| Ionutcoman a întrebat:

am si eu o problema, eu cu iubita mea facem sex neprotejat, de aproximativ 4 luni, pana acum nu a ramas insarcinata, iar acum ii intarzie menstruatia. Ce poate fi, eu dupa fiecare numar, urinam, faceam baie nu imi dadeam drumul in ea, acum ii intarzie. Ce poate fi? Multumesc mult.

8 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Doar o intarziere ca banuiesc ca nu are ciclul atat de regulat.

| Ionutcoman explică (pentru MihaiNicu23):

Nu il are regulat.

| artemidak a răspuns:

Doar ii întârzie, nu va faceți griji deși pe viitor va recomand sa faceți protejat.

| Alexandru250201 a răspuns:

Ciclul nu e regulat

| Emilian65 a răspuns:

Sarcina.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca ai fost atent si nu s-a intamplat vreun incident neplacut atunci intarzierea menstruatiei nu are legatura cu sarcina. Mai asteptati poate ii apare menstra totusi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionutcoman):

In cazul in care ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, lungimea ca numar de zile poate sa fie mereu diferit de la un ciclu la altul. D.p.d.v. medical se considera ca fiind un cicluri menstruale NORMALE cele care au lungimea uprinsa intre un minim de 21 de zile si 35 de zile. Insa lungimea ciclului poate fi si de peste 35-42 de zile. Doar in astfel de cazuri devine necesara efectuarea vizitei si consultatiei ginecologice de specialitate. Fiindca ciclul menstrual este NEREGULAT in aceste conditii NU poate sa existe un reper FIX/PRECIS fata de care sa te raportezi si ca atare in astfel de situatie NU se poate afirma ca INTARZIE MENSTRUATIA. Daca ciclul menstrual devine mai lung de 35 de zile, in astfel de cazuri se pot efectua teste de sarcina periodice, adica din 7 in 7 zile. Multa sanatate!

| Ionutcoman explică (pentru HazelEyes77):

Tot timpul am scos-o la timp, niciodata nu mi am dat drumul in ea tot timpul o scoteam la timp...