| anonim_4396 a întrebat:

Suntem impreuna de 6 luni si intr-adevar am avut discutii legate de sex/dragoste.El vrea sa ne incepem viata sexuala insa eu nu sunt prea sigura de asta. Spune ca ar trebui sa ducem relatia la un alt nivel si ca ar fi mai bine si pentru noi, cum ca ne-ar apropia mai mult.Insa, eu nu am incredere.Mi-e frica de urmari,mi-e frica, ptc,asa cum stiti si voi dupa o relatie sexuala [la fete,cel putin, cred] se amplifica sentimentele si apoi o sa sufar daca ne despartim.Si mi-e frica sa nu profite de mine.Ptc avem amandoi 16 si stiti cum e varsta,mai ales la baieti,corpul le cere. Ceea ce nu inteleg eu, e ca mereu ma subestimeaza,si de multe ori zice ca nu sunt buna la nimic, ca eu nu stiu sa fac nimic.Am mai avut certuri si ne-am mai despartit in trecut, dar in final tot el a venit la mine si a zis sa ne impacam.Intr-adevar il iubesc, dar nu am incredere in sentimentele lui.Nu complet.O data imi arata ca ma iubeste, o data ma lasa cu ochii in soare.Nu prea stiu daca sa fac pasul acesta, ptc stiu ca nu va fi o relatie de durata.Cateva pareri? Un mic ajutor, sfat?

28 răspunsuri:
| OaiaNinjalău a răspuns:

Dupa parerea mea hormonii lui sbiara dupa sex asa ca a gasit ocazia sa te foloseasca pe tine ca cobai (cacafonie big grin ) Eu daca as vedea ca tot insista ia-s da papucii...
De curiozitate l-as intreaba:
Ma vrei deoarece chiar ma iubesti cu adevarat sau esti un obsedat care vrea doar sex?
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| tioan a răspuns:

Spune-i cum sta treaba, discuta cu el.

| neutrino a răspuns:

Daca el zice ca nu esti buna de nimic, asta nu inseamna ca tu trebuie sa te incapatanezi, aratandu-i ca ai fi buna pentru sex, si in acelasi timp sa mai vii si cu pretentii exagerate, conform carora el ar trebui dupa aceea, sa nu te paraseasca. Hai sa fim putin maturi, chiar daca tu ai frumoasa varsta de 16 ani, si sa ne raspundem la urmatoarea intrebare: de ce oare isi pierde el timpul cu tine? Concret, ce crezi tu ca isi doreste el de la tine?

| Sfinnx a răspuns (pentru neutrino):

Tot ce stiu de la el sau ce am vb si mai demult e ca a zis ca vrea sa muste mai mult din viata, cu ocazia asta s-a apucat si de fumat, vrea mai nou sa incerce jointuri, vrea si sex si nu pot spune ca ma streseaza cu sexul, ca avem o discutie de genu odata pe luna max 2. Dar din cate mi-am dat seama vrea sa experimenteze mai multe.

| EvilThoughts a răspuns:

Este normal să discutați despre sex, doar aveți o relație de jumate de an.
Părerea mea este că nu ar trebui nici să mai vorbești cu el, darămite să te mai și culci cu el. Dacă îmi spunea mie că nu sunt bună de nimic, l-aș fi lăsat să plec să-și găsească pe cineva care e bun.
Este un prefăcut și nu merită efortul. Nu te merită pe tine și îmi pare bine că ești îndeajuns de matură încât să te gândești de două ori înainte să faci ceva.
Dă-i papucii!
Baftă.

| Miauti a răspuns:

Sexul trebuie sa vina din partea persoanei feminine, pe langa faptul ca-s baiat. Iar daca el tot insista sa- ti ceara asta inseamna ca sta cu tine doar pentru sex.

| Sfinnx a răspuns (pentru Miauti):

Asta spuneam mai sus, ca nu insista:]]

| Sfinnx a răspuns (pentru EvilThoughts):

Eu sunt gamerita, la fel ca si el.Si mereu se crede mai bun ca mn.ADica..daca nu ma pricep la un joc, nu ma pricep la nici unu.Dar nu e asa.Si de aici zice ca eu nu stiu nimic.

| EvilThoughts a răspuns (pentru Sfinnx):

Da bine că știe el pentru amândoi.
După ce îi dai papucii o să ai mai mult timp să exersezi laughing

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Daca esti sigura ca relatia voastra nu va avea niciun viitor, si in plus nu esti convinsa daca te iubeste, eu zic sa lasi lucrurile asa. In cazul in care va iubiti si va ganditi la un viitor impreuna treceti la acest pas, sfatul meu.

| Valentino46Rossi a răspuns:

Nu...Serios acum. Poate fi genul de tip" Ba, mi-am tras-o, uite filmare"...
Spune-i sa aiba rabdare. Daca o sa se indeparteze atunci chiar iti dai seama daca te iubea cu adevarat si nu te dezamagea.
Mai pe scurt, testeaza-l. Faceti si voi macar un an.

| FrumoasaTa a răspuns:

Daca nu esti sigura eu zic sa nu te grabesti cu asta. Dar daca tot insista, paraseste-l. Daca te-ar fi iubit cu adevarat nu ti-ar fi cerut asta niciodata, ar fi asteptat ca sa fii destul de pregatita!

| Sfinnx a răspuns (pentru Valentino46Rossi):

Apai si asa e destul de distant cu mine de la o vreme, de cand ne-am impacat..Asa e firea lui adica..nu prea e cu astea.

| Sfinnx a răspuns (pentru FrumoasaTa):

Se vede ca n-ai citit mai sus. daca te uiti, o sa vezi ca am scris ca : NU INSISTA CU ASTA CHIAR DELOC! ci doar ca am avut ceva discutii :]

| FrumoasaTa a răspuns (pentru Sfinnx):

Ceva discutii in care iti spune ca vrea sa va duceti relatia la un alt nivel. Si tu nu esti pregatita si nici sigura de asta. Gandeste-te!

| Ianusik07 a răspuns:

Salut.Sunteti inca micuti si multe lucruri nu le cunoasteti Toate se vor intimpla la timpul lor, nu te grabi cu luarea deciziilor. Daca nu ai incredere in el nu fa acest pas, nu te merita daca iti zice de aceste lucruri, inca nu a invatat s-a pretuiasca, dar fata trebuie sa stie pretul sau.Traieste-ti viata si bucura-te de momente frumoase,, lasa-l ..stiu,iti va fi greu o perioada dar crede-ma asa va fi mai bine pentru tine. Iubitul tau daca te va iubi cu adevarat o sa te astepte si o sa te inteleaga.cel mai important e ca ambii sa fiti fericiti, sa va simtiti bine si sa aveti incredere unul in celalat... spune-i ca nu vrei sa-ti incepi viata sexuala acum si ca ai nevoie de timp. daca te iubeste te va intelege daca n-o sa te inteleaga inseamna ca se gindeste numai la el, ca e un egoist care nu te apreciaza, in rest asculati inima gindeste-te bine ce-i mai important pentru tine, caci numai tu stii raspunsul))bafta ai grija de tine

| darrio2007 a răspuns:

Daca asta e convingerea ta, ca nu va dura relatia, eu zic sa nu faci pasul acesta.E clar ca te vrea pentru sex.Hormonii lui au luat-o razna.

| IrinaRebeca222 a răspuns:

Hmm. am exact aceeași problema ca tine, doar ca eu am 16 si prietenul meu 19 si suntem împreună de un an si ceva. El imi zice ca e normal bla bla, dar nu a insistat prea mult pe sub asta, ci doar am avut cateva discuții, si mereu zice ca sta cu mine pentru ca ma iubeste si nimic mai mult. doar ca daca o sa facem "asta" o sa ne fie mai bine, o sa avem mai multa încredere si o sa ajungem o alt fel de iubire adevarata. Btw, eu am încredere maxim in sentimentele lui dar tot nu știu ce sa fac... oricum el daca are doar 16 amani ar mai putea sa astepte. Probabil au dreptate si ei dar nu știu cât de bine ar fi sa începem de pe acum, chiar daca si eu il iubesc mult. Încearcă sa iei o decizie atât cu inima cât si cu capul. Daca nu vezi o relație de viitor atunci eu zic ca nu merita si nu are rost. Bafta kiss

| Sfinnx a răspuns (pentru IrinaRebeca222):

Nu vad o relatie de viitor deoarece ar fi prima mea relatie serioasa.Si mai demutl am discutat de asta si..asa cum a spus si el ca nu va tine la nesfarsit..Ramane de vazut.Totusi aveti un an si ceva si ai incredere in vorbele lui, si totusi un an e ceva. Daca te simti pregatita fa-o si vezi cum decurg lucrurile, dar ai grija sa nu profite de pe urma ta, sau sa fii tu cea care sufera la sfait.rs

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Atata vreme cat n-ai incredere completa in sentimentele lui nu iti recomand sa faci pasu asta. In plus ai doar 16 ani si pentru tine este mult prea devreme dpdv fizic si psihic.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca nu esti hotarata sa iti incepi viata sexuala, inseamna ca nu esti pregatita si ca nu iti doresti acest lucru.
Foarte bine, astepata pana cand vei fi pregatita din toate punctele de vedere si sa faci acest pas cand iti doresri si simti acest lucru.
Afi virgina, nu este un handicap si nici boala nu este.
Asa ca, daca te va iubi cu adevarat, te va astepta cat timp este nevoie, daca te pistoneaza, inseamna ca vrea sa bifeze si sa aiba cu ce se lauda.
O zi frumoasa sa aihappy

| IrinaRebeca222 a răspuns (pentru Sfinnx):

Atunci daca chiar el a zis ca nu va tine bla bla. inseamna ca pana la urma vrea sa ajunga aici. posibil dupa (daca se va intampla, acum sper sa nu) dupa sa ii dispara sentimentele, sau poate sa se amplifice, desi din cate zici nu prea cred. Dupa cate imi zici cel mai bine ar fi sa nu, sau sa mai astepti vreun an. Daca nu e dispus sa te astepte, nu merita. Da, un an e ceva, si pana acum nu m-a atins pentru ca nu m-am simtit pregatita pentru nimic, si nici acum nu ma simt si cred ca ar fi mai bine sa astept, desi sunt sigura ca nu vrea sa profite de asta, ci e sincer in legatura cu ce zice/simte. Sper sa fie bine si la tine, dar mai bine NU.

| Sfinnx a răspuns (pentru IrinaRebeca222):

Am incercat sa ii permit mai multe sa ma mangaie si asa...si chiar ne merge bine ..adica e si el satisfacut si chiar a zis ca a inceput sa ma iubeasca mai mult, sa simta cv mai puternic..Acuma nu stiu.el stie ce e in sufletul lui, dar nu am mai auzit vorbe asa calde din gura lui...

| IrinaRebeca222 a răspuns (pentru Sfinnx):

Cum am zis, da, e foarte posibil ca asta sa va apropie, sa va amplifice sentimentele [atat tie, cat si lui, daca e sincer in legatura cu ce simte], sa aveti mai multa incredere. Dar e suficient ca ii permiti unele atingeri, e suficient si continua asa. Nu-l lasa sa profite sau sa insiste, sa se multumeasca cu atat pana iti demonstreaza ca merita sa "te dai" lui [ca sa zic asa.].

| PeFuga a răspuns (pentru neutrino):

Eu ti-as da funda pentru raspunsul asta happy

| neutrino a răspuns (pentru PeFuga):

Multumesc frumos! E ceva daca cineva pe fuga se opreste asupra raspunsului meu, asta inseamna ca totusi, cineva, a inteles mesajul meu si nu mi-am pierdut timpul in zadar! O seara frumoasa!