| cryss1234 a întrebat:

Numele meu este Cristina. Am apelat la voi, deoarece chiar am nevoie de un sfat! Am avut o relatie de 2 ani cu un baiat(prima iubire). Totul mergea bine, el chiar tinea foarte mult la mine, ma intelegea, era singurul care era langa mine mereu.Si eu chiar tineam la el foarte mult. Se intelegea si cu parintii mei, iar ei il vedeau ca pe un fiu. Dupa 2 ani ne-am despartit (gelozie si orgoliu). Normal, am plans ca inca tineam la el plus ca era si acea obisnuinta... Si lui i-a luat mult timp sa isi revina dupa despartire. Suntem despartiti de aproape 4 ani. In acest timp eu am mai avut relatii si el la fel. Chiar nu mai simteam nimic pentru el (cred), adica mereu ma gandeam ca "asta e, a fost". El are o relatie de un an si ceva. Problema e ca de cateva saptamani bune, tot mai mult ma gandesc la el si la momentele petrecute cu noi! Si vreau sa vorbesc cu el, desi stiu ca nu e bine! Nu stiu de ce simt asta, chiar nu mi s-a mai intamplat si nu stiu ce sa fac! In nici un caz nu am sa ii distrug relatia. Deci... un sfat, ceva? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| iiGlows a răspuns:

Pai 4 anii e mult. Probabil el a trecut peste si nu se mai gandeste la relatiile anterioare. Nu are rost sa ii distrugi relatia doar pentru ca tu in ultima perioada te gandesti la el si iti aduci aminte de clipele petrecute impreuna. eu cred ca e ceva normal mai ales daca ti-a fost primul prieten si ati fost impreuna o perioada lunga de timp. Daca tu mai simti ceva profund pentru el si esti sigura ca il iubesti la fel de mult ar trebui sa incerci sa vorbesti cu el, sa vezi daca mai tine la tine. Daca Nu! nu are rost sa incerci, probabil e fericit alaturi de prietena lui.

12 răspunsuri:
| oanaoana23 a răspuns:

Fa ceea ce simti! puteti sa va vorbiti prieteneste!

| RedAppLe a răspuns:

Dar de ce nu e bine sa vorbesti cu el? Adica nu e ca si cand l-ai lua de gat si l-ai saruta...adica sunt sigur ca te poti abtine happy. Vorbeste cu el, nu o sa te manance, de ce sa nu fiti prieteni foarte buni? Sau, daca vrea si el sa fiti din nou impreuna.happyTe rog eu sa imi trimiti mesaj si sa imi zici cum au evoluat lucrurile ^_^. Sunt chiar curios big grin.Succes! happy

| EmaTanase a răspuns:

Pai eu zic ca oricine merita o sansa merita sa incerce! Daca il iubesti cu adevarat poti incerca sa iei legatura cu el dar numai ca amici si in acest timp incearca sa vorbesti cu el, sa vezi daca el simte ceva inca pentru tine! Dar daca el tine la fata cu care are aceasta relatie de 1 an... mai bine lasa-l si iti vei gasi jumatatea oricine are acolo undeva o jumatate ea va aparea cand te astepti mai putin! Succes!

| claustrofob a răspuns:

Buna. Intr-adevar 4 ani este foarte mult, timp in care lucrurile s-au schimbat foarte mult. Cred ca motivul pentru care te mai gandesti la el este faptul ca el a fost prima ta iubire si sti ca se spune ca intotdeauna o sa ne aducem aminte de prima iubire. Faptul ca tu ai mai avut relatii dar care nu au durat atat de mult te duc cu gandul la relatia ta cu acel baiat, mai ales ca va intelegeati si bine si parintii tai il placeau. Poate faptul ca nu ai mai intalnit pe cineva ca si el sa zic asa te face sa te gandesti la el! Eu zic ca aceasta chestiune este doar una de moment, atata timp cat el are o relatie de 1 an si ceva nu cred ca ar trebui sa te bagi intre ei dar ca amici puteti sa mai vorbiti. Tu in acesti 4 ani ai mai vb cu el? :*happy

| mona a răspuns:

Nu-i o crima daca vorbesti cu el dar parerea mea e ca totusi au trecut 4 ani, fiecare si-a vazut de viata lui si acum fiind intr-o relatie, nu are nici un farmec sa te mai gandesti la el

| cryss1234 explică (pentru RedAppLe):

Nu nu big grin nu il iau de gat sau altceva laughing Voi vorbi cu el si din fericire pentru mine am si un motiv (sa nu creada ca sunt disperata sau ceva de genu). Imi voi da eu seama, cand vom vorbi, daca mai tine la mine sau ii e dor sau ceva de genu (il cunosc destul de bine incat sa imi dau seama doar dupa voce). Multumesc mult de raspuns happy

| cryss1234 explică (pentru claustrofob):

@claustrofob
Rar, dar da, am mai vorbit cu el in acest timp. Dupa cum spuneam, se intelege bine cu parintii mei(mai ales cu taticu) chiar si acum ca suntem despartiti. El mai venea pe la noi, sa il vada pe taicameu si sa vorbeasca cu el. Cred. M-am gandit si ca poate fi doar un pretext si poate ii e dor de mine. Acuma, nu stiu ce sa cred.

| RedAppLe a răspuns (pentru cryss1234):

Cu multa placere! >big grin

| claustrofob a răspuns (pentru cryss1234):

Pai daca ai ocazia vorbeste cu el. E unicul mod de a rezolva situatia. M-as bucura daca m-ai anunta cum stau lucrurile intr-un final :* happy

| cryss1234 explică (pentru claustrofob):

Te voi anunta imediat ce imi raspunde. I-am scris pe mess ca vreau sa vorbesc ceva cu el. De obicei daca ma poate ajuta cu ceva o face, chiar daca nu suntem impreuna. Doar ca nu prea intra pe net...foarte rar sta pe net! Sper sa isi verifice mess-ul luna asta big grin Am intrat pe un site, sa verific daca nu e cumva pe invizibil (are 2 id-uri de YM), si am vazut ca la unul dintre ele are inca la avatar poza cu mine happy Iar la celalalt are un caine cu ochelari. Parolele le-a schimbat, dar poza... Nu stiu ce sa cred. probabil ca a uitat ca are poza cu mine, sau nu stiu straight face Sunt tare confuza. Oricum multumesc mult pentru raspuns :*:*

| cryss1234 explică (pentru claustrofob):

Buna. happy Eu am incercat, dar nu am reusit sa dau de el.M-am hotarat sa il las in pace. Adica, daca nu mai da nici un semn de viata(vorba vine), ma gandesc ca e fericit cu prietena lui. O sa imi treaca mie happy Multumesc mult pentru raspunsuri!

| claustrofob a răspuns (pentru cryss1234):

Cred ca e cea mai buna alegere pe care o puteai face.Ai grija de tine happy