| Ciovy a întrebat:

Bună ziua. Mi-a venit menstruația pe 20.06. 2024 și pe 26.06. 2024 am făcut sex protejat ( am simțit când ejaculez și am scos-o afara si am ejacula afara dar prezervativul era rupt). Pe 27.06. 2024 am luat pilula de a doua zii ellaone. Pe 15.07. 2024 trebuia să-mi vina menstruația. A trecut o zii întârziere. O fii de la pilula de a doua zii?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt efectele negative ale pastilei luate, fiindca aceea este o "bomba hormonala" care iti afectea masiv tot sistemul hormonal, pe urmatoarele 6-12 luni, modificandu-ti ovulatiile si menstruatiile pe toata perioada cat acea bomba este inca activa in corpul tau, adica 12 luni.
Din acest momen ar trebui sa stii ca o alta pastila de a doua zi nu mai poti lua in viata ta, fiindca poate declansa tumori si cancere.
Folosti prezervativul de acum inainte, dar masura mult mai mica, fiindca alea largi se rasucesc la sex, pana se intind si apoi pocnesc.
Un prezervativ pus corect pe penisul baiatului, trebuie sa intre foarte greu pe pensiul erect si sa stea perfect intins ca a doua piele a lui, fara sa faca cute sau pliuri si fara sa se rasuceasca, deloc.

| Madaxo97 a răspuns:

Ai pus de peste 10 ori întrebarea legată de pastila aia. Nu te mai îngrijora, nu ai niciun risc de sarcină, întârzie menstruatia de la pastila de-a doua zi! O să întârzie mai mult de 1 zi, poate chiar o săptămână sau mai mult, să sară chiar peste o lună menstruatia. Ca să știi, 1 zi nu se numește întârziere, orice ciclu menstrual mai fluctuează cu 3, 4 zile la toate femeile, nu vine mereu la același număr fix de zile, abia dacă întârzie mai mult de 10 zile ar trebui să te îngrijorezi, deși dacă ai luat pastila aia e normal să întârzie și mai mult, ți-am zis.

| Ciovy explică (pentru Violleta2022):

Bună seara. Cunoașteți pe cineva care a luat pastila de a doua zii ( ellaone) și ovulatia și menstruatia nu a mai venit pe aceeași data?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ciovy):

Da, milioane de femei au patit asta, in prospect sunt mentioante modificarile drastice produse de aceasta "bomba hormonala", medici gincologi dau asemena sfaturi, chiar si iar aici pe forum sunt gramezi de femei care vin disperate ca si tine, dupa ce au luat pastila de a doau zi, sa intrebe de ii intarzie ciclul, fiindca nu citisera prospectul acelui medicament si efectele sale serioase, care afecateza corpul femeii.