| anonim_4396 a întrebat:

sunt foarte trista fiindca nu gasesc nicaieri un baiat serios care sa vrea o relatie pe termen lung. Am avut o relatie pe internet cu un barbat cu 12 ani mai mare decat mine.Era foarte de treaba dar ne-am inteles sa terminam relatia fiindca era mult prea mare pentru mine si aveam impresia ca din disperare vroia doar sa fie cu mine.In fine. As vrea sa va intreb ce sa fac, unde sa caut ca sa gasesc si eu un partener cumsecade.Nu vreau sa fie neaparat frumos.Sa arate decent si sa fie curat.Si cel mai important sa ma iubeasca. Ultima mea relatie a fost o batjocura.Baiatul pe care am iubit m-a parasit pentru ca eram prea cuminte pentru el.In ce lume stricata traim oameni buni? va rog dati-mi ceva sfaturi.Sunt la facultate acuma.Adevarul e ca acum vine sesiunea si nu voi avea timp de baieti dar dupa aceea as vrea sa-mi gasesc jumatatea.Defapt nu conteaza timpul, imprejurarile...numa sa-l gasesc.Am doar 19 ani dar chiar doresc sa ma casatoresc.Am intenti serioase si cred ca de asta m-a parasit si fostul meu prieten.In fine...dau fundita celei/celui care ma surprinde cu cele mai intelepte sfaturiwinking

Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

E vezi, asa ai clarificat problema si te-ai schimbat categoric in ochii mei. Acum esti o domnisoara inteligenta, draguta, care stie ce isi doreste, atenta si interesanta. Vezi care e problema? Mai devreme ai dat o alta impre3sie, imio facusem o impresie total gresita despre tine, ti-am citit si celalalte intrebari si eram dezamagit de tine. Acum mi-ai facut o asa impresie buna despre tine ca nici nu mai stiu ce sa cred. Esti o fata inteligenta si atragatoare prin inteligenta de care dai dovada, atenta la detalii si perfectionista, doar ca cel mai probabil nu intelegi baietii! Baietii nu sunt asa ca tine, sa intre mereu intr-o relatie cu gandul ca se va casatorii cu aceea persoana ( hai sa iti zic si de ce: Cati oameni ai vazut tu ca raman cu prima/primul cu care formeaza un cuplu? Asa eram si eu, ca tine inainte, ma indragosteam ca prostul si visam ca este aleasa inimii mele, iar la sfarsit, eue ram prostul care suferea). nu iti zic ca nu trebuie sa vezi relatia ta ca pe ceva ce va duce in final la intemeierea unei familii, dar vezi tu, te admir, esti buna, cinstita, dreapta, inteligenta...dar ia ghici cine sufera cel mai mult? Oamenii astia asa draguti, drepti si visatori, stiu cum e, si eu visez, nu m-am invatat minte niciodata, dar macar ridica capul sus, si accepta ca oamenii sunt rai, nu sunt ca tine, dai tot ce e mai bun in tine, dar nu pentru toti! Ca sa gasesti baiatul visurilor tale, fii pregatita si pentru esecuri. Incearca, ca nu ai nimic de pierdut, dar nu mai suferii dupa toti prostii! Esti trista, si te inteleg, dar am citit toate intrebarile tale, pare ca uneori.iti pierzi ratiunea.te complaci si te degradezi, imi cer suze ca iti zic, dar, inainte a ati cauta jumatatea, cauta-te pe tine, INCEPE SA TE CUNOSTI PE TINE CU ADEVARAT!

71 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

@purec: Lasa flirturile, sau daca o faci, lasa-i fete si u id de mess, ce naiba! Care e pana la urma sfatul?
Sfatul meu e sa te gandesti in primul rand la viata ta! Faci o facultate da? ai niste oameni in jurul tau, da? Ai niste prieteni banuiesc, ca nu oi fi bufnita! Daca nu ti-ai creat prieteni, fa-ti! Dar prieteni si doar atat, nu te duce mai departe! Mai intai iti creezi un cerc de prieteni si prietene si cu timpul unii vor straluci mai mult, vor iesi in evidenta... sau te vor curta.
Inainte de a te arunca in bratele cuiva va trebui doar sa pui in balanta sentimentele fata de el si situatia: eu sunt de la mama dracu', el e din celalalt capat al lumii, ce viitor am avea? Sunt 12 ani intre noi, ne intelegem cu adevarat, o sa ne suportam pana la batranete, vom fi capabili sa intretinem o familie?
Asa, de dragu de a avea un baiat pe langa tine doar ca sa faci ciuda colegelor, e simplu; baietii pica usor in mrejele iubirii la cele mai mici semnale de afectiune sau erotism din partea voastra. (exemplu purec, care vad ca deja flirteaza)

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ai 19 ani si ai intrat in panica? Si mai afirmi ca esti inteligenta?
Nu stiam sa existe o varsta-limita pana la care, daca nu te-ai maritat, e jale maxima.
Daca tot esti studenta, mai bine termina-ti facultatea, gaseste-ti un loc de munca si, intre timp, e posibil sa apara si o "relatie".
Cautand pe internet, nu faci altceva decat sa-ti pierzi timpul aiurea. Aici, fiecare "isi vinde" marfa cat poate de bine.
Cunoaste oameni reali! Nu mai fi asa disperata sa te mariti, ca, in general, barbatii cam fug de disperate din astea. Relatia trebuie sa evolueze singura pana la altar, nu impinsa de la spate, iar asta cere timp.

| Costel_Neagu_1993 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Da pe ce adresa as putea sa o gasesc ca sa pot lua legatura cu ea

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Costel_Neagu_1993):

Alt disperat!

| Costel_Neagu_1993 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Cu ce masura specifeci cuvintele astea fiecare are motivul lui

| Purec a răspuns:

Pai daca la 19 ani vrei sa iti gasesti jumatatea pentru a te amrita ( sti, sunt mai multe etape pe care trebuie sa le parcurgi) si te multumesti cu unul care este curat si de treaba, slabe sanse sa gasesti. Baietii care au intentii serioase si sunt de rteaba sunt rari. Iar chiar daca gasesti unul de acesta si tu ai intentia sa te mariti, il alungi cat de rapid se poate. Un biat se poate speria daca vrei sa fie totul prea serios dintr-o data, te porti de parca abia astepti sa gasesti fraierul sa te agati de gatul lui si sa nu iti mai dai drumul de acololaughing Fara suaprare, dar incearca sa te relaxezi un pic, si sa o iei pas cu pas, sa fii calculata si inteligenta, baietii trebuie sa vina la tine si sa iti faca curte, nu sa cauti tu in disperare unul. Si nu pe internet, incearca sa cunosti omul..live..ca pe internet gasesti tot felul de derbedei obsedati, baietii aia care ii doresti tu, draguti si speciali, nu isi cauta niciunul jumatatea pe internet...

Deci, cum ziceam, incearca sa te calmezi, esti tanara, ai doar 19 ani pentru Dumnezeu, ai o viata intreaga inainte, sunt sigur ca undeva acolo, iti vei gasi jumatatea, dar nu dispera, nu cauta cu toate fortele, asteapta, cunoaste baieti si alege unul din ei dupa ce il cunosti cu adevarat. Nu te arunca cu capul inainte, ca fara suparare, doar vaca face asa happy

O seara buna iti doresc

| tubica a răspuns (pentru Purec):

Deci hai sa clarific unele lucruri pe care cred eu ca le-ai inteles tu gresit sau chiar le-ai exagerat.In primul rand nu-i faza ca ma multumesc doar cu un tip curat si de treaba.Sa nu crezi ca ma multumesc cu oricine imi vine in cale.Sunt destul de inteligenta si pretentioasa fiindca stiu ca eu dau tot ce-i mai bun din mine deci ar fi preferabil sa fie si invers.Deci viceversa. Nu-s chiar asa de disperata precum crezi tu.In al doilea rand n-as avea de gand sa-l stresez cu casnicia ca pana la urma si eu trebuie sa ma gandesc daca vreau sau nu sa-mi traiesc viata alaturi de persoana respectiva.E o decizie pe viata.Dar eu cred ca asa se cuvine ca orice relatie sa se inceapa cu intentii serioase.N-as intra intr-o relatie doar de dragul unei aventuri deoarece ii clar ca acea relatie e sortita esecului caci nu rezista in timp.E bazata doar pe atractie fizica, frumusete, distractie sau interes.In al treilea rand:nu sunt disperata deloc.Niciodata n-am facut avansuri baietilor, intotdeauna am avut asteptarea ca ei sa ma curteze si nu invers ca pana la urma asa se cuvine.Si nu...nu-mi caut jumatatea pe internet.Eu nu cred in tipii din spatele unor poze, vorbe dulci sau imagini de webcam.

