| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebarehappy Am 18 ani și zilele trecute m-am simțit pregătită pentru a-mi începe viața sexuală. Probabil este un subiect jenant pentru unii, însă mie mi se pare normal să întrebăm și să fim informați. Deci, ideea este că a fost un act sexual în care am folosit protecție, durerea a fost relativ suportabilă, iar sângerarea a fost într-o cantitate normală. (în aceasta dimineață am observat o mică mică pată de sânge și menționez că au trecut 2 zile de la act) Nu simt modificări, dureri etc, mă simt normal, însă singura mea frică, în pofida faptului că am folosit protecție, este sarcina. Prietenul meu a folosit 1 prezervativ, după care după o vreme a mers la baie și l-a schimbat, după o vreme am început din nou și după o vreme în care prezervativul se tot mișca, l-a schimbat din nou, a treia oară actul sexual a mai continuat puțin, după care ne-am oprit. Nu cred că a ajuns niciunul din noi la orgasm și nici el la ejaculare. Sunt puțin panicată și vreau să știu dacă există vreo șansă de sarcină. (menționez că menstruația mea este neregulată și zilele astea ar trebui să îmi vină, dar sunt panicată). Mulțumesc pentru răspunsuri!

10 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

In moment ce a fost doar cu protecție, nu este nici o problema

| Sofer a răspuns:

Nu te panica aiurea ca nu e niciun risc de sarcina.

| catalina123123 a răspuns (pentru Crackman):

Mulțumesc, voiam doar să mă asigur, sunt panicată din cauza faptului ca să nu existe riscul ca prezervativul să se fi "miscat" sau ceva, odata ce a fost schimbat de 3 ori

| catalina123123 a răspuns (pentru Crackman):

Așa sper. Mulțumesc

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate si nu a ejaculat in tine, nu poti fi gravida.

Îți recomand să te informezi în legătură cu ce înseamnă o "sarcină", cum și de ce apare. De fapt, ar trebui și el să o facă.

Pare că ai vag habar despre asta.
Hint: Nu așa se rămâne însărcinată.

Înțeleg nesiguranțele și greșelile, e normal, lipsă de experiență. Dar lipsa de informare/cunoaștere nu te onorează.

| catalina123123 a răspuns (pentru Unknownzgw):

Mulțumesc pentru sfat! m-am informat din diferite site-uri, părerile sunt împărțite și mă gândeam să mă conving și aici happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai inceput bine, este ok si este chiar important sa va informati despre aceste lucruri. Nu este jenant, este benefic poti spune.

Legat de a doua parte, daca ati folosit prezervativul nu ar trebui sa discutam despre eventuala sarcina. Nu trebuie sa te panichezi, nu lasa stresul sa isi faca aparitia, asta poate duce la alte probleme.

Si pe langa asta, o sa mai fie momente de genul, iti garantez. Momente in care poate o sa incercati si lucruri noi si o sa te gandesti iar daca exista riscul de sarcina? De asta este bine sa te informezi inainte sa faceti orice si sa fii sigura de asta. Si un lucru important, nu te stresa.

Legat de orgasm, este ok oarecum. Asa este la inceput, nu este o regula sa se intample mereu, dupa mult timp, intelegere si "exercitiu" o sa se ajuga si acolo, asta cand o sa va cunoasteti mai bine corpurile.

Bafta sa ai si o zi faina in continuare!

| catalina123123 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult pentru răspuns, chiar mă ajută aceste sfaturi..si tu să ai o zi frumoasa!?

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat TOATE partidele sexuale au fost protejate cu prezervativ, este imposibil sa se poate produce o sarcina.