| Juliapasavento a întrebat:

Bună ziua, nu am mai luat anticonceptioale pana acum, eu pe 12 trebuie sa plec la mare și pica fix în ziua când trebuie sa îmi vina menstruatia, de la farmacie mi-au dat sa iau anticoncepționale Logest, le iau de la 1 august...și opresc administrarea când vin de la mare. Întrebarea mea este, după cate zile de la utilizare își fac efectul de contracepție chiar dacă nu le-am luat de la începutul menstruației de luna trecuta! Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Exista prospect. Daca il citesti, cu siguranta vei afla raspunsul

| Juliapasavento explică (pentru AliGab):

Puteti incepe, de asemenea, in intervalul dintre zilele 2-5 ale ciclului dumneavoastra menstrual, dar in acest caz trebuie sa utilizati, de asemenea, o metoda contraceptiva suplimentara (de bariera) in primele 7 zile ale administrarii drajeurilor in timpul primului ciclu menstrual. Din câte înțeleg sunt protejata după 7 zile. Doar ca eu încerc sa explic ca nu a fost administrat în perioada dintre zilele 2 și 5.

| ania a răspuns:

Toate anticonceotionalele sunt de fapt si avortive, pot opri fecundarea dar uneori opresc nidarea, fixarea ovulului fecundat in uter, adica ucid o fiinta umana ceea ce e crima inaintea Crwatorului si aduce blestem peste viata oricui.Ai fi mai fericita daca ai resoecta porunca Crwatorului si nu ai face sex fara casatorie.

| Goete a răspuns:

Te-ai obosit sa le citesti PROSPECTUL?

| Juliapasavento explică (pentru Goete):

Cam da... având în vedere ca nu prea primesc răspunsuri concrete

| Juliapasavento explică (pentru ania):

Bafta la făcut copii și la nunti. Se vede ca te-ai cam abținut de la sex pana după căsătorie. happy

| AliGab a răspuns (pentru Juliapasavento):

Vrei, nu vrei, Ania are dreptate. Cunosc cazuri de sinucidere pentru ca au facut avort, iar anticonceptionalele au mai mult efect avortiv decat contraceptiv.

| Juliapasavento explică (pentru AliGab):

Nu înțeleg ce avortiv ar fi pentru 16 zile de utilizare.