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

Hmm ia uite...ca pe internet gasesti tot felul de derbedei obsedati...
Mai tii minte? Ana Maria? raised eyebrows

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ma confunzi, dar daca vrei, poti sa ma faci derbedeu, nu ma supar, oricum ma includeam si pe mine, toti suntem niste cretini, dar am cunoscut o singura fata Ana Maria, si am tinut mult la ea

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

laughing Nu te confund deloc.winking

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce ti-am gresit?sad imi cer iertare daca ti-am gresit cu ceva

Răspuns utilizator avertizat
| stef87 a răspuns (pentru tubica):

Dar e bine sa nu incepi relatie direct de la stadiu de ceva serios. Ai idee ce frumos e atunci cand iti dai seama ca persoana potrivita era langa tine de nu stiu cat timp si va ziceati o gramada de secrete fara sa va dati seama in ideea ca sunteti doar prieteni (amici cum va place voua sa ziceti, de parca nu ar fi tot una amic, tovaras, prieten, arunca o privire in dex).

| Purec a răspuns (pentru tubica):

E vezi, asa ai clarificat problema si te-ai schimbat categoric in ochii mei. Acum esti o domnisoara inteligenta, draguta, care stie ce isi doreste, atenta si interesanta. Vezi care e problema? Mai devreme ai dat o alta impre3sie, imio facusem o impresie total gresita despre tine, ti-am citit si celalalte intrebari si eram dezamagit de tine. Acum mi-ai facut o asa impresie buna despre tine ca nici nu mai stiu ce sa cred. Esti o fata inteligenta si atragatoare prin inteligenta de care dai dovada, atenta la detalii si perfectionista, doar ca cel mai probabil nu intelegi baietii! Baietii nu sunt asa ca tine, sa intre mereu intr-o relatie cu gandul ca se va casatorii cu aceea persoana ( hai sa iti zic si de ce: Cati oameni ai vazut tu ca raman cu prima/primul cu care formeaza un cuplu? Asa eram si eu, ca tine inainte, ma indragosteam ca prostul si visam ca este aleasa inimii mele, iar la sfarsit, eue ram prostul care suferea). nu iti zic ca nu trebuie sa vezi relatia ta ca pe ceva ce va duce in final la intemeierea unei familii, dar vezi tu, te admir, esti buna, cinstita, dreapta, inteligenta...dar ia ghici cine sufera cel mai mult? Oamenii astia asa draguti, drepti si visatori, stiu cum e, si eu visez, nu m-am invatat minte niciodata, dar macar ridica capul sus, si accepta ca oamenii sunt rai, nu sunt ca tine, dai tot ce e mai bun in tine, dar nu pentru toti! Ca sa gasesti baiatul visurilor tale, fii pregatita si pentru esecuri. Incearca, ca nu ai nimic de pierdut, dar nu mai suferii dupa toti prostii! Esti trista, si te inteleg, dar am citit toate intrebarile tale, pare ca uneori.iti pierzi ratiunea.te complaci si te degradezi, imi cer suze ca iti zic, dar, inainte a ati cauta jumatatea, cauta-te pe tine, INCEPE SA TE CUNOSTI PE TINE CU ADEVARAT!

| MaTrIx8378 a răspuns:

Hei, intai te intreb de inceput, de unde esti?

| tubica a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Sunt din Oradea.

| MaTrIx8378 a răspuns (pentru tubica):

Mda din pacate eu sunt din alt oras, deci.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusDeejay a răspuns:

Si eu vreau o relatie seriosa cu o fata

| eugenl a răspuns:

Cand vei simti ca el e completarea ta atunci el va fi cel indicat si inevitbil legatura stransa dintre voi va duce la casatorie...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wow mi-ar placea asa o fata serioasa
Din ce oras esti?

Acuma trebuie sa stai si sa studiezi pe fiecare in parte ca nu multi sunt la fel, si dupa aceaa alegi ce iti place.

| LovellyAngel a răspuns:

Nu te aștepta la așa ceva... Sincer. Băieți serioși rar găsești. Până și pâinea lui Dumnezeu poate avea gust amar.
Eu ce să ma zic, cred că sunt cea mai proastă fată de pe Pământ, am așteptat un idiot 2 ani... "Relație la distanță", și nu ne-am văzut. Și mi se părea "Făt-Frumos"... Da' de unde.
PS nu are prea mare legătură cu întrebarea, doar am simțit nevoia sa ma mai descarc...

| MaTrIx8378 a răspuns (pentru LovellyAngel):

Eu sunt unul din aceia, asa ma consider, fara a ma lauda, dar dupa o perioada de a ma cunoaste cu respectiva 'fata, multe mi-au zis ca-s diferit de ceilalti, deci pot exista, dar trebuie sa-i cauti.

| vrelian a răspuns:

