| Piper987 a întrebat:

Eu vorbesc cu un baiat de vreo 3 saptamani. (Ne stim de la locul de munca). Am decis ca ne dam timp o luna sa ne cunoastem cat de cat mai bine si apoi sa decidem daca oficializam in sensul daca suntem sau nu intr-o relatie.
Acum 2 zile am mers sa mancam la el acasa si ne-am cam lasat dusi de val, am inceput sa facem un petting si l-am oprit la un moment dat pentru ca nu simteam ca era momentul. Eu fiind virgina. Nu imi e usor si nu aveam nici macar un prezervativ.
El a inteles, acest lucru am apreciat. Chiar daca amandoi am fost fierti pe moment consider ca a fost destul de intelegator.
Ieri am vorbit prin FaceTime si era vorba ca organizam o iesire la fel ca de fiecare data. Dar a insistat intr-un mod indirect sa fac cumva sa dorm la el. I-am zis ca nu, suntem inca intr o relatie oficial ca sa o fac ( asta a fost singurul motiv logic ce mi-a venit pe moment) deci nu am nici o obligatie sa vin sa dorm la el.
A insistat dar foarte subtil, spunandu-mi ca nu trebuie neaparat sa fim intr-o relatie.
Ce nu intelege el e ca eu am nevoie de timp.
Nu ne cunoastem inca indeajuns de bine pentru a trece si la aceasta etapa.
Eu is si virgina, mi-e cam frica. Am nevoie de timp, rabdare.

Voi ce parere aveti?
Credeti ca exagerez eu?
Credeti ca acum o sa insiste din ce in ce mai mult?

17 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

I-ai zis ca esti virgina si ca ai nevoie de timp?

Nu merge povestea asta la nesfarsit, ii spui cum sta situatia si de cam cat timp ai nevoie, iar el decide daca este dispus sa astepte.

Unii sunt dispusi sa astepte o luna, altii 6, altii un an. Nu zice nimeni ca exagerezi, e dreptul tau sa impui ce interval vrei dar trebuie sa i-l comunici si lui sa vada daca e de acord. Daca stie la ce sa se astepte nu va mai insista.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca momentan simti ca nu esti pregatita sa-ti incepi viata sexuala reala, ai putea accepta ca in timpul intalnirilor sa practicati petting-ul, care este de fapt un sex surorgat si astfel sa fiti amandoi multumiti si perfect satisfacuti. Daca pana acum nu ai stiut atunci afla ca :
Activitatea sexuala numita petting poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Trebuie să-i spui și lui ce ne-ai spus nouă.
Nu cred că exagerezi.
De insistat, o să insiste, mai ales că deja l-ai lăsta să meargă destul de departe. Ai putea eventual amâna „finalul" mergând cu petingul până la cap. Dar nu pentru mult timp. După o vreme e clar că se va pune problema: sex sau despărțire (sau varianta „friend zone, dar nu prea cred).

| RAY a răspuns:

In primul rand tu ce vrei? crezi ca virginitatea este o garantie ca te iubeste = ma refer la asteptarea asta? crezi ca te va lasa apoi?

| Piper987 explică (pentru mihai69):

E clar ca prietenie nici vorba, nu crede in asa ceva. laughing eu de la bun inceput i-am zis cum stau lucrurile.
Si sa o luam incet, i am explicat si ca is virgina si ca am nevoie de timp. Pare intelegator dar simt ca insista indirect

| Piper987 explică (pentru corbulalbrosu):

Decii mersi mult pentru raspunsul tau explicit, chiar apreciez. Din pacate cum i ziceam si la cel de mai jos, simt ca insista indirect pentru a face mai mult decat un Petting.
Nu mi se pare anormal ca pana la urma ma gandesc si la el, cat poate rabda un om?
Dar i-am zis sa o luam incet, ma simt de parca as fi vreo usuratica. iesim doar de 3 saptamani

| mihai69 a răspuns (pentru Piper987):

E și normal să insiste. Ar fi ciudat să n-o facă...winking
Să sperăm că îți va acorda acel timp de care ai nevoie, dar mai ales să sperăm că va avea destul tact să se poarte cu tine așa cum trebuie ca că decurgă totul fără mari traume. Preferabil, deloc. Oricum, din câte îmi dau seama, ești decisă în privința lui „dacă"; a mai rămas de stabilit doar „când".

| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

În primul voi vorbiți doar de 3 săptămâni, nici măcar nu aveți o relație, ceea ce mie mi se pare foarte puțin. În 3 săptămâni nu ai cum să cunoști un om. Sexul este ceva important, ce trebuie făcut cu cap, pentru că de aceea suntem oameni și nu animale. Nu ne lăsăm pradă instinctelor și cădem la picioarele primului venit, ci discernem ce este bine pentru noi și ce nu. Deci 3 săptămâni de vorbit cu un om, fără să ai o relație cu el mi se pare insuficient pentru un pas atât de mare.

În al doilea rând tu ești virgină, deci pasul acesta este și mai greu de făcut. Trebuie să ai o relație frumoasă, bazată pe iubire și încredere, o relație în care să te simți bine alături de partener în orice ipostază, astfel încât primul contact să decurgă firesc. Simți atracție față de el, și el simte atracție față de tine, dar nu confunda atracția sexuală cu iubirea sau cu o relație. Părerea mea este că fiind virgină și fără experiență o relație oficială, care să debuteze în mod normal, cu simple întâlniri, fără presiuni sau înțepături subtile, este necesară. Dacă vei face acest pas în momentul greșit, când nu ești pregătită, psihicul tău poate fi afectat, la fel ca și contactul sexual. Una este să fii pe deplin împăcată cu ideea și să te simți bine, și alta este să te simți constrânsă. Nu o să mai fie aceeași experiență.

În al treilea rând mi se pare că el nu este chiar potrivit pentru tine. Afirmația lui cum că nu este nevoie să fii într-o relație pentru a face sex îmi dă multe de gândit. Vrea doar sex de la tine? Este genul de om care „zboară din floare în floare"? De ce nu dorește oficializarea relației? În momentul acesta eu nu cunosc prea multe, doar ceea ce ai scris tu, dar mi se pare nefiresc felul lui de a gândi. Dacă pentru el nu este necesară o relație în vederea unui contact sexual, mie îmi pare genul de bărbat fără prea multe principii, capabil să înșele, să lase o femeie la greu, să aibă mai multe iubite, doar din pură plăcere carnală.

Este strict părerea mea, după cum am zis, nu știu în amănunt ce se întâmplă între voi, dar cred că tu nu exagerezi deloc. Prima dată pentru o virgină este un eveniment important, iar dacă el nu este capabil să înțeleagă acest lucru, poate nu este potrivit pentru tine. Nu te grăbi cu deciziile doar pentru că te simți atrasă de el. Atracția va dispărea la un moment dat și vor rămâne sentimentele, sentimentele tale și ale lui. Crezi că el are sentimente față de tine?

| Andreeush a răspuns:

Îl cunoști de trei săptămâni, probabil el vrea să facă sex cu tine. Ar trebui să vorbești cu el, și să îi spui că nu e momentul încă.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat deja te-ai dus la ei si te-ai lasat tavalita, degeaba insisti acum ca nu vei, ca nu poti, ca nu-i oficiala (de parca v-ar trebui cerificat de casatorie, ca sa o faceti), pentru ca te-a avut deja in patul lui si stie ca te ii vei ceda.
Probabil nu va insista, dar iti va pune conditii, ceea ce mi se pare corect, atat vreme cat te-ai dovedit nu tocmai sfioasa, odata ce i-ai aratat ca vrei sex, intaratandu-l si apoi ca nu mai vrei, abandonandu-l. Jucandu-te de-a prefacutul, nu prea pica bine baiatului, pe care il exciti si-l abandonezi.
Unii ar considera asta bataie de joc si te-ar parasii imediat, ori ti-ar spune de la obraz, ce vor.

| LaraClarice a răspuns:

Probabil va mai insista. E normal. Dar nu trebuie sa faci ceva ce nu vrei. Daca te respecta, va înțelege.
Tu nu vrei pentru că ți-e teama de actul propriu-zis, sau ai ale temeri?

| Adry05 a răspuns:

Omu te-a vazut ca te inferbanta si acu incearca prin tot felul de moduri sa te faca sa te duci la el ca sa iasa treaba. Ii zici clar ca aia a fost o greseala ca nu faci asa ceva in afara unei relatii si vezi dupa daca te mai cauta.

| Piper987 explică (pentru LaraClarice):

Sa ziceam ca actul in sine imi provoaca teama, am fost deschisa i am explicat. Pare sa inteleaga dar sunt sigura ca nu pentru mult timp laughing

| Piper987 explică (pentru Adry05):

De cautat vad ca ma cauta, am fost clara si stie ca nu se va mai repeta pana nu o sa fiu sigura pe sentimentele mele fata de el. Nu vreau sa fac sex cu el doar pentru ca am o atractie fizica, vreau sa am si sentimente pentru el sa zic : baa il iubesc decii sunt pregatita sa fac asta cu el

| Piper987 explică (pentru Violleta2022):

Bataie de joc? Ce i care ar lua-o asa inseamna ca asta au cautat de la bun inceput. Si ca nu is curiosi de mai mult. De cand a devenit decizia de a nu face sex o problema?
Adica cum zicea colega de mai sus, nu suntem animale, suntem oamenii. Nu poti sa faci acest act cu oricine. Trebe sa iti respecti corpul cat de cat.

| LaraClarice a răspuns (pentru Piper987):

Ok. Atunci încearcă să eviți sa rămâneți singuri pentru a nu se repeta situația.
Explica-i că nu te simți în largul tau făcând asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Piper987):

Atunci ce ai cautat la el, daca nu ai vrut sex?
De ce te-ai dezbracat si expus?
Doar din curiozitate?
Ce mai ai 5 ani?