| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU, as avea si eu cateva intrebari si rog raspunsuri serioase. Am o relatie de aproape un an si totul a fost perfect pana acum ceva perioada situatia s-a intors brusc si simt ca si cum eu si ea ne-am cam indeparta, mai tare eu. Nu zic ca dragostea este un punct forte intr-o relatie dar la fiecare 2 saptamani ajungeam sa facem poate si mai mult, la inceputul relatiei era cam 3 4 ori pe saptamana, oare ce poate sa fie? Am avut discutia ca nu mai prea are chef, ca la mine asta este important doar chestia asta? Ca o doare in partea dreapta... Etc. Inca o intrebare, cand vreau sa stau langa ea si foloseste telefonul il trage doar catre ea chiar daca eu nu am interes sa vad dar o face si imi spune ca nu am motive sa fiu gelos si chestii, ii normal asa ceva? Inteleg, suntem împreună dar de ce reactia aia? De iubit o iubesc inca si nu as renunta la ea. Si ea imi spune aceleasi lucruri ca nu ar renunta la mine si multe alte. Niste sfaturi ar fi de ajutor, multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| AdrianFlorentinAdi98 a răspuns:

Mie sincer mi se pare dubioasa chestia cu telefonul. Nu o acuz de nimic, dar e putin ciudat, daca nu are nimic de ascuns de ce fereste telefonul? Din ce spui tu relatia s-a cam racit ceea ce inseamna ca ceva nu e okay.Incearca sa comunici mai mult cu ea. Poate e o problema la mijloc sau poate ea te inseala cu cineva si nu stie cum sa-ti spuna.Deobicei cand esti fericit intr-o relatie nu devii rece. Ceva nu e ok cu siguranta.

5 răspunsuri:
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Încercați sa comunicați mult și sa ajungeți la o idee comuna și sa vedeți de unde a plecat acest ''inconfort''.

| JackTh3Ripper a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Bun si daca de la acel inconfort se ajunge la o cearta sau sa zica catre mine doar ca crezi ce vrei tu varianta ar fi doar sa ma despart nu?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

Tu poți sa iubești o persoana cât te tine inima, dacă persoana accea nu mai are nevoie de tine, nu mai simte pentru tine ce simțea la început și nu mai prezinți interes pentru ea e normal sa va desparititi. Sau mai e varianta în care ne amăgim singuri...

| OrdanKarris a răspuns:

Te inseala sau se pregateste sa te insele. Observi cum incearca sa rarifice sexul, ba chiar are nesimtirea sa-ti ceara socoteala ca "la tine doar asta e important". Ori te inseala, ori se pregateste sa te insele si are deja pe cineva sau pur si simplu vrea sa beneficieze de tot ce-i oferi tu in relatie fara a mai fi nevoita sa faca sex cu tine, sau fara a fi nevoita sa faca sex prea des cu tine. Numai pentru asta ar merita sa-i dai papucii, pentru ca incearca subtil sa te oblige sa accepti mai putin sex decat faceati la inceput.

Al 2-lea indiciu ar fi ca incearca sa ascunda telefonul de tine cand stai langa ea. Clar ascunde ceva ce tu nu ar trebui sa vezi, stie ca se tine de prostii, altfel nu s-ar feri. Nu fi naiv. Astea sunt semne clare, ia-le ca atare.

Nu fi naiv si nu te lasa pacalit cand spune ca te iubeste. O femeie ori este indragostita de tine, ori te iubeste. Sunt 2 lucruri diferite. Cand o femeie este indragostita, innebunita dupa tine, aveti acea chimie organica, carnala, genul ala de chimie care o aveati la inceput cand o faceati des. La polul opus cand ea spune ca "te iubeste", te iubeste pentru ce faci pentru dansa: pentru timpul si atentia care i-o oferi in relatie, pentru faptul ca esti interesat de dansa, etc. Femeia te iubeste pentru ce-i oferi si pentru ce faci pentru ea, dar nu mai este indragostita de tine, nu mai esti centru universului ei, nu mai esti prioritatea ei, dar inca se poate folosi de tine, pana gaseste pe altul si de aici vine "te iubesc si nu vreau sa te pierd". Nu vrea sa te piarda pentru ca inca nu este sigura de individul cu care incearca sa te insele si daca nu ii iese socoteala, vrea sa te aiba pe tine sa nu ramana complet singura. E o lipsa de respect fata de tine si ar trebui sa ii faci un vant mare cat ea. I-ai facut prea mult toate mofturile si acum isi permite sa-si bata joc de tine pentru ca stie ca nu pleci nicaieri de langa ea. Nu o mai streseaza nimic, nu mai simte anxietate ca te poate pierde, asa ca-si permite sa rareasca sexul cu tine, isi permite sa-ti ascunda faptul ca pescuiesti dupa alti baieti, dar te pastreaza acolo in caz de urgenta, in caz ca altii nu sunt interesati de ea la modul relatie serioasa. Ai devenit roata de rezerva.

Deschide-i usa si pofteste-o afara! Intelege si accepta ea deja mental nu mai este in relatie cu tine, fizic este acolo cu tine, dar mental e in alta parte, cu totul alta parte.

| JackTh3Ripper a răspuns (pentru OrdanKarris):

Nu am inca un raspuns valid ca mar insela cu cineva ieri am purtat discutia ca de ce s-a racit ea mi-a zis ca din frica de a nu face copii pentru ca lua anticoncepționale si s-a oprit din a mai le lua m-am uitat pe net am intrebat medici de familie despre efectele pastilelor si au spus ca si din vina lor se poate deci nu stiu momentