| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu impreuna de 8 luni (eu am 20, el 23). Din relatiile lui anterioare stiu ca a fost un nesimtit,insela foarte mult si el a recunoscut asta. Cu mine el e altfel,mereu ma suna,mereu vorbeste cu mine,ne vedem in fiecare zi,dar eu parca tot nu am incredere in el. Parca am impresia ca o data si o data tot o sa ma insele si pe mine. L-am intrebat asta si raspunsul lui a fost "Nu stiu ce sa zic,eu nu vreau sa se intample asta!" Si m-a uimit raspunsul, adica a fost nesigur. Ce ma sfatuiti sa fac? Eu nu am incredere deloc in el. E normal? Se mai merita sa stau cu el?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Tu esti fix ca in povestea cu drobul de sare... daca pica?
E stupid sa incerci sa prevezi o posibila situatie viitoare. Daca te inseala, te inseala si la revedere. Daca nu, nu. Serios acum. Traieste clipele si profita maxim. Oricum nimic nu e etern. Crezi ca ai fi prima sau ultima femeie inselata, sau ce? Si inca ceva, esti total aiurea in paranoia asta a ta. O sa creezi tu singura situatia ca el sa te insele prin nesiguranta ta. Ia fi tu mai indiferenta la fazele astea si sa vezi ce bine o sa iti fie.

15 răspunsuri:
| PopaCristian a răspuns:

Pai daca a avut antecedente e foarte posibil sa repete. Depinde foarte mult si de tine, de cat de mult il tii legat de tine. Barbatii, in majoritatea lor au caracter poligam, adica vor sa posede mai multe femei, lucru pana la urma destul de natural. Daca a avut o escapada, nu insemna neaparat ca nu tine la tine, devine problematic daca in mod constant are excapade cu altele.

| Hammurabi a răspuns:

Care e logica să continui o relație cu un partener în care nu ai deloc încredere?
Da, e o probabilitate foarte mare să te înșele. Pentru că ăsta e felul lui. El știe că nu se poate limita la o singură femeie prea mult timp. De-aia ți-a și răspuns așa.
Dacă ai gânduri de lungă durată cu relația asta, renunță. Ce rost are să-ți mai irosești niște luni din viață?

| alexandru0sorin a răspuns:

Man numai tu stii daca merit as a mai stai in relatie cu el. daca te face fericit asta e eu zic tinel dar cu grija asteaptate sa te insele in orice moment daca no face norocul tau big grin lol dar daca o face macar stii o chestie.

oricum mi se pare ca e foarte important ca a fost onest cu tine. ti-a zis ca nu stie ce sa zica, un om mai slab ar mintit direct si pe tine si pe el sa zica nu. asta e adevaru eu zic ca tine la tine cu adevarat, de-aia. multi oameni ar vrea o relatie as aonesta.

| Violleta2022 a răspuns:

Lupul parul'si schimba, dar naravul, ba!
Cam asa spune un proverb romanesc, care se aplica perfect, pe caracterul acestui barbat.
Te place si de aceea se comporta dragut cu tine, dar de mintit si inselat inca nu-i tarziu, pentru ca, imediat cum se plafoneaza relatia, va cauta alta cu care sa te insele.
Asemenea barbati nu se vor schimba niciodata, pentru ca asta este caracterul lor si asa se simt cel mai bine.
Pun pariu ca, asa a spus tuturor femeilor la inceput de relatie, pana s-a plictisit sau pana a aparut o noua victima la orizont si trece la aburitul ei, uitand de iubita actuala.
Eu una, nu as avea incredere deloc in acest specimen, chiar i-as face vant, pentru a nu ajunge o victima ca precedentele lui.
Sunt situatii cand, trebuie sa decizii ce este mai bine pentru tine, pentru ca-i chestie de timp, ca sa ajungi taman in pozitia de inselata si parasita, cu care barbatul asta isi gratuleaza iubitele.
Da-i pace astuia!
Cauta-ti unul cinstit si cuminte, care sa fie doar al tau si sa nu fie mincinos sau afemeiat.

| Freya1 a răspuns:

Acuma depinde si ce varsta a avut cand a facut lucurile alea, ce motive a avut (poate nu exista motiv da nah macar mai atenueaza).
Un om nu se schimba decat daca vrea. Daca el te iubeste sincer si nu vrea sa te insele nu o sa o faca.Nu mai sta cu frica in san pentru ca nu e bine, veti avea o relatie stresanta si tu il vei "obliga" oarecum sa caute in alta parte.
Ori ai incredere ca o sa fie bine si te bucuri de relatie si iubire, ori ramai neancrezatoare si il lasi. Orcum inevitabilul daca e sa se intample se inatampla.

| mihai69 a răspuns:

Numai tu știi dacă (se) merită să stai cu el. Dar dacă îl vei surprinde de fiecare dată, dacă nu vei lăsa relația să lâncezească, cu siguranță nu te va înșela pentru că va fi mereu curios ce îi vei oferi mâine... sau azi, peste o oră-două...
Dar dacă aștepți „sarea și piperul" numai de la el, mai bine îi redai libertatea.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru mihai69):

Da, asta era... Hai să ne dăm peste cap zi de zi ca să păstrăm un om lângă noi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Eu nu am încredere deloc in el. E normal?"
Nu.Cum nu e normal nici sa pui o astfel de întrebare la vârsta ta.

| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca s-a schimbat, probabil chiar tine la tine si te ia in serios, vezi sa nu distrugi asta cu gelozia asta nefondata.

| utilizator97 a răspuns:

Relatie fara incredere, nu este relatie. Tine bine minte asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-a spus el ca insela in relatiile trecute... Nu ma mir cã nu il poti lua in serios.

| VICTORTPURO a răspuns:

Salut Andreea, lucrurile stau in felul urmator, orice om cu respect de sine fie fata/baiat niciodata nu va continua o relatie cu un astfel de om ca si prietenul tau care te-a inselat, gandeste-te si tu putin logic care este sensul sa stai intr-o relatie cu un partener infidel care umbla la alte fuste? desigur este treaba ta, tu decizi daca vrei sa fii cu el neuitandute la faptul ca el procedeaza asa si ca tu inchizi ochii, insa in asa fel se urca lumea in cap la tine, inteleg ca poate nu iti imaginezi viata fara el ca ai sentimente puternice sa zicem si orbitoare, dar a venit momentul sa ii spui adio si sa iti cauti de treaba, decat sa stai cu un asa porc mai bine iti gasesti un baiat care va fi fidel si nu iti va crea astfel de surprize, multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista,, am fost si nu mai sunt''. laughing Nu-si schimba nimeni caracterul de pe o zi pe alta, dar asa le place femeilor sa fie naive si sa se multumeasca cu orice nimic.
,, eu nu vreau sa se intample asta'' - adica e un animal fara control, si nici el nu stie daca o sa se intample sau nu.
nu e normal, eu in locul tau i-as da jet si as avea mai multe pretentii de la un tip
Plus ca intuitia feminina are intotdeauna dreptate, eu mi-am ignorat-o pe a mea si am stat cu un tip de genu, a fost un dezastru.
Fa-ti un bine si nu mai sta in relatii in care nu te simti in siguranta. Sunt destui oameni pe lume, nimeni nu merita stres si confuzie.

| mihai69 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Nu trebuie să „te dai peste cap", ci să fii creativ/ă, neașteptat/ă etc.

| mgtow a răspuns:

Nu te baza. O va face si cu tine. Culmea e ca ala va avea parte de o proasta care ii va suporta toate tampeniile va fi batuta si cu copii in carca. Halal viitor in romanya asta...