| AlexDinTimis a întrebat:

Incerc de aproape un an sa uit de o fata deoarece prietenului meu cel mai bun ii place de ea. Suntem toti colegi. Am incercat sa fiu cu altcineva, am incercat multe chestii, dar degeaba. Problema era ca ea ma placea pe mine, nu pe el. Nu am vrut sa fac ii fac rau si am incercat sa nu ma prea apropii prea mult de ea. Au fost momente cand ea m-a luat de mana, momente cand ne uitam lung unul la altul si momente cand ne luam in brate din nimic. Bineinteles, asa sunt fetele, mai dragastoase cu toata lumea, adica, nu?. Ceea ce vreau sa spun e ca am "refuzat-o " de multe ori pana acum. Acum cand prietenul meu cel mai bun s-a dat batut, m-am gandit sa incerc sa fiu cu ea. Am fost intr-o vineri in parc cu ea si niste prieteni. A dat semne ca ma place, cred,(m-a luat de mana, m-a luat in brate, priviri lungi). Nu astea sunt semnele? Cand a vrut sa plece, am mers cu ea pana in statie. Eu mergeam in alta parte. Voiam sa-i spun ca o plac. N-am reusit. A intrat in autobuz. Ce puteam sa fac? Am alergat dupa autobuz vreo 10 km ca sa-i spun ce simt pentru ea. N-am reusit in niciun fel sa il prind, dar intr-un final am prins-o pe ea cand a coborat. I-am spus asa:" Te iubesc!", iar ea mi-a spus la fel, apoi a intrat in casa. Imi scrie apoi de ce am spus ce am spus in modul ala. Pentru ca o iubesc cu adevarat. Apoi mai imi scrie "din start iti spun sa nu iti faci sperante. Suntem prieteni foarte buni si nu vreau sa ne stricam prietenia...". Si asa mi-am distrus eu saptamana. I-am spus ca ii respect decizia si asta a fost. CE sa fac? Sa mai incerc sau nu?

11 răspunsuri:
| KaterinaРомановский a răspuns:

Nu! Raspunsul ei a fost foarte clar. Semnele alea ce ziceai mai sus (ca te ia de mana si etc) sunt semne ca te place insa ca amic foarte bun, ca un frate si cam atat.

| AlexDinTimis explică (pentru KaterinaРомановский):

Si asta inseamna ca nu putem fii impreuna?

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru AlexDinTimis):

Momentan nu! Te vede ca pe un prieten foarte bun in care poate avea incredere. Nu-i spulbera acea incredere dandu-te la ea. Vezi cum decurge vara asta fiind cel mai bun prieten al ei si pana in toamna poate va dori ceva mai mult! Insa momentan, nu mai insista!

| AlexDinTimis explică (pentru KaterinaРомановский):

Am asteptat atat, nu mai conteaza cateva luni... Dar am avut momente cand ma uitam in ochii ei si o vedeam ca se uita la buzele mele. Uneori eram atat de aproape cu buzele incat, na,
nu stiu. E cam ciudata stuatia.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru AlexDinTimis):

Uite, hai sa iti povestesc o situatie de-a mea. Tot asa ca si tine, aveam in cercul de prieteni un baiat. Eu m-am apropiat foarte mult de el, insa il vedeam ca pe fratele ce nu l-am avut niciodata! Il luam in brate, il pupam pe obraz, il luam de mana, il sunam la orice ora din zi si din noapte, ne dadeam mesaje, vorbeam mereu pe net si ma sfatuiam in orice privinta cu el...ce sa mai, era cel mai bun prieten al meu pana ce a incercat sa ma sarute! A spus ca i s-a parut ca tin la el. Da, tineam la el, insa ca la cel mai bun prieten! In momentul ala el nu a inteles ca nu trebuie sa depaseasca acel status si a tot incercat sa ma cucereasca. Atunci am inceput sa ma indepartez de el si azi nici macar nu ne mai vorbim! Deci, nu fa si tu greseala asta, si stai calm cateva luni, poate isi va schimba sentimentele!
Daca nu, va trebui sa accepti situatia pentru a nu o pierde de tot!

| AlexDinTimis explică (pentru KaterinaРомановский):

O sa astept. Dar, tie ti-ar fi placut de acel baiat daca ar fi asteptat?

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru AlexDinTimis):

Eu in el nu puteam sa vad mai mult de un frate, oricat as fi incercat. Nu ma puteam imagina sarutandu-ma cu el sau facand alte chestii. Dar macar am fi ramas prieteni in continuare, asa insa a distrus prietenia noastra.

| AlexDinTimis explică (pentru KaterinaРомановский):

Aham. Deci mai bine unul dintre noi sufera decat sa fim amandoi fericiti. Plus ca dragostea, poate nu apare din prima, dar apare in timp ce iti dai seama ca esti norocoasa sa ai asa un baiat langa tine. Zic si eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene, eşti friend-zoned.
Îmi pare rău pentru tine, de aia eu prefer să păstrez o relaţie "platonică" cu orice fată din jurul meu.
Dar poate ai noroc şi tipa chiar ţine la tine. Mai mult ca la un simplu prieten. De aia ţi-a şi spus că nu vrea să vă stricaţi prietenia.
Gândeşte-te, ea ar fi acceptat să fiţi împreună. Bun, aţi fi fost un cuplu un timp, dar şi când ar fi venit momentul să vă despărţiţi?
Chestia cu "rămânem doar prieteni" nu se aplică niciodată. După ce v-aţi fi despărţit nu aţi mai fi ţinut legătura. E posibil ca ea să ţină prea mult la tine ca să te piardă în felul ăsta.
Dar ce ştiu eu.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Esti un prost iar ea fata desteapta, ti-a oferit atatea portite si tu ii le-ai inchis, foarte normal ti-a raspuns, are demnitate si caracter. Iar tu fraiere nu mai lasa ocazii sa treaca, cum ai facut acum, ai fost penibil

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru AlexDinTimis):

Tocmai de asta am zis sa mai astepti, ca poate dragostea apare. La mine nu a fost cazul...