| dyana7 a întrebat:

Buna tutoror! am o intrebare pentru fete : am o substanta albicioasa de vreo 4 luni si nu stiu daca imi vine mentruatia. apropo am 12 ani. va rog sa-mi raspunde-ti.
funda cea mai mare dau!

Răspuns Câştigător
| monymonika a răspuns:

Deci: Asa se intampla la toate fetele. Cu 12 luni (aprox) inainte de prima menstruatie secreti o substanta albicioasa. Nu este insa prea sanatoasa, deci trebuie sa iti schimbi chilotii si sa te speli in fiecare seara in acea "zona", pentru a evita o infectiewinking O sa vezi ca atunci cand te apropii de menstruatie o sa secreti substanta de aia cat mai multawinking. Nu te speria, ca nu esti singura de pe planeta careia i se intampla astawinkinghappybig grin

8 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Chestia aia alibcioasa se numeste ciclu vaginal, iti dai seama cand iti va veni menstruatia dupa ciclul vaginal pentru ca inainte cu 2 saptamani va fi mai ambundenta/

http://www.noifetele.ro/askanna/askanna.php

| maftei a răspuns:

Sa stii ca substanta aceea albicioasa nu este an neregula.Chiar si eu m-am angrijorat dar cand m-am dus la ginecolog mi-a zis ca este normal sa ai asa ceva.Asa ca nu te speria nu ai nimic.Menstruatia cand ati vine o sa ati curga cateva picaturi de sange deci nu are legatura una cu alta

| php a răspuns:

Nu! nu iti vine menstruatia. Depunde si de organism oricum cred ca va mai duta! nu te ingrijorahappy

| katy1151 a răspuns:

Este posibil am avut si eu asa ceva si mi-a venit(daca te doare burta, sanii, inseamna ca iti vine)happyfunda plzzzz?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie-i in privat utilizatorului @PetreConstanta! El se pricepe la asta! Sigur te va ajuta!winking

| Teooooooo a răspuns:

Da, o sa-ti vina, dar nu se stie cand. laughing

| denisa_4832 a răspuns:

Nu draga mea nu iti vine menstruatia aceea substanta alba se numeste scurgere asa au toate fetele asa ca nu te speria pa.

| smileyface_7350 a răspuns:

Buna,da e ceva normal! Daca nu ti-a venit inca menstruatia atunci e clara treaba, inseamna ca trebuie sa iti vina si stai linistita ca este un semn ca menstruatie e pe cale sa iti apara si e doar o secretie normala care a avut-o sau o are orice fata.