| Sxx a întrebat:

Exista dragoste la distanta? Eu cred ca se poate "forma".
Lumea spune ca nu se poate, ca nu exista asa ceva, ca totul este doar in mintea noastra, si ca ne mintim singuri prin propriile sentimente...
Credeti ca problema cu distanta se poate rezolva oricand?
Exista o cale spre "fericire"? Iubirea se demonstreaza chiar daca ne desparte acest drum?
Dau funda, vreau sa vad parerile voastre. happy

Răspuns Câştigător
| Ath a răspuns:

Da, există dragoste la distanţă. O dragoste mai adevărată decât cea normală. Pentru că aici nu mai vorbim de atracţia fizică, ci pur şi simplu iubim pe cineva pentru felul său de a fi, şi pentru gândirea lui. Pentru ceea ce e în interior. Iar dacă dragostea e mare, cu timpul vă veţi putea întâlni şi în real, nimic nu e imposibil.
Nu ar trebui să îţi pese de ce spune lumea. Cei ce spun că nu există dragoste la distanţă sunt deseori nişte cocalari frustraţi şi obsedaţi după forme ce n-au întâlnit încă dragostea.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce iubirea lui peste, da cred ca e real daca ala e bogat presupun ca doar te va vizita el find baiatul in cazul de fata

| Sxx explică (pentru RAY):

Ai inteles intrebarea macar?

| RAY a răspuns (pentru Sxx):

Normal ca da, doar nu sunt dozat cu hheroina virtuala

| Sxx explică (pentru RAY):

Bun, asta voiam sa aud laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Boonus80987 a răspuns:

Normal ca exista dragoste la distanta, nimic nu e imposibil. Ca sa rezista o astfel de relatie trebuie sa aveti incredere unul in altul si evident, trebuie ca dragostea voastra sa fie mare incat sa nu apara " fisuri " mai incolo. Totusi este foarte greu.

| AnastasiaKatelimov a răspuns:

Nu stiu daca se poate rezolva mereu. Si mie imi placea de un baiat si inca imi mai place, de la gradinita. Apoi el s-a dus la alta scoala in 1-4. Vorbeam pe o retea de socializare uneori; era bine... Credeam ca vom fi in clase paralele in 5-8, dar n-a fost asa, el a ramas la aceeasi scoala.Inca mai sper ca poate la liceu, ne vom intalni ca sa fim prieteni. Stiu, poate e ciudat, dar daca iti place cu adevarat de el, poat socializa pe retele de socializare cu el, asa puteti fi "impreuna". Bafta!

| Sxx explică (pentru TuDorEL96):

Eu sunt fata,
doar intrebam... dar cred ca se poate remedia problema asta cu distanta, asta era intrebarea mea, oricum multumesc de raspuns, este strict parerea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Sxx):

Da,daca ambi parteneri sunt sinceri se poate remedia si asta desigur, eu n-am spus ca e imposibil doar ca e greu sa ai asa ceva

| neutrino a răspuns:

Daca tu crezi ca se poate materializa iluzia unei astfel de relatii, atunci poti incerca, dar te rog sa-mi spui: preferi sa saruti un monitor sau o persoana care-ti este draga si este langa tine?

| Sxx explică (pentru neutrino):

Evident ca o persoana draga. dar. daca asta e situatia?

| Elena9328 a răspuns:

E foarte greu, exista dar nu tine vesnic.

| DanMah a răspuns:

Daca vrei o parere serioasa despre relatiile la distanta ar trebui sa discuti cu cineva care a avut asa ceva sau e mai mare. uite aici blushr.co/sfaturi

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Distanta poate fi, din punctul meu de vedere, de doua feluri: de spatiu sau de timp. Se poate "forma", dupa cum zici, dragoste la distanta, dar odata formata astfel, in aceasta forma va ramane si tot in aceasta forma va si muri. Daca dragostea se infiripa intr-un mediu care permite si apropierea fizica si abia apoi intervine distanta fizica, daca iubirea este foarte mare, atunci exista cincizeci la suta sanse ca ea sa supravietuiasca. Celelalte cincizeci la suta sunt insa foarte periculoase. Pentru ca, si iar iti raspund, problema cu distanta NU se poate rezolva oricand si oriunde. De aceasta rezolvare depind foarte multe. In primul rand este esentiala cauza care a adus distanta in calea unei iubiri. Daca aceasta cauza este una de interes financiar, medical, social, ei bine, este foarte greu. Uneori imposibil. Distanta de spatiu aduce dupa sine si distanta in timp. Cum suna vorba aceea? "Ochii care nu se vad se uita?" Este cam adevarat. Iubirea se demonstreaza pe sine oricand si oriunde, atata timp cat este adevarata si impartasita. Dar aceasta demonstratie nu are caracter permanent. Totul este efemer, nu-i asa? Din fericire sunt multe cai. Unele mai grele sau mai usoare ca altele. Depinde de acea clipa in care alegem. Depinde enorm de mult totul, poate intreaga viata, de o singura clipa. Nu cred, in consecinta, ca se poate "forma" dragoste la distanta. Cred insa ca se poate mentine o dragoste, daca in timp, intervine in mod ciudat si nemilos distanta. Dar cu mult efort si nu pentru mult timp. Daca dragostea este efemera, rezistenta ei de departe este si mai efemera. Nu ne mintim, doar ca nu vrem sa recunoastem uneori asta si ne este greu sa fim sinceri cu propria fiinta si sa recunoastem esecul. Probabil ca este foarte trist raspunsul meu. Dar este scris din suflet si se vrea un raspuns care sa nu lase loc de iluzii si dezamagiri. Iti doresc multa iubire. Dar una adevarat, veritabila, palpabila. Crede-ma, este mult mai sanatos.

| AndyLavy a răspuns:

Depinde, daca vrei sa crezi, desigur, exista, daca mergi pe principiul ca nu, nici nu av exista. dragostea o formezi in timp si prin diferite forme. cine nu a avut o relatie la distanta, sau cine a avut si nu i-a mers probabil va spune ca nu.suntem diferiti, si modul nostru de a iubi este diferit, asa ca nu voi contrazice pe nimeni, insa din punctul meu de vedere exista dragoste la distanta.dar depinde foarte mult de cum o intreti, si de cum o "cresti" daca exista posibilitatea de a te vedea in viitorul apropiat, daca exista posibilitatea de a intemeia o familie, atunci exista, daca nu, atunci nu are rost. posibilitati sunt, si vor exista mereu, depinde de noi, de fiecare cum le abordam, si mai ales de vointa noastra. o astfel de relatie este mai grea, cel putin eu asa o vad, dar daca stabilesti niste principii de la inceput, atunci nu vad de ce nu ar merge. dar asta cu conditia sa va vedeti din cand in cand.
Iubirea se poate demonstra oricum, oricand, asta daca vrei.
Calea spre fericire, ne-o facem singuri, depinde doar de noi, si de cum vedem acest drum.eu cred ca se poate.