| anonim_4396 a întrebat:

am o situatie-problema la momentul de fata.sunt logodita de jumatate de an.baiatul a trait la mine tot acest timp, apoi a plecat intr-o zi deoarece venea servit tare de la serviciu de vreo 2 zile.parintii suparati ma intrebau de ce el se comporta asa.desigur ca si eu eram nemultumita.iante de a pleca, tatal l-a certat si i-a spus ca mai bine va fi ca el sa stea la o parte si sa se gindeasca la faptele sale si ce vrea sa faca in viitor. logodnicul indata a si plecat. dupa aia ne-am impacat si el mi-a promis ca no sa se mai comporte astfel.ne intalnim in fiecare zi, el sta la sora sa care traieste nu departe de mine.acum zice sa ne mutam la o gazda impreuna.parintii sunt total impotriva si zic ca trebuie sa dau examenele si practica de asta vara, ca el e iresponsabil si de multe ori cere bani de la mine si ca consuma alcool. iubitului i-am zis ca parintii nu-mi dau voie sa stau cu el la gazda, dar el imi zice ca deja am 20 de ani si pot singura sa hotarasc pentru mine(el are 25 ani), dar eu vreau sa fiu si cu el si cu parintii impacati.nici nu stiu cum sa fac,pe deoparte e corect ce zic ei, dar pe de alta parte il cunosc mai bine ca parintii mei si stiu ca el se va indrepta. ajutati-ma va rog sa ies din aceasta situatie, dati-mi niste sfaturi, multumesc anticipat

12 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

Chiar crezi ca se va indrepta? f rar se intampla cate o minune de asta.

fa cum ti-e tie mai comod. daca crezi ca esti pregatita sa-i porti si lui de grija atunci stati impreuna(si daca crezi ca aveti bani sa faceti asta). daca nu... mai stai la ai tai. poate ai 20de ani, dar asta nu inseamna ca de na... trebuie sa incepi sa-i porti lui de grija. in plus stau si am gandesc ca el vrea sa te de langa ai tai numai ca sa nu le mai auda gura si sa isi faca el de cap incontinuare. ca daca s-ar lasa de bautura ar putea sta incontinuare la tine.

| valea20 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Mersi de sfat

| neutrino a răspuns:

Bun baiat, nu lasa sa-ti scape!

| valea20 a răspuns (pentru neutrino):

Ai in vedere sa fii mai cu "ochii in 4"?

| pietrean a răspuns:

Ascultal pe tatal tau,re perfecta dreptate,in aceasta situatie Asa ar trebui sa gandesti si tu,dar la varsta asta,crezi ca se va indrepta. Termina-ti scoala,fii pe picioarele tale si daca doresti poti sa fii prietena, in continuare,cu el, dar ATENTIE la comportamentul lui! Nici eu nu cred, ca-si va schimba firea si comportamentul! Decat sa regreti mai tarziu, judeca acum mai mult timp si cu capul, nu u inima.

| valea20 a răspuns (pentru pietrean):

Mersi

| Mihaela1964 a răspuns:

Te inseala, n-are bani, bea, dar vrea sa va mutati impreuna, buna treaba.Lasa-l,lepre ca el e lumea plina.Vezi-ti de examene si cauta un baiat serios in care poti avea incredere, ca doar nu s-a sfarsit lumea la el.Delete si search!

| Neah1 a răspuns:

Te-ai cam grabit sa te logodesti cu el, ma rog... Are dreptate familia ta, dati examenele si practica si continuati sa va intalniti ca pana acum. Daca dupa ce termini cu examenele se schimba in bine, poti lua in calcul propunerea lui.

| andreea756 a răspuns:

Intodeauna parintii ne vor binele, asculta de parintii te rog, nu fa o greseala pe care cu timplul o vei suferii!

| Oana92 a răspuns:

Din experienta celor de langa mine iti spun ca iubirea pentru alcool NU se vindeca! Si mai rau...se agraveaza si cel care la inceput face glume si atmosfera faina dupa cateva pahare de alcool, mai tarziu va lovi, injura, jigni, umili dupa aceleasi pahare de alcool.

Din experienta mea de viata iti spun ca NU E BINE sa stai si cu parintii si cu prietenul, mereu vei fi intre ei, oricat de binevoitori si de simpatici ar fi toti, divergente la un moment dat tot vor aparea.

Esti tanara, ai grija ce alegeri faci, viata ta depinde de ele...

| PanaceuUniversal a răspuns:

Intotdeauna va agatati de parinti! Macar inca esti justificata!
Amana treaba cu casatoria si mutatul impreuna dupa ce termini facultatea!
Daca o sa astepte pana atunci, inseamna ca merita, daca nu, iti poti da seama si tu!

| alinush21 a răspuns:

Fa-l sa se lase de alcool. Pune`l sa aleaga intre rachiu si tinehappy