| anonimrx777 a întrebat:

Bună TPU. Cer ajutor!
In urma cu 3 luni am fost la ginecolog însoțită de mama mea, deoarece in prima zi de ciclu menstrual aveam dureri puternice, vomă etc... Prin consultul ecografic, s-a depistat un chist ovarian. Am primit tratament pe o perioada de 3 luni, ce consta in luarea anticoncepționalelor Marvelon 21. În cele 3 luni, mi-am început viața sexuală(documentandu-ma înainte dacă este inregula sexul in prezenta unui chist ovarian).
1. Dacă continui sa folosez Marvelon 21, fără consult este in regulă?
2. Pot merge legal la ginecolog neînsoțită de parinți, dacă am 17 ani? Aceștia vor afla cumva in cazul in care se poate merge fără prezenta parinților(sau a unuia dintre parinti)?
3. Pot cumpara anticoncepționale din farmacii, dacă nu am rețetă de la medic si dacă am 17 ani?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Raspunsul e nu la toate intrebarile. De ce ai dori sa te ascunzi de parinti? Mama ta ar trebui sa iti fie precum cea mai buna prietena, sa ii poti spune orice, fara frica. Iar anticonceptionalele pot provoca alte probleme de sanatate daca sunt luate aiurea.Deci cel mai bine e sa faci inca o vizita la medic, pentru un sfat avizat.

| mihai69 a răspuns:

1. Teoretic da, dar mai bine întreabă medicul;
2. Da / nu;
3. Păi acum nu ai rețetă?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ai grabit cu inceperea vietii sexuale la 17 ani ce ai in cap? Si nu poti merge singură la medic esti minoră, trebuia sa astepti sa faci 18 ani si după puteai sa faci ce vrei erai majora

| anonimrx777 explică (pentru mihai69):

Nu mai am rețeta deoarece au trecut cele 3 luni in care am luat Marvelon ca si tratament, automat am primit reteta medicului si am avut pentru a lua, din câte știu anticoncepționalele se dau pe baza de prescriptie medicală, cred.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu

2. Da

3. Nu este recomandat sa cumperi anticonceptionale fara precsriptie medicala si fara analize hormonale in prealabil, fiindca pot creste chisturile si poti declansa hemoragii, noduli mamar i ori fibroame uterine daca anticoceptionalele nu sunt potrivite corpului tau si in special hormonilor tai. De aceea este vital sa se faca analize la 6 luni ca sa se vada evolutia lor si eventual schimbatul procentajul anticonceptionalului ori eliminarea lui ca sa nu declanseze boli hormonale serioase.