| marian1 a întrebat:

Buna TPU.saptamana trecuta am fost la ecografpt o ecografie, si cand am terminat ecografie mi-a scris pe bilet:,, Zonele anexiale libere"...sunt nedumerita...ma puteti ajuta va rog. ce inseamna asta? Cel mai detaliat raspuns funda:X

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca nu ai sarcina extrauterina, nu ai tumori de ovar sau trompa. Nu stiu ce scrie de uter, acolo ar putea fi o sarcina, aici sunt descrise doar anexele uterine (trompa si ovarul).

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este vorba de zonele anexiale are organelor genitale femeiești (tubele uterine, ovarele și ligamentele de susținere ale acestora). Acestea sunt palpate pentru a se constata gradul lor de mobilizare. În cazul unei sarcini extrauterine, apare durere, mobilizare redusă sși o inflamație a zonei anexiale respective.
Pa, pa.

| marian1 explică:

M`ai dezorientat si mai tare.pana la urma sunt gravida sau nu?happy

| ALeXsSaY a răspuns (pentru marian1):

Esti suspecta de o sacina extrauterina straight face

| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu esti gravida! Nu ai sarcina extrauterina caci, pe bilet, scrie clar : "zonele anexiale libere"( de embrion!). Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns (pentru marian1):

Bună.
Nu ești gravidă, ce ai?
Pa, pa.