| sorinsorinshiatat a întrebat:

Buna tuturor am si eu o mica problemuta iar, ieri i-am spus prietenei mele ca m-am indragostit de o alta fata si i-am spus ca nu o mai iubesc,iar ea nu a reactionat tocmai bine s-a enervat foarte rau nu ma asteptam la reactia asta din partea ei fiind o fata foarte calma,dar problema este ca i s-a facut rau si a luat-o ambulanta,cand i-am spus fetei de care imi place ca am vorbit cu prietena mea m-a intrebat : de ce am ranit-o? ca nu trebuia sa fac asta dupa a primitun mesaj pe facebook de la iubita mea si a inceput sa o injure ca la usa cortului a facut-o c**** p*******, ca ne distruge relatia ea a ramas tablou cand a vazut de parca ea ar avea vreo vina, am incercat sa ii explic sa o linistesc sa ii apun ca nu este vina ei, dar nu a mai vrut sa mai auda nimic s-a enervat mi-a zis sa o las in pace, sa nu o mai caut ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine. Tatal prietenei mele m-a luat la 3 pazeste imi spunea "cum poti sa ii faci asta fetei mele?"numai din cauza ta e in starea asta, daca pateste ceva te omor cu mana mea "acum Alina nu mai vrea sa mai auda de mine s-a suparat foarte tare, cum e vorba aia "cine alearga dupa 2 iepuri nu prinde niciunu" mi-e frica ca din cauza mea prietena mea sa nu pateasca ceva sau sa piarda sarcina a zis ca nu ii mai pasa de nimeni si nimic ca i-am fost alaturi pana acum, i-am promis ca o sa ii fiu alaturi in continuare.credeti ca am gresit cu ceva? nu stiu ce sa fac in continuare mi-ar prinde bine niste sfaturi va rog, e important multumesc anticipat, va rog raspunsuri serioase

26 răspunsuri:
| Maxnonymus a răspuns:

In primul rand esti cam idiot prietene...cum ai putut sa-i spui asa ceva cand stiai ca te iubeste si pe deasupra mai e si insarcinata? straight face Poate sa piarda sarcina si posibil si ea sa pateasca ceva foarte grav..Trebuia sa te gandesti foarte bine inainte sa faci o asemenea gafa...acum nu ai ce face decat sa fii langa ea si sa o sprijini moral. spune-i ca iti pare rau si chestii de genu. fii alaturi de ea acum ca nu e de glumit cu o sarcinawinking

| sorinsorinshiatat explică (pentru Maxnonymus):

Pai si ce sa fac prietene daca nu mai tin la ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu mai ai sanse la prietena ta, orienteaza-te spre fata care te-a facut sa o superi pe prietena ta. Daca nici ea nu mai are curajul sa se bage intr-o relatie cu tine, stai singur pana gasesti alta.

| Alexandraaa97 a răspuns:

Stai putin, ai un copil cu iubita ta? Acum te intreb pe tine, ce crezi, ai procedat corect? Te-ai gandit cand ai lasat-o insarcinata? E normala reactia ei, gandeste-te ca ea poate visa la o familie cu tine... daca nu ai iubit-o, la ce bune toate astea? Sfatul meu e ca daca ai un copil cu fata asta, fa tot posibil si fi-i alaturi. Poate ca te uraste dar in sinea ei are nevoie de tine, daca a reactionat asa, fie ea cat de calma, e pentru ca te-a iubit si poate inca te iubeste...

| Maxnonymus a răspuns (pentru sorinsorinshiatat):

Nu stiu fratele meu..incearca sa nu te bagi in relatii pana nu naste ..macar naste si ai scapat de grija ca pierde sarcina..cum am spus. sprijin-o moral in perioada asta "critica"...mai mult nu ai ce sa faci. Succes si ai grija...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema ta este ca existi, si ca alti oameni ca tine exista. Cu placere, e raspuns cat se poate de serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxnonymus):

Ce sa o sprijine? Isi bate joc de ea in continuare daca face asta, a zis ca nu o mai iubeste. Naste si o lasa balta cu un copil in brate, minunat. Poate da dumnezeu si pierde sarcina, eu cred ca ar fi mai bine. Un copil nu e merita astfel de parinti.

| darrio2007 a răspuns:

Esti un cretin, baiete.Ce n-as da sa fiu tatal prietenei tale.Nu asteptam sa se intample ceva cu ea.Te si pocneam.Mai si intrebi daca ai gresit cu ceva. Dupa faza asta crezi ca relatia voastra va mai merge? Doar unul ca tine, cu inteligenta sub centura, poate crede asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru sorinsorinshiatat):

Dar cu copilul ce faci, ma? Ai lasat-o cu burta la nas si acum o abandonezi?

| LostInPark a răspuns:

Nu-i inteleg pe unii "te-ai gandit cand ai lasat-o insarcinata?"
Well ai o pereche de craci, ea te invita si vezi ca-i dornica.Te gandesti asa ca dragostea e doar o reactie chimica si ca in viitor, e posibil sa n-o mai placi...dar traiesti clipa.Asta facem cu totii...
Ce sfat sa-ti dau!?! Enjoy life, wellcome to the club!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ai lasat o insarcinată? Si acum o părăsesti, ti ai bătut joc de ea omule, daca poti fii numit om. Are dreptate tatăl ei sase ia de tine. Esti nebun?

