| Alexutzica a întrebat:

Buna TPU.
Fratele meu are o fetita de 12 ani.
Intotdeauna cand greseste.[ daca nu a faacut un exercitiu la romana si a zis ca a terminat tema, daca a luat un 6 ( ceea ce se intampla foarte foarte rar)..etc].o BATE.
Acum,recent a batut-o asa de rau incat fata are pe maini numai semne.
Eram si eu in casa,cand s-a intamplat.
A batut-o pentru ca a uitat sa faca cateva exercitii la meditatii la engleza.
Si a dat si cu pumnii in ea,si cu palmele,si cu picioarele.
Dar cel mai des o loveste in cap.
Iar eu i-am zis,sa nu ii mai dea in cap.
Nu ii da la fund,ii da numai in cap,in picioare,in maini.
Ceea ce nu mi se pare normal.
Mai bine ii dai la fund, decat in cap straight face.
Am 2 intrebari.
1. Vi se pare normal? Daca NU, explicati de ce.
2. Daca ati avea un copil,ati aplica "bataia"?
SCUZATI categoria,dar vreau un raspuns repede! sad
Am nevoie de ajutorul vostru,nu stiu cum sa ii mai zic, sa nu o mai bata!
puppy dog eyes.
Funda.Multumesc

11 răspunsuri:
| Bris a răspuns:

Nu! nu mi se pare deloc normal... daca copilul este agrezat in copilarie apr nuulte consecinte pentru el si cei din jur ( copilul aoisnuit cu bataia ...devine ca o ''traditie'' pentru el asa ca comportamentul i se poate schimba, poate sa devina agresiva si ea si acum cand e mai minca sta si rabda dar sigur cand va veni o zi, ea va rabufni si aunci cand si ea va avea o familie ar putea sa fie la fel de violenta cum a fost si tatal ei )
NU, daca as avea un copil nu l-as bate ci as incerca sa il asut la teme sa discut cu el sa ii explic ce e bine si ce e rau... oarecum sa evit bataia si violenta.
Dar, daca nu te superi am si eu o intrebare ...mama fetei... unde este? Adica ea nu intervine deloc?straight face!

| Alexutzica explică (pentru Bris):

Intervine.
Dar odata a lovit-o si pe ea.

| Bris a răspuns (pentru Alexutzica):

Ow... pai o metoda este divortul ...sau protectia copilului ..sau consultarea unui psiholog sau ceva de genu`. Baftastraight face!

| Mell1321 a răspuns:

Cum sa mi se para normal sa iti bati propriul copil pentru o nota mica?straight face. Oameni buni cu violenta nu rezolvati nimic doar sa creati probleme, mai ales de sanatate fiind vorba de o fetita de 12 ani. Iar tu ca esti sora lui nu iei nici o atitudine? E ceva de genu violenta impotriva femilor. Tu ai sta cu un tip care sa te bata? Fa ceva in ce-am pictat ca nu suport genu ala de oameni. Credeti ca daca primeste bataie e o invatatura de minte si nu o sa mai ia note mici? Parintii mei niciodata nu m-au batut, desi am fost rasfatata. Recunosc cate o palma peste fund dar atata tot. Tu ti-ai bate copilul pentru asa ceva? Nu ti se pare o prostie? Bai oameni care aveti sau nu aveti scoala. Sa tineti minte ca sunt materii pe care unii copii nu le pot invata oricat de mult ar vrea, chiar daca inveti pe de rost uiti, daca un copil nu ii place o materie si nu o poate invata e NU si GATA. Ca il bati ii faci si mai mult rau si mai ales lovituri peste cap. Jur, fratele tau e chiar tampit. Si nici tu sincer nu esti mai coapta la minte incat intrebi "vi se pare normal ca isi bate copilu", da...ca sunt oameni tampiti. In loc sa il bat l-as ajuta la teme, si l-as asculta, daca nu am atata capacitate pentru o carte de clasa a 12-a atunci as pune pe cineva sa il ajute, Dar in nici un caz sa il bat.Scuze de limbaj dar chiar nu suport lucrurile astea!

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu e normal sa-si bata copilul in felul asta,am citit ca si pe sotia lui o bate. Spune-i ei sa plece de acasa, cu tot cu copil. Chiar daca il iubeste, nu trebuie sa ii accepte violenta. Plus ca fetita o sa ramana cu sechele, cum sa dea in ea asa, dar el nu se simte aiurea? e copilul lui.

| lolly a răspuns:

Doamne! Cum sa explicam daca ni se pare normal, sau nu si mai vrei si argumente.Bataia nu este o solutie.Este o metodade a-ti varsa nervii, nu de a educa PUNCT.

| DeeaMarry a răspuns (pentru Alexutzica):

Cred ca fratele tau are probeleme destul de grave. NU e normal sa iti bati in halul ala copilul, cu atat mai putin sa dai in sotia ta!
Mama fetitei ar trebui sa ia atitudine! La fel ar trebui sa faca si parintii tai, sau orice alte persoane ce au o influenta puternica asupra lui. In cazul in care nu rezolvati nimic, ar trebui sa informati politia sau protectia copilului. Nici nu vreau sa imi imaginez cu ce traume o sa ramana biata fetita.
Are neaparata nevoie de consilierea unui psiholog.

| FucktheSystem a răspuns:

1. Nu e normal nici să ridici mâna la un copil. Violența e doar pentru oameni inculți care nu sunt în stare să-și educe copilul altfel. Nici să-i dai la fund nu e normal, nici în cap, pur și simplu nu e normal să dai într-un copil fără apărare.
2. Dacă aș avea un copil n-aș fi așa de idioată și inaptă încât să-l ameninț cu bătaia sau chiar să-l bat. Un om educat nu face așa ceva, nici nu amenință nici nu lovește.

| Alexutzica explică (pentru Djlsghtnquuw):

Nu o bate.
O loveste daca se apropie de el, cand da in fetita.

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru Alexutzica):

E cam acelasi lucru..asta nu e om, de ce a mai vrut sotie si copil daca nu se comporta cum trebuie cu ei?

| Isiuca a răspuns:

Nu mi se pare normal sa ii dai copilului unde apuci.Se da DOAR la fund.