| Anonimms128 a întrebat:

Buna TPU trebuie sa-mi vina menstruatia pe 28-29 dar problema e ca mie imi venea tot timpul mai repede am avut dureri de sanii cam vreo saptamana acum nu ma mai dor, Doar foarte putin am avut sex pe data de 8 septembrie dar nu a ejaculat in mine sau pe langa vagin si ma cam sperie sa nu fie o sarcina...Dau funda la cel mai bun raspuns

6 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Mentruatia intarzie din N motive. Se pune intarziere dupa 14 zile oricum.
Din ce spui, suna a menstruatie neregulata.
Daca nu a fost contact protejat, toate sansele la o sarcina
Sau pur si simplu, pentru ca esti speriata, simti ca ai toate simptomele si totul e in capul tau
Protectie si nu vei mai avea griji

| annonimaaaa555 a răspuns:

Dacă ați făcut sex neprotejat, sunt sanse de sarcina și dacă nu a ejaculat in tine, deoarece exista lichid preejaculator, care poate conține spermatozoizi. Și cu trecerea timpului, poate să-ți dispară durerea de sâni. Și mie mi-a dispărut. Dacă ți-e frica de o sarcina și nu vrei sa aștepți pana pe 28 atunci du-te la ginecolog pentru ecografie. Dacă nu ți vine ciclul după 28, fa test pe 30 și ar trebui sa iasa un rezultat clar. Și pe viitor dacă nu ați folosit protecție, folosiți măcar prezervativ sau poți merge la ginecologie să-ți prescrie anticoncepționale, ca ma gândesc ca nu ai vrea implant in mana sau un iud.

| Anonimms128 explică (pentru annonimaaaa555):

Nu cred ca imi da anticonceptionale la 14 ani...Dar iti multumesc frumos de sfat am sa mai astept

| annonimaaaa555 a răspuns (pentru Anonimms128):

Îți dă de la 15(daca mergi cu un adult, nu trebuie sa fie neaparat membru al familiei)...pana atunci folosiți prezervativele

| dullcat a răspuns:

Buna.Deocamdata suntem in 24 septembrie, mai ai de asteptat, preferabil ar fi sa nu te panichezi dinainte pentru ceea ce nu mai poti controla oricum, deoarece si stresul e un factor major responsabil pentru intarzierea menstruatiei, pe langa altele despre care poti citi mai jos.

https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

Cat timp nu iti doresti copil, folosesti protectie.Simplu.Daca va jucati de-a sexul, imi pare rau sa iti spun, dar probabil vor exista si consecinte.

| dullcat a răspuns:

Deci spui voi ati folosit metoda retragerii sau? Trebuie sa stii ca aceasta nu este eficienta.Citeste cu atentie si de aici:

https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

,,Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......-sigura-e/