| marynamarynamartyna a răspuns (pentru Maxnonymus):

''In primul rand esti cam idiot prietene''....morrr. =) happy happy big grin

| Tinna666 a răspuns:

Tu te mai miri ca s-a enervat tinand cont ca urmeaza sa aveti un copilas? e clar ca nu veti mai putea fi impreuna daca tu nu o iubesti, sa stati impreuna de dragul copilului nu e ok pentru ca pana la urma tot la despartire se ajunge.dar daca ai atata respect pentru ea si esti constient ca urmeaza sa devi tata macar fi alaturi de ea pe perioada sarcinii, nu ca iubit ci ca viitor tata a copilului si atunci cand se naste micutul viziteazal des si ajut-o financiar pe mamica acestuia ca doara e si copilul tau.sunt atatea cazuri in care parintii s-au despartit si copilul a crescut armonios alaturi de cei doi pentru ca acestia au stiut sa se inteleaga si sa isi creasca copilul, chiar daca nu locuiau impreuna. tatal ei are tot dreptul sa reactioneze asa, pfu pai daca era tata la ora actuala erai langa fosta iubita in spital.ia gandeste-te tu cum ai reactiona daca viitoarul tau copil ar pati ceva?

| CristinaSNC a răspuns:

Cum ai putut sa ii faci asta?! sad Stiai ca te iubeste si tu i-ai zis ca ai pe alta sad si ca pe ea nu o mai iubesti sad. E calma de obicei bun, cum voiai sa reactioneze?! Sa zica a ok sa fiti fericiti?! Logic ca sarmanei fete i s-a facut rau sad. Mai e si insarcinata, de ce ti-ai batut joc de viata ei chiar in halul asta? Crezi ca pe ea o incalzeste faptul ca tu o sa ii fi alaturi cu copilul cand tu iubesti pe alta?! Cel mai probabil ea voia o familie cu tine, si tu...
Da cred ca ai gresit, fata de ambele fete. De sfatuit ce sa faci nu prea pot, depinde si de sentimentele tale pentru ambele fete... depinde de ceea ce simti si tu. Eu personal daca as fi in locul tau as ramane cu cea pe care o iubesc mai mult.
I-ati cateva momente libere doar pentru tine si gandurile tale.Imagineaza-ti viata langa ambele, vezi care te-ar putea face fericit, gandeste-te si la sentimentele lor, dar mai ales gandeste-te ca una din ele iti poarta coplilul. Alege pe una langa care sa iti continui viata. Alt sfat nu am. Oricum pe viitor nu te mai aprinde pentru doua in acelasi timpwinking. Poate nu iti dai seama, dar tu i-ai frant inima acelei fete cand i-ai spus ca ai pe alta.

| Xpressurself a răspuns:

Ca faci sau nu faci glume pe net esti un nesimtit si un fricos de toata rusinea. daca stii ca ai un copil cu ea si o lasi balta dupa ce i-ai castigat increderea si ai convins-o sa-ti faca un copil mai intrebi plin de nesimtire aici daca "ai gresit tu cu ceva?" sarmanul de tine.
"desteptu-le" du-te la ea in genunchi si cere-ti iertare ca esti tata si o faci sa sufere si pe ea si pe copil. femeile insarcinate pot fii putin mai nervoase si irascibile. tu ca barbat trebuie sa-i faci toate poftele unei fete gravide. nu ai stiut asta? intreaba pe altii. asa sunt ele dar le trece.
nu mai umbla dupa curve si fii responsabil. repara ce ai gresit acum pana mai ai o sansa si maturizeaza-te.

| DjNick112 a răspuns:

I-auzi "Credeti ca am gresit cu ceva?" Nu fratioare, nu, ai facut totul cum trebuie Probabil ca aceste cuvinte: "idiot, marlan, prost" si asa mai departe sunt prea mici pentru tine, bai baiatule, tu pe cine pacalesti? Crezi ca aici pe TPU sunt doar perosane de 15-16 ani care habar nu au pe ce lume traiesc si ce te gandesti, sa spui si tu ceva poate te crede cineva.

Cum se poate asa ceva, brusc, dintr-o data, nu o mai iubesti, vad mai jos ca ai scris "Si ce sa fac daca nu o mai iubesc?" Bai bombilici, tu niciodata nu ai iubit-o, ai lasat-o insarcinata, nu voiai decat sa o duci in pat, sa faci frichi frichi si gata, nu o mai iubesti, ai amagit-o putin si gata, te dai mare, te bati cu pumnii in cap si spui cat de mult ai iubit-o..etc. Spun asta pentru ca, daca ai fi iubit-o, nu se ajungea aici, tu nici nu stii ma ce inseamna sa iubesti un om, chiar daca sa zicem ca la un momendat te-ai plictisit de ea, daca o iubeai putin, nu ii spuneai asta in halul asta, dintr-o data, cum ai facut-o tu, deci inca o dovada ca esti un inculpat, ma, mie imi pare rau de biata fata ca sufera din cauza unor badarani ca tine, aici e si vina ei ca a crezut in tine, eu zic sa mai cresti sau sa te mai maturizezi, apoi sa te mai bagi intr-o relatie, ca sa nu mai distrugi fete in halul asta.

