| VeronicaBD a întrebat:

Ce parere aveti despre baietii arabi? Eu am iesit cu unul de cateva ori, adica ne-am sarutat si am intretinut relatii sexuale, dar nu a dus nicaieri relatia. Am mai vorbit si cu altii, dar alte tangente cu ei nu am avut. Ma atrag foarte mult si ei si cultura lor. As vrea sa am iubit arab. La mine in oras sunt foarte multi, mai ales din Africa de Nord. Ar fi adecvat sa abordez unul? Adica stiu ca la ei femeia nu ar trebui sa aiba prea multa initiativa. Din experienta pe care am avut-o cu ei, mi-am dat seama ca sunt destul de afemeiati si posesivi. Dar cum as putea sa ma apropii de unul? Nu prea interactioneaza ei cu romanii. Stau doar in grupul lor.

18 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca nu ti-a explicat ca in conceptia lor femeia nu valoreaza nici cat o camila batrana si costeliva. big grin

| Necunoscut112 a răspuns:

Iti plac arabii cu bani, presupun. Iti doresti sa fii intretinuta, ca asa ai auzit ca procedeaza cu femeile lor, dar uiti de partile negative ale unei astfel de relatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce vrei sa te incurci cu arabi?
sa stii ca odata cu banii lor vine si statutul de animal... ca ei nu pre considera femeia om

| VeronicaBD explică (pentru suntserios):

Tata e neurochirurg, mama, profesor universitar. Nu am nevoie de bani. Pur si simplu ma atrag ei ca barbati. Cunosc femei atrase de indieni sau japonezi. Nu e nimic ciudat in asta. Nord africanii nu sunt asa de extremisti precum sunt cei din Orientul Mijlociu.

| VeronicaBD explică (pentru Necunoscut112):

Sunt studenta, vreau sa ma intretin singura intr-o zi

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru VeronicaBD):

Aha, deci pur si simplu vrei sa fii tratata ca o carpa

| Diana661 a răspuns:

La arabi sotia este pentru plozi, mancare si curatenie. Daca vrei sa te rasfete, ar trebui sa fii amanta, nu sotia unui arab!

| VeronicaBD explică (pentru suntserios):

Deci raspuns de roman tipic, neinformat, care inca mai crede ca toti arabii sunt la fel. Verisoara mea e maritata cu un tunisian. Au un copil de 7 ani. Amandoi sunt medici, deci si ea lucreaza. Copilul e de religie musulmana, dar ea a ramas crestina. Nu a obligat-o sa preia religia lui. Tin atat Ramadanul cat si Craciunul. O data nu a lovit-o, o data nu a insulat-o si ea e super fericita. Singura chestia care ii displace, e ca ea sa se imbrace foarte decoltat, dar nu ii interzice asta, doar ca nu ii convine. Dar verisoara mea a fost la mare cu prietenele si a fost in dres, iar el nu s-a infuriat. La fel mai stiu un caz, de la o colega de facultate, care e semi araboaica. Desigur, ca sunt si cazuri in care femeia e tratata ca o carpa, dar mai rar la nord africani. Acolo femeile au drepturi si la noi in oras sunt o gramada de araboaice din Africa de Nord care sunt studente si care de asemenea profeseaza. Arabii sunt o categorie, dar nu sunt toti la fel, depinde de regiune si cultura. Depinde de tara din care provin, daca se aplica sau nu Sharia, majoritatea femeile musulmane pe care le stiu eu, nici macar nu poarta capul acoperit, fumeaza si ies in cluburi. Si familiile lor stiu. Eu cum am mai zis, nu am avut contacte foarte apropiate cu ei, doar cu unul cu care ieseam si ma rog, verisoara mea care e mariatta cu unul, dar atat. Am impresia ca romanul tipic cand aude arab isi imagineaza o camila, o femeie acoperita din cap pana in picioare si una cu vanatai pe tot corpul. Nu e asa. Depinde de regiune si la urma urmei depinde de educate. Sunt romani care isi trateaza sotiile ca pe carpe si arabi care se comporta exemplar. Ma rog, din cauza studiilor nu pre am avut eu timp de intalniri si relatii, dar daca asa inchisi la minte sunt barbatii romani, da, prefer oricand un arab.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru VeronicaBD):

