| Ancandf875 a întrebat:

Buna ziua,
Am un ciclu regulat care ma tine 7-8 zile. In ultima zi de ciclu am intretinut relatii intime insa nu a ejaculat in mine. A doua zi, s-a intamplat acelasi lucru. El este convins ca nu s-a terminat in mine insa mie imi este frica de lichidul preejaculator pentru ca poate contine urme de spermatozoizi avand in vedere intervalul de timp dintre acte. Am auzit ca in primele 5 zile inainte de menstruatie si dupa 5 zile de la terminarea ei, nu ramai insarcinata. Vreau sa stiu si eu care sunt sansele de a ramane insarcinata si daca ar trebui sa iau pilula de a doua zi.
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In cazul unui ciclu de 31 de zile, perioada fertila este intre zilele 13 si 18 ale ciclului, ambele zile inclusiv, cea mai fertila zi fiind ziua 17, cea in care se produce ovulatia.
In cazul unui ciclu de 32 de zile, perioada fertila este intre zilele 14 si 19 ale ciclului, ovulatia in ziua 18.

De retinut ca prima zi a ciclului se considera prima zi de sangerare menstruala.Cat dureaza sangerarea este irelevant.Calculele se fac in functie de prima zi de sangerare.De exemplu, in cazul unui ciclu de 31 de zile, ziua 17 este cea a ovulatiei.Aceasta se calculeaza si se numara in functie de prima zi de sangerare, aceea fiind si ziua 1 din sirul de 17.

Totusi, in conditiile descrise de tine, nu ar fi avut cum sa existe spermatozoizi viabili in lichidul preejaculator. Daca aveti siguranta ca prietenul tau a putut controla 100% ejacularea, nu exista risc de sarcina, chiar daca sexul a avut loc in cea mai fertila zi a ciclului.

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ciclul menstrual are intre 20 si 45 de zile, prima zi a ciclului fiind si prima zi de sangerare menstruala, iar ultima zi, ziua anterioara urmatoarei sangerari.
El este structurat astfel:
1.sangerare menstruala (3-7 zile);
2.perioada infertila (durata depinde strict de lungimea ciclului;
3.perioada fertila de 6 zile: 4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie;
4.perioada luteala/de infertilitate absoluta (12 zile).
Ultimile 12 zile ale ciclului (adica 12 zile inainte de menstruatie) sunt de infertilitate absoluta, deoarece nu mai exista un ovul viabil.
Perioada fertila, dar si perioadele infertile, se stabilesc numai in cazul ciclurilor regulate, adica care au mereu acelasi numar de zile. Femeile cu un ciclu scurt pot fi fertile imediat dupa menstruatie, sau chiar in timpul ultimelor zile de sangerare.Perioada infertila dinaintea perioadei fertile este relativa si depinde numai de lungimea fiecarui ciclu.
Pentru a putea fi formulat un raspuns, trebuie sa specifici lungimea ciclurilor tale daca sunt regulate.

In plus, ia in calcul faptul ca lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi viabili numai daca a existat o ejaculare anterioara, cu maxim 4 ore inainte, iar barbatul nu a urinat intre timp.

| KenGi16 a răspuns:

Din cate stiu eu, cand esti la ovulatie ai cele mai mari sanse de a ramane insarcinata. Insa, si in lipsa acesteia poti ramane. Sfatul meu e sa iei pilula de a 2 a zi, nu stii niciodata ce se poate intampla si in ce mod reactioneaza organismul la un act sexual neprotejat. Nu te baza pe lucrurile pe care le auzi, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic ginecolog legat de aceste aspecte. Deci ia pilula aia, macar scapi de o grija. Si alta data spune-i iubitului tau sa foloseasca prezervativul, nu e vorba doar de posibilitatea de a ramane insarcinata ci e vorba si de bolile prin transmitere sexuala. Take care

| Ancandf875 explică (pentru Floridori):

Am un ciclu de 31-32 de zile.
Iar el a ejaculat înainte cu 14-15 ore si a urinat de cateva ori. Ciclul meu, cum am mai zis durează 7-8 zile. Iar imediat cum s-a terminat adica in a 8 a si in a 9 a zi am avut contactul sexual neprotejat.
Iti mulțumesc pentru raspunsul anterior.

| Ancandf875 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult

| Floridori a răspuns (pentru Ancandf875):

Cu drag! Numai bine!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!