| Iamnimeni2912 a întrebat:

Va intreb ceva, stiu ca o sa ma criticati poate dar chiar vreau un sfat, dincolo de rautati.
Deci eu si iubitul meu am stat separati o perioada, acum vorbim din nou. Vreau sa stiu cum sa ma comport cu el sa fie din nou totul bine.
Vreau sa fim din nou impreuna, cred ca amandoi vrem, dar fara graba! Cum il "cuceresc" definitiv?
Multumesc anticipat!
PS: incercati sa raspundeti clar la ce am cerut fara chestii de genul "de ce l-ai mai vrea langa tine"

Răspuns Câştigător
| saresipiper a răspuns:

Ideea e ca vede ca vrei sa valorizezi aceasta sansa si in loc sa aprecieze acest lucru, il trateaza cu egoism. Din cate spui, cu cat te apropii de el, cu atat te respinge. Incearca sa il lasi in pace pana te cauta el, se simte oarecum sufocat..nu stie sa faca fata si bolii si relatiei in acelasi timp din cate ai vazut, il depaseste situatia. Daca dupa ce se face bine va reinnoda legatura cu tine bine, daca nu..trebuie sa cunosti baieti. Poate vazand asta isi va da seama de ce a pierdut si te va cauta, din pacate omul pretuieste ce a avut langa el numai dupa ce pierde!

12 răspunsuri:
| saresipiper a răspuns:

Depinde de la ce v-ati certat anterior, a fost vina lui sau a ta?

| Iamnimeni2912 explică (pentru saresipiper):

Eu am incercat sa fim ok si nu am vrut sa ne despartim! El a vrut, e nehotarat sa spunem

| dani420 a răspuns:

Eu zic sa fii tu însuți. Daca s-a îndrăgostit o dată de tine, de ce nu ar mai face o o dată, nu? happy nu incerca sa fii ceea ce nu ești, pentru ca va ieși ceva ciudat, si dacă ați stat destul de mult timp împreună, el o sa perceapă. Eventual, poți face micuțe schimbări legate de comportament, vorbit, etc. Ceva ce merită sa schimbi, in scopul de a face relația mai puternică, si de a stopa certurile, discuțiile neplăcute, etc. Comportă te cu el exact cum te comportai la început, arată i afecțiunea ta față de el, si sper ca o sa fie bine. Hai, multă baftă! :3

| saresipiper a răspuns (pentru Iamnimeni2912):

Imi pare rau ca vrei/ai sperante de viitor cu un om care e nehotărît in privinta ta. Daca te iubea, mai era asa? Incearca sa deschizi putin ochii si daca consideri ca meriti sa fii iubita, nu accepti firimiturile altora.

| Iamnimeni2912 explică (pentru saresipiper):

La inceput a fost foarte frumos, si eram foarte fericiti! Dar a interventit o schimbare la el, s-a inbolnavit si a trebuit sa renunte la sport... era din ce in ce mai nervos, agitat. Era de nerecunoscut, si asa ne-am separat...

| saresipiper a răspuns (pentru Iamnimeni2912):

Imi pare rau sa-ti spun asta dar cred ca boala, daca e una cronica mai ales, ii va influenta mult timp starea de spirit si alegerile. Daca vrei si poti accepta asta, atunci stai langa el, dar fericirea in asemenea situatii nu va fi garantata! Veti suferi "cot la cot" cum se zice. Tu stii daca merita sau nu. Si nu uita, toate relatiile sunt frumoase la inceput!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Tu spui ca el sa îmbolnavit si nu a mai putut continua cariera lui de sportiv, ce sport facea? Si daca sa imbolnavit de ce a trebuit sa suferi tu si relatia voastră? Ai avut tu vreo vină ca el sa îmbolnavit? Oricum ar sta lucrurile intre voi cu un om nervos si care mereu este pus pe scandal nu ai ce să faci, ce viitor vrei tu cu un om ca ăsta? Ursuz morocănos, si tu nu ai spus clar de la ce anume v ati certat? Care a fost cauza? Te ai rezumat sa scrii am incercat sa fim ok, am incercat cine numai tu? Sau vrea si el sa încerce sa faca schimbări sa î si ceară iertare de la tine ca sigur si el a gresit cu ceva, ce varsta aveti voi doi? Sănatate multă.

| Iamnimeni2912 explică (pentru saresipiper):

Sunt constienta de asta, si am vrut sa fiu langa el, dar el nu a vrut! Si nu este permanenta, deja acum este mai bine si intr-o luna va fi complet vindecat! Sper ca va fi bine intre noi, daca nu incerc sa nu fac o tragedie din asta!
Dar acum daca am inceput sa vorbim si ne-am dat o sansa oarecum, nu vreau sa ratez. Si as avea nevoie de cateva sfaturi in privinta asta

| Adry05 a răspuns:

Prostie de întrebare, contează să vorbești cu el și să afli care a fost problema, ce l-a deranjat și ce poți evita, ce treabă avem noi cu relația voastră să știm ce-l deranjează pe el. Naiba nici în propria relație nu puteți comunica să aflați ce și ce nu e bine

| alina2k18 a răspuns:

''Cum il "cuceresc" definitiv? ''
Daca esti alaturi de el in orice situatie, il incurajezi si se poate baza pe tine.

| Iamnimeni2912 explică (pentru saresipiper):

Multumesc foarte mult!
Chiar devenisem sufocanta, simteam ca il pierd si credeam ca rezolv ceva asa. Dar mi-am dat seama ca nu e bine, acum incerc sa scap de obiceiul asta, il las pe el sa ma caute, nu insist. Sper sa fie bine, daca nu, asta e chiar daca va fi greu

| saresipiper a răspuns (pentru Iamnimeni2912):

Sper sa fie asa si sa te caute! Se vede ca tu ii vrei binele, dar este o vorba "dragoste cu forta...".
Daca este un baiat destept va realiza ca dragostea nu se gaseste pe toate gardurile.
Pentru asta nu trebuie decat sa-l lasi singur, poate o sa i se faca dor de tine si se va intoarce. Daca il presezi, ii scazi entuziasmul si va vedea ca nu ai orgoliu deloc - Stima de sine este un lucru atrăgător, disperarea nu!
Multumesc pentru fundita! Numai bine!