| anonim_4396 a întrebat:

De ce fetele trebuie mereu sa sufere dupa un baiat? Oare daca punem suflet gresim?

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Imi place intrebarea ta,e atat de plina de naivitate si de durere...dar sa stii ca si baietii sufera dupa fete,si sufera poate mai mult,pentru ca ei se exteriorizeaza mai greu decat fetele.
Acum gandeste-te.
Ai crescut cu filme romantice in care dragostea era mereu triumfatoare,asculti muzica in care tot despre dragoste se vorbeste,la stiri mereu esti tinuta la curent cu dragostea cuiva pentru altcineva,emisiunile care au ca subiect "dragostea" au cea mai mare priza la public,asa ca le urmaresti si tu,cu prietenele si colegele tot despre dragoste vorbesti... vreau sa-ti spun ca ideea de dragoste iti este inoculata incet dar sigur,asa ca,o cauti insistent,ti-o doresti foarte mult.
Si,de multe ori,nu iubesti un baiat,ci sansa ta la dragoste,pe care o intrevezi prin el!
Vreau sa spun ca fetele sunt atat de romantice,incat de multe ori iubesc doar notiunea de dragoste,nu omul din fata lor.Ii atribuie calitati inexistente,il ridica in slavi (in sufletul lor),se mint si se impulsioneaza singure,numai din dorinta enorma de a trai o poveste minunata de dragoste.
Si cum baietii nu sunt niste ingeri,nici robotei programabili,greselile si gafele se tin lant,iar visul minunat pe care tocmai il traiai se transforma intr-un cosmar!
Cu cat mai mult suflet pui intr-o relatie,cu atat te autosugestionezi mai mult,cu atat pastrezi senzatia fluturilor din stomac,mai mult.
Si cand totul se termina,doare.
Pentru ca ai refuzat sa vezi semnele care te-ar fi prevenit,care te-ar fi trezit din visarea ta!
Cauta sa intelegi intotdeauna cat de real este ceea ce traiesti,ce inseamna un gest sau altul,al celuilalt,daca e pozitiv sau negativ si vei vedea sansele reale ale relatiei tale,vei sti daca "merita" sau nu sa "pui suflet",nu te minti singura.
Intr-o relatie ai de-a face cu un om, nu cu o papusa, are si el sentimente, dorinte, ganduri si vise.Cauta sa vezi in cate te include,cat de bine se potrivesc cu ale tale, nu iubi dragostea, iubeste omul!
Si nu-ti promit ca nu vei mai suferi, dar macar, vei suferi mai putin!happy

| Sn1ckers a răspuns:

Nu gresiti dar parerea mea ca un baiat oricat de dedicat iti este tie iti garantez eu ca macar o singura data va intoarce capul dupa una si voi va suparati si ''divort'' laughing. Bafta!winking

| anca29 a răspuns (pentru Sn1ckers):

Adevarat laughing)))

| Raiiiisa a răspuns:

Pentru ca fetele de obicei se indragostesc mai repede si foarte tare si le arata baietilor asta prea repede, iar un baiat si daca este indragostit stie sa arate atat cat trebuie ca fata sa nu si-o i-a in cap, pe cand unele gresesc nefacand asta.
Nu gresim daca punem suflet, singura greseala este ca punem suflet prea tare, iar dupa aceea ne dam seama ca nu am pus la persoana potrivita.

| mona a răspuns:

Asa sunt fetele mai sufletiste si sfarsesc pin a suferi dupa cineva care nici nu merita

| Đεмоη a răspuns:

happy oh..Crezi tu ca doar fetele sufera? ..Inca ma mai gandesc la fosta si au trecut 4 Luni..inca mi-e greu sa mananc ...ma gandesc la ea zi si noapte...ma sufoca prezenta ei sa spun asa..Si stiu ca nu pot face nimic..decat sa incerc sa o uit..Si crede-ma ca cel mai bine poti uita o persoana atunci cand esti cu alta.nu foarte repede dar incet incet trece happy

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai pune sentimentele înainte, cunoaște băiatul ca persoană.
Pa, pa.

| darnme a răspuns:

Nu gresim, doar ca trebuie sa avem mai multa grija pentru cine punem suflet.