| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Cristina si am 21 de ani.
Sunt intr-o relatie de 6 luni. Este o relatie la distanta. Nu ne vedem asa des, dar cand ne vedem stam impreuna. Vorbim in fiecare zi. Nu avem probleme cu gelozia s-au chestii de genu ca stim mereu ce facem fiecare. Problema mea este urmatoarea.
El niciodata nu imi face cadouri.
De doua ori a venit cu flori. Am zis okay, ii fac un eu cadou, un gest dragut. i-am cumparat un parfum si alta data cand faceam shopping zic sa ii i-au si lui ceva, si i-am luat un hanorac. Si i-am si zis ca i-am luat ceva. Zic poate imi face si el. Dar nu mi-a adus nimic. Am mers in oras sa luam masa, am achitat eu. Am comandat sushi la pachet, cu gandul ca macar amindoi sa achitam, ca era scumpe iar am achitat doar eu. Am iesit in oras cu un prieten de a lui. El a fumat narghilea eu am baut o cafea. Nici macar cafeaua pentru mine nu a achitat-o.( m-am simtit foarte incomod si rusinata. Mincarea care o faceam acasa, o faceam tot din banii mei. Dar la cumparaturi am mers amindoi. Vreau si eu pe cineva care sa ma ajute si sa ma faca sa ma simt importanta. Vreau gesturi dragute. Ca ma iubeste imi zice de 100007639373 ori pe zi si ca vrea sa fim toata viata impreuna. Dar eu nu vreau doar cuvinte. Vreau si fapte. Cu toate ca este departe poate sa imi faca cadouri, sa ma ajute cand am nevoie. Niciodata nu m-a ajutat cu nimic. Dar ma simt incomod sa-i zic asta. El are 24 de ani. Pare un barbat serios.
Curind iar vine acasa, si cand stiu ca iar ma pune in situatii incomode si ca iar ori achit pentru ambii ori in jumate. Mai nici nu as vrea sa il vad.

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Asta trebuie să-i spui lui, nu nouă. Dacă într-o relație nu există comunicare... cu timpul se duce totul de râpă.
Așadar, ori te aduni și îți iei avânt să vorbești cu el, ori cauți altul. Poate chiar mai aproape de tine, și vei avea doar de câștigat.

| DeathIncarnate a răspuns:

Intr-o relatia la distana chiar daca tu ai impresia ca stii ce face celalalt, nu sta deloc treaba asa.
Cat despre tip, poate nu sta bine cu finantele sau pur si simplu NU VREA sa achite si el(desi e cam penibil ca baiat) si sa iti faca cadouri(aici depinde de fiecare persoana, nici eu nu fac cadouri desi daca primesc ceva am grija sa nu raman dator).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta ori rezolvi cu el, ori la revedere. Direct.

| corbulalbrosu a răspuns:

La un moment dat ai spus asa : '' Pare un barbat serios''.
Exact aici apare si ''buba'' care induce neincrederea si anume faptul ca ai folosit cuvantul PARE in locul cuvatului ESTE.
Este indicat ca in mod obligatoriu sa-i spui ce te nemultumeste in relatia voastra si in functie de reactia manifestata vei sti chiar foarte precis ce urmeaza sa faci in continuare. Sanatate!

| sofisis a răspuns:

Uhm...nu e chiar normal sa nu contribuie financiar deloc. Adica, sunt de acord cu ideea ca fiecare sa isi plateasca dar vad ca el nu are absolut nici o problema sa manance pe banii tai. Ceea ce chiar NU e ok. NU e un barbat pe care sa te bazezi. Lasa declaratiile de amor ca alea sunt egale cu 0.

| Adry05 a răspuns:

Îi cam aiurea să-i zici chestile astea pe față, după poate o să zică că ești materialistă sau o să înceapă să-ți facă cadouri din obligație ceea ce nu știu cât te încântă dacă nu vine din dorința lui. Nu știu, mie îmi pare că sunteți fiiri foarte diferite și el nu e ce ai nevoie și numa vă amăgiți cu relația asta.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru Adry05):

Da! La asta m-am gandit si eu. Ca-i aiurea sa-i zic pe fata, si ca o sa o faca din obligatie (

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CrisTinuta2020):

Păi piși tu achiți și o faci din obligatie, adică te aștepți și să primești ceva înapoi daca ești drăguță cu el.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze, Nu prea am inteles ce vrei sa spui.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Te sfătuiesc să discuți cu el, să-i spui ce te macină. Dacă nu există comunicare relația se va duce de râpă la un moment dat. Nu este normal cum procedează. Eu cu soțul împărțim cheltuielile. Adică dacă de exemplu suntem in vacanță eu plătesc masa de prânz, el cina si asa mai departe. La fel și cheltuielile casei. Dacă nu va înțelege eu zic să-l părăsești. Nu va fi de viitor relația.

| Delcatty a răspuns:

Tipul asta mananca pe banii tai?!
Pare ca si-a gasit, pardon, fraiera si ca te foloseste.
Intr-o relatie, trebuie sa contribuie amandoi, sa imparta cheltuielile, sa isi arate afectiunea si nu doar prin vorbe.
Genul de barbat de care sa fugi.

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Nu e corect ce face, vorbește cu el!

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca-i bine sa discutati acest topic, ca mi se pare un zgarcit sadea, cu care nu vei fii niciodata fericita si nu vei putea face o familie.