Afla de ce toti barbatii teau lasat sau nu au vrut relatii serioase si dupa poti remedia situatia. apoi depinde de tine cum arati si ce barbat cauti. daca nu arati asa de bine si cauti barbati mortali e normal sa nu gasesti si sa ti se intimple ce se intimpla. daca chestia asta iese din discutie atunci trebuie sa afli ce vor acei barbati sau mai bine zis ce vrea un barbat de la tine.cei place la tine si ce nu-i place de nu vrea o relatie de lunga durata.in general barbati lasa sau parasesc acele relatii in care ceva nu merge.si principala cauza este sexul.ca si la voi de altfel. daca o femeie are un barbat si ala doarme in bocanci fi sigura ca o sal lase daca ea are nevoie sa isi satisfaca dorintele, poftele si asa mai departe.la fel face si un barbat cu o femeie.as zice mai ales barbatii la care poftele sint mai mari comparativ cu o femeie.dar in ambele cazuri nici femeia nici barbatul nu va avea curajul sa spuna celulilant uite eu de aia plec.rar gasesti asa ceva.asta tine si de educatie si de rusine si alti factori. oamenii ar trebuie sa vorbeasca mai intai, sa nu paraseasca o relatie asa doar ca ceva nu-i place la partener sau ca a vazut el sau el ca ceva nu merge sexual.treb sa stea de vorba si sa incerce sa rezolve.si doar daca nu va rezolva acea problema atunci se pot desparti.dar trebuie sa incerci.dar ca sa incerci sa rezolvi trebuie sa afli care este acea problema.si ca sa afli trebuie sa vorbesti cu barbatu.stiu este f greu sau daca nu imposibil sa iti zica in fata uite eu de aia plec ca nu esti buna la pat.chiar daca tu o sa-i spui hai vorbeste zii etc el o sa zica a esti frumoasa esti buna esti cea mai tare.dar totusi el pleaca.aici e problema.fal sa zica adevarul daca poti. dupa vei stii ce problema ai tu sau apare in relatia ta cu barbatii.dar in general iti pot spune ca este legat de sex adica ceva nu faci cum trebuie, ceva nu faci bine, sau nu ai ceva.adica ceva iti lipseste sau nu e asa cum acel barbat se astepta.o sa spui pai de ce a stata cu tine o vreme? simplu a stata pina a vazut ce nu merge ce nu ai cum trebuie si dupa cauta sa plece. sfat ce sa zic asta e sfatul meu sa afli cum esti tu la pat intro relatie, cum te comporti in general, daca esti o persoana inteligenta si asa mai departe.afla asta de la un barbat. poti afla multe de la barbati, chiar si de la amici barbati in afara de sex.dar este bine si atit pentru moment.adica stii ce persoana esti daca esti sociabila daca esti o persoana ok ca inteligenta, ca barbatilor le place femeile destepte sa zic asa.afli ca esti buna cum te porti asa cu ei si chestii de fgenul asta. dupa sesiune ce zic tu ca ai cauti unu si vezi la pat cum este. apoi il intrebi.nu stiu daca o sa-ti raspunda dar daca si ala pleaca e clara.un barbat niciodata nu lasa o femeie care e felina in pat intelegi? chiar de ar fi proasta daca e supwer buna in pat atunci o tine cu dintii.credema sint barbat si stiu cum este.bafta la examene si vezi tu dupa ce o mai fi.numai bine

| vrelian a răspuns:

