| dianamuresan93 a întrebat:

în 25 octombrie am avut ultima menstruație, luna aceasta mi-a intarziat deja cu 5 zile, am făcut un test de sarcina dar a ieșit negativ! s-ar putea sa fiu insarcinata și sa fie prea mica sarcina încât sa nu se vada la test?

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Ar cam fi trebuit sa se vada. Oricum, o ecografie te-ar scapa de dubii...

| dianamuresan93 explică (pentru sofisis):

Aia am sa fac.Mă gândesc ca poate ar fi prea mica sarcina sa se vadă! pana acum nu am avut treaba cu întârzieri menstruației!

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca ai fi insarcinata, in acest moment in organismul tau deocamdata NU exista O SARCINA care sa poata fi ''vazuta'' de testerul folosit. Acesta poate sa determine doar existenta sau lipsa unui anumit HORMON (hCG) in urina testata. Doar daca testul de sarcina a fost efectuat astazi in a 5-a zi de intarziere, numai in acest caz este posibil ca in proportie de peste 95-97% rezultatul NEGATIV obtinut sa fie VALID/VALABIL, adica corect. Dar pentru a fi absolut sigura ca rezultatul obtinut este 100% valabil, acesta va trebui repetat dupa trecerea a 4-5 zile printr-un al 2-lea test asa numit de confirmare a primului rezultat obtinut. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru dianamuresan93):

Unicul test de sarcina considerat intotdeauna precis si valabil este cel efectuat intr-un laborator de analize medicale, care se obtine prin efectuarea asa numitului test beta-hCG care determina cu o precizie/acuratete de peste 98% prezenta sau absenta hormonului de sarcina hCG in sange. Este singurul test acceptat de orice medic ginecolog in aceasta faza a ciclului menstrual.