| starall a întrebat:

ce inseamna a te masturba? Va rog rapundeti sincer fara mistouri sau jingniri.

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Inseamna a-ti bate joc de viitoarea ta viata sexuala.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reprezintă acțiunea de autostimulare, excitare manuală a organelor sexuale, de către bărbați sau femei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autosatisfacere

| KamaSutra a răspuns:

Autosatisfacere

| corbulalbrosu a răspuns:

Autosatisfacerea denumita si masturbare, este un mod de a iti induce o starea de euforie, extaz, de stare de fericire deplina prin provocarea orgasmului si obtinerea unei stari de beatitudine greu de descris si inteles de fetele care "infiereaza" aceasta activitate..Masturbarea poate fi obtinuta prin mangaierea sanilor, a sfarcurilor, concomitent cu masarea clitorisului asa numita excitare externa sau prin introducerea unui deget sau 2 in vagin, asa numita degetica bineinteles combinata cu masarea celorlalte zone erogene. Dupa o anumita experienta si largirea progresiva a vaginului, se pot folosi anumite obiecte a caror grosime va fi marita constant dar cu atentie incat sa poata fi introduse in vagin prin deschizatura/perforatia existenta in himen fara a leza integritatea acesteia, deci cu mentinerea virginitatii.Este o activitate benefica organismului deoarece se obtine o detensionarea psihica cu scopul de a elimina si indeparta stresul sexual cotidian. O masturbare bine executata este de preferat unui sex anost si fara finalizare prin orgasm.Succes.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Autosatisfacere

| Rainmaker a răspuns:

A te masturba inseamna in termeni mai putin savanti dar pe mai intelesul tuturor, a-ti satisface placerile sexuale de unul singur, fie ca esti barbat sau femeie. Recitind ce am scris constat ca mai exista un aspect al masturbarii, atunci cand poti sa fi masturbat de catre partener/partenera.

| SomeRomanianGuy a răspuns:

Laba, faci laba.

Sau degetica, dupa caz big grin

| Seba2013 a răspuns:

Insemna activarea receptorilor senzoriali din penis, prin tact.

Receptorii senzoriali din penis, se cheama erogeni.
Se cheama asa pentru ca excita organsmul.

Acesti receptori capteaza tactul, si il transmite mai departe.

Cand ajunge la creier, se activeaza o zona din hipotalam, numita nucelul preoptic medial.
Acesta zona din creier este conectata cu zona placerii, acesta zona se numeste NUCLEUL ACUMBENS.
Cand este stimulata la sobolani le produce placere.

Daca te intereseaza contiunuare, ti-o fac mai incolo ca acuma nu am timp.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Dar cand barbatul ii trage limbi "pasaricii" fetitei care receptori senzoriali se activeaza?

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Intreab-o pe mamata, aia care te-a crescut pervers.
Mi-e greata de tine, te rog frumos, pastreaza distanta, si nu te mai baga in seama ca incepi sa arungi cu duhori.

Pentru oamenii ca tine ar trebui sa apara legi de pastrarea distantei.
Altfel ar trebui sa te suport, sau sa te mananc.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Cum sa ma abtin daca esti cretin? Te-am intrebat un lucru concret.Masturbarea nu este doar cea practicata/facuta tie insati, deoarece o poti face si partenerei/partenerului.Sau tu nu ai auzit de limbi aplicate intre labiile "pasaricii" sau de felatie? Si te mai erijezi in cunoscator al fenomenului. rolling on the floor Ori esti doar un amarat de fariseu?

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nenormalule, regaseste aici:
PERVÉRS, -Ă, perverși, -se, adj. (Despre oameni; adesea substantivat) care este înclinat spre fapte rele, gata oricând să facă rău; care manifestă o deviere de la normal a instinctelor, a judecății, a ideilor, descompus din punct de vedere moral; corupt, depravat, imoral; (cu sens atenuat) perfid, fățarnic; spec. anormal din punctul de vedere al comportării în relațiile sexuale. ♦ (Despre manifestările, instinctele etc. oamenilor) Care trădează, exprimă, reflectă perversitate. – Din fr. pervers.

Chiar imi pare rau se te jignesc, stiu ca in realiate nu esti asa.
Acuma doar ti-ai pus o masca, ca ai ceva cu mine.

Daca iti dai masca jos, eu te invit sa vorbim despre lucruri serioase.
Mie imi place logica, si daca demonstrezi ca o ai, eu am sa iti cer scuze.
O sa iti spun si mersi, insa daca nu ai logica si apelezi la prostii, sa stii ca nu merg cu mine...

Deci nu mai juca roluri, ca tu nu esti asa.
Insa daca chiar esti asa....inseamna ca esti pervers.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Indiferent cum ai apreciat acest lucru sunt curios sa cunosc sursele pe care se bazeaza afirmatia ta, pentru ca in ziua de azi multa lume face afirmatii intempestive si arbitrare, pe care nici ei insisi nu stiu pe ce se bazeaza, nu le-au invatat la facultate, nu le-au citit in nicio sursa serioasa, nu sunt publicate in literatura stiintifica, etc. Cu alte cuvinte: multa lume vorbeste-n dodii si mai primeste si premii pentru asta.