Am vazut ca ai comentat ceva legat de net de vorbe dulci bla bla.afla ceva daca nu stiai.o relatie zii cum vrei initiata sau facuta pe net este cea mai stabila cea mai striong, cea mai cea relatie posibila.am zis relatie daca se finalizeaza. daca intgrebi de ce cauta singura si da un raspuns.tu crezi ca in spatele unor poze asa cum tu spui se ascund alti oameni decit cei din realitatea? tot aia sint. poate pe linga unia chiar ai trecut pe trada. daca asa gindesti atunci si noi de pe aici putem spune la intrebarea ta ca minti ca doar te ascunzi in spatele acestui site nu? dar de fapt esti o persoana reala, normala.asa sinte si cei de pe net.crezi ca intre o persoana care tu o intilnesti la un club, sau pe strada si o persoana ce o intilnesti pe net sint diferente? eu zic ca nu sint.sau daca sint atunci pot spune ca mai degraba accept persoana de pe net, pentru ca aici pe net acea persoana da din ele tot ce poate, nu se ascunde nu te minte.deci poti vedea cum este mai bine decit daca vorbesti cu ea fata in fata.te asigur ca un baiat de pe aici care iti scrie esti urata esti naspa sau mai stiu eu ce daca te-ai vedea cu el fata in fata cu siguranta nu o sa mai aibe curajul sa iti spuna asa ceva.deci iti va spune vai ce draguta esti, da esti ok si pa.aici insa pe net afli ce cauta acel baiat, cum vorbeste si etc.aici el isi poate da arama pe fata f usor, ceea ce in realitate nu o sa o faca decit f f tirziu.si pina la urma aici pe net e la fel ca sin realitate.te intilnesti vorbesti, povestesti nimicuri, dupa care fiecare pleaca acasa.asa si aici.si apoi urmeaza sa te vezi si daca te placi aia este continui.ce vezi tu naspa pe net? eu nu vad nimic rau.cei mai important este sa gasaesti o persoana care sa vrea sa va vedeti.si apoi o persoana care vrea ceva serios pai nu se ascunde in spatele unie poze pentru ca pina la urma va trebuie sa se arate fata in fata si nu cred ca vine cu poza dupa el nu? incearca si tu sa fii mai relaxata sa gindesti pozitiv cumva.nu lua netu ca pe ceva rau, pentru ca si tu esti pe net pina la urma.si nu comnteaza pentru ce esti, conteaza ca esti si odata ce spui ca e rau nu vad ce faci pe aici.gata ajunge ca am batut cimpii destul.dar apropoo am avut ceva iubite ce le-am gasit pe net.chiar am si un prieten ce si-a gasit nevasta pe net si asa mai departe.numai bine.

| SoloPC a răspuns:

Cauta pana gasesti la tine prin oras plima-te prin parcuri cunoaste baieti...
Daca ai mai fost cu cineva in trecut destul de des da. o s aiti fie usor. dar daca esti la primul sarut cea ce nu cred o sa iti fie foarte greu!

| AndreiBolos a răspuns:

Asteapta si nu fi disperata pe chestia asta, la momentul oportun se va ivi baiatul care ti se potriveste.

| MeandYou123 a răspuns:

O sa-l gasesti atunci cand te astepti mai putin.Ai rabdare.

| raulinho0805 a răspuns:

Buna de unde esti?

| Constantin1 a răspuns:

"...tu mi-ai rapit si cuvintele, nu iti pot vorbi, doar sangele, aprins in mine, iti vorbeste, te cheama!" W. Shakespeare

| Catalin_Gabriel_1986 a răspuns:

Buna..am vazut ca iti cauti pe cineva de lunga durat..perfect ca si asta caut de ceva vreme... daca vrei sa vorbim mai multe uite nr meu 0766685016 te pup

| razvan83 a răspuns:

Buna. Foarte interesant ceea ce ai scris. Daca doresti sa discutam, astept mesaj. Multumesc.

| jungle3000 a răspuns:

Ai rezolvat problema!?

| jungle3000 a răspuns:

Suna hrd asa si ca din topor. stiu.
dar, ai rezolvat-o au ba!?winking din curiozitate mai inainte de toate. merit sa stiu dupa 2 ore de citit in continuu si incercat sa inteleg o ioata din tot ce a spus toata lumea plus mini conv asa ca si cum aici era un chat, un topic ceva... tongue. oricum. te rog. doar un raspuns. sincer. ty. hug

| lucyan1989 a răspuns:

Buna

| moldo19 a răspuns:

Si eu sunt de ceva timp singur.nu caut perfecțiunea deoarece
ca ea nu există. vreau o persoană sinceră corectă. mulțumesc

| moldo19 a răspuns:

Ma gasesti aici moldovanpetrumarcel@gmail.com

| Stefan_Chiru_1992 a răspuns:

Si eu care credeam ca nu mai prea exista fata cuminte la 19 ani big grin ma bucur sa vad ca m-am inselat big grinbig grin, sincer inteleg putin cum te simti si iti zic direct ca sa nu pierzi speranta! baiatul perfect pentru tine va aparea odata si odata si vei simti din prima ca este acea persoana speciala big grin

| Georgecotelea_Georgecotelea_1980 a răspuns:

Te vreau eu sunt serios da facem un seexxxxxxxxx

| Dragomir_CatalinVirgil_1986 a răspuns:

Mai exista si barbati seriosi numai ca trebuie sa ai rabdare sa nu grabesti lucrurile... Dumnezeu stie cel mai bine de ce tu ai nevoie! Cu credinta si cu nadejde si nu in ultimul rand rabdare vei gasi ceea ce cauti!

| suparata31 a răspuns:

Vreau o relație cu un băiat dragut

| Zaharia_Ionut_1999 a răspuns:

Lasa-mi numarul tau. Vreau sa te sun.