| user99905 a întrebat:

Buna TPU! deci, eu si iubitul meu folosim intotdeauna prezervativ atunci cand facem sex, insa ieri nu aveam iar el a bagat o o data fara. i-am spus ca nu trebuia, iar apoi intre timp am luat prezervativ si am facut o cu, desi stiu ca daca a bagat o oricum fara era cam egal cu zero ca am pus dupa. nu si a dat drumul nu nimic, iar eu tin sa mentionez ca nu eram in perioada fertila, in 2 zile trebuie sa imi vina menstruatia. ideea este ca acum sunt speriata sa nu raman gravida, pentru ca, cam cu o ora inainte sa se intample asta el se masturbase si ejaculase, apoi s-a sters. ma gandesc ca poate au mai ramas spermatozoizi de la ejacularea de dinainte, iar el sa fi eliminat cv lichid seminal care sa contina si spermatozoizi cand a bagat o in mine. imi este foarte frica, sunt sanse sa raman gravida? e cazul sa iau pastila?

7 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

O sa avem un nepotel!

| sweetys a răspuns:

Sper sa aveti 12 ani, si in acelasi timp sa nu aveti. Inainte sa te apuci de cotaiala ar trebui sa stii si ce faci, nu sa vii cu intrebari de copil de 10 ani. O sa avem un nepotel

| Robert2526 a răspuns:

In mod normal, cam asa apar sarcinile nedorite (masturbare anterioara + sex ). Daca esti sigur ca menstruatia trebuie sa vina peste doua zile ( ai ciclu regulat) atunci nu ai de ce sa iei pastila

| Goete a răspuns:

Daca si-a fscut laba cu o ora inainte si a ejaculat, degeaba s-a sters daca nu s-a pisat, sunt toate sansele sa fi ramas "cartus pe teava", degeaba spui ca ai fost in perioada nefertila eu in locul tau as fi speriata

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ce ai vrea sa-ti spunem? Asa se fac copiii!
Protejeaza-ti sanatatea folosind prezervativ. Te protejezi de sarcini nedorite si de BTS (Boli cu Transmitere Sexuala).

Iar eu ti-as spune sa nu mai veniti pe aici cu povesti ca ati gasit prezervativ dupa ce ati facut fara.

| Vvistula a răspuns:

Bună! Înțeleg că ești îngrijorată, dar să încercăm să clarificăm câteva lucruri:

Riscul de sarcină: Dacă ați folosit prezervativul de la început, riscurile sunt reduse. Totuși, având în vedere că el a penetrat fără prezervativ înainte de a-l folosi, există un risc, dar acesta depinde de mai mulți factori:

Spermatozoizii pot fi prezenți în lichidul preejaculator (precum cel care poate rămâne în uretră) și există șanse ca aceștia să ajungă în vagin.
Dacă el a ejaculat cu câteva ore înainte și nu a avut contact direct între ejaculare și penetrararea ulterioară, riscurile sunt mai scăzute.
Perioada fertilă: Dacă nu ești în perioada ta fertilă și menstruatia ta este așteptată în curând, șansele de sarcină sunt mai mici, dar nu inexistente.

Pilula de urgență: Dacă ești foarte îngrijorată și vrei să iei măsuri de precauție, poți lua pilula de urgență (de obicei, aceasta este eficientă dacă este luată în termen de 72 de ore de la contactul sexual neprotejat). Este bine să discuți cu un medic sau farmacist despre acest lucru pentru a te asigura că este potrivit pentru tine.

Dacă simți că starea ta de anxietate persistă, ar fi bine să discuți cu un specialist sau cu un medic. Este important să ai grijă de sănătatea ta mintală, pe lângă sănătatea fizică.

| Emilian65 a răspuns:

Da, sunt șanse sa fi ramas gravida.