Nu trebuie sa ma convingi e mine, tu te bagi in gura lupului... o sa vezi tu care e treaba cu musulmanii. Toate femeile pe care le am vazut ei ca umbla cu arabi aveau o tristete deprimanta in privire

| VeronicaBD explică (pentru suntserios):

Nu stiu cate ai vazut tu, poate nu prea multe, dar in fine, eu nu vreau sa ma cert cu tine. Multumesc ca ti-ai luat din timp ca sa imi zici parerea ta. Acum, chiar de ar fi asa drastic cum zici tu, e treaba mea. Intrebarea mea era cum sa ma apropii de unul. Am mai iesit cu unul, ok doar o perioada scurta, dar era ok. Adica cum am zis, era cam obsedat de sex si mereu voia doar sa puna mana pe mine si chestii, dar tipul nici nu voai o relatie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru VeronicaBD):

Pai vezi... ai simtit-o pe pielea ta. Penteu arabi femeia e doar un obiect sexual, de aia au si cate 4 neveste, si o fabrica de copii... baieti daca se poate. Nu ca alti barbati nu ar fi obsedati de sex, dar arabii nu prea se controleaza ca na de aia e femeia, sa ii satisfaca

| SG1995 a răspuns:

Hm, arabi sunt și ei oameni, deși trebuie să înțelegi că ei au o cultură foarte închisă, în care femeia e considerată o ființă inferioare, și am citit de cazuri că asfel de relații au dus la căsători forțate și abuzuri, totuși există și musulmani mai liberali, deci nu poți judeca omul după concepțiile religioase.

| SG1995 a răspuns (pentru suntserios):

Poligamia nu are legătură cu concepțiile primitive ale arabiilor, sunt cazuri în care politeismul a exista în societăți cu concepții mai dezvoltate despre femeie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SG1995):

Eu zic sa inveti mai intai diferenta intre politeism si poligamie

| VeronicaBD explică (pentru suntserios):

Da, sa stii ca sunt asa de obsedati mai degraba cu femeile noastre, pentru ca ne considera usuratice. Eu de ex, mi-am pierdut virginitatea cu acel arab la 21 de ani si a fost foarte uimit cand i-am zis ca sunt virgina. trebuie sa recunoastem ca au dreptatea lor, multe romance sunt foarte usuratice. Dar ma rog, vreau sa ajung la ideea ca desi tot ma impingea spre sex, daca il refuzam din orice motiv, nu reactiona urat. Ei in Romania merg pe principiul „ de ce sa cumpar vaca daca o pot doar mulge?"( de ce sa ma insor cu ea, cand pot doar sa o...) Adicca nu vor nimic serios cu noi majoritatea si nu ne vad marriage material. Acesta ar fi un motiv in plus pentru care par asa obsedati de sex. La mine la faacultate, sunt foarte deschisi cu fetele, dar cand trece una de-a lor, nici nu ridica privirea din pamant. In fine, nici eu nu caut ceva relatie serioasa ca am studii si vreau sa ma dedic lor. Dar nah, cu un arab mi-a placut, mi-am inceput cu el viata sexuala si am vrut din nou.

| SG1995 a răspuns (pentru suntserios):

Știu diferența, dintre termene, oboseala e de vină.

| Ara997 a răspuns:

Ei nu se "apropie", nu se casatoresc cu fete "umblate".
ei umbla destul dar in final se casatoresc (prostesc) fete cuminzti. asa ca ai ratat ocazia sa fi sotie de arab. cel mult tziitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca roman tipic, neinformat, care nu crede ca femeile noastre sunt (toate) niște ușuratice, cred ca schema din noiembrie, cu: "Te rog, doar pentru o noapte, nimic mai mult. Nu trebuie sa o părăsești, pur și simplu ne vedem într-un hotel și...gata." va funcționa negreșit și la niște arabi pursânge, afemeiați.
Adecvat sau nu, o bifezi. Te rog, prefa-te albaneza, măcar.