| Maxnonymus a răspuns (pentru marynamarynamartyna):

Ce ti se pare asa comic? laughing

| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Buna...
In ciuda comentariilor, incearca, in primul rand, sa tratezi problema cu maxima seriozitate. Nu exista problema in cuplu care nu se poate rezolva, daca iti doresti cu adevarat! La voi, dupa atatia ani o fi intervenit monotonia si nici unul nu ati incercat sa dati un refresh relatiei. Cand a fost ultima data cand i-ai sarutat mainile si i-ai spus ca o iubesti din toata inima? Cand i-ai pregatit ceva bun de mancare, asa pe neasteptate? Cand i-ai privit trasaturile fetei, ridurile fine, corpul- tot ce iubeai cel mai mult la ea la inceput? Poate nici ea nu a dat importanta sa mentineti legatura sufleteasca intre voi, si cel mai important- intre voi+bebe care urmeaza sa vina pe lume. dar tu, pentru ca esti barbat si iti pasa de cei la care tii, ar trebui sa faci un pas in sensul asta. Uite, fatuca de care iti place te-a si lasat la greu, asa-i? Cum o sa faca mai tarziu daca o sa ai alte probleme? Plus ca spui ca o iubesti, dar sunteti la inceput, nu ii cunosti reactiile, nu o cunosti in totalitate. In schimb, prietena ta, mama viitorului tau copil, ti-a fost alaturi la bine si la greu atatia ani..asta conteaza pentru tine? Nu vrei si tu sa iti tii in brate copilul si sa fiti o familie frumoasa care comunica? Ar trebui sa te gandesti. Ar mai fi multe de spus, dar ma opresc aici. Decizia iti apartine in totalitate.

| BabeIAm a răspuns:

Nu el a lasat-o insarcinata, iubita lui a fost violata de cel mai bun prieten al lui.Dar chestia e ca nu trebuia sa o faci.Ea poate sa piarda sarcina sau mai rau chiar viata.Nu stiu unde ti-a fost capul cand i-ai spus. -.-"

| DjNick112 a răspuns (pentru GeorgianaSoare23):

Ai spus foarte bine...

Crezi ca asta e prima si ultima data cand se intampla asa ceva? Din pacate fete sunt o bataie de jos pentru baieti, si ce e mai rau, ele nici nu isi dau seama. Ar fi mult mai multe de zis, as putea scrie romane intregi, dar parca atunci cand vad ce se intampla, mi se face rau si imi pierd tot cheful, e jale

| mihaicelsfant a răspuns:

Esti tare prost. cum sa o lasi cu copilu asa usor ma? inpacate cu ea

| sorinsorinshiatat explică (pentru DjNick112):

Da nu o mai iubesc din cauza altei fete

| DjNick112 a răspuns (pentru sorinsorinshiatat):

Tu nu ai inteles cum sta treaba, crezi ca daca o iubeai cu adevarat o schimbai cu oricare, oricum?

| BiuL a răspuns:

Eu nu o sa iti spun ca ceilalati sa ramai cu fata insarcinata pentru ca daca nu o iubesti, nu are rost, ati avea amandoi o viata de doi lei. Ea merita sa fie cu cineva care sa o iubeasca cu adevarat, si tu cu cineva pe care sa iubesti.
Insa modul in care i-ai spus ce i-ai spus, a fost o mare greseala. Trebuia sa fii mai diplomat si plin de tact, sa ii spui ca lucrurile nu mai merg intre voi si consideri ca ar fi mai bine sa va despartiti, dar ca vei avea mereu grija de copil si ea va putea apela la tine pentru orice probleme.Nu trebuia sa mentionezi de celalata fata.
Acum, eu zic sa iei o pauza, cateva zile sa te inchizi in casa sau sa pleci undeva si sa nu mai vorbesti cu niciuna dintre ele, sa iti analizezi sincer sentimenetele, gandurile si sa te decizi ce vrei tu cu adevarat. Apoi sa o contactezi pe fosta sa iti ceri scuze pentru ca ai fost lipsit de tact si sa o asiguri ca vei avea grija de copilul vostru si vei fi alaturi de ea orice s-ar intampla, dar sa nu va impacati ca un cuplu. Apoi sa o cauti pe fata care o iubesti si sa discuti calm, sincer si direct cu ea ce simti tu ce iti doresti si sa iti ceri scuze pentru situatia in care ai pus-o.

| AndySchleck a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca-i mai bine sa se duca la alta... sa o lase si pe aia insarcinata iar peste vreo 5 luni sa se plictiseasca si de aia, e un retardat, sunt proaste fetele care umbla cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndySchleck):

Iti dau dreptate, sunt fete care merita un baiat care sa-si bata joc in asemenea hal, multe n-au cap, nici nu cunosc pe cine au langa ele si le arde de facut copii fara a se mai gandi la consecinte.