveghere ginecologica si cu interzicerea contactului sexual pe perioada primei folii). Nu stiu cine si de ce ti-a prescris o astfel de admninistrare, dar cu siguranta NU are efect contarceptiv si nu te-a protejat deloc.

| OrangeJuicee explică (pentru Brigaela):

Scrie si pe prospect ca daca se ia in primele 5 zile ale ciclului protectia se instaleaza imediat, iar daca se ia mai tarziu de a 5 a zi, protectia se instaleaza dupa 7 zile...

| Zenit313 a răspuns:

Felicitari! Esti mamica! happy

| OrangeJuicee explică (pentru DarkAleka):

Mersi multhappy Le iau zilnic la aproximativ aceeasi ora, nu am uitat niciuna, dar fiind prima data cand iau sunt destul de ingrijoratahappy

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru OrangeJuicee):

Ti-a spus tie vreun ginecolog asa ceva? Si ti-a permis sa le iei din a opta zi?

| DamianMarley a răspuns:

Doar 30 secunde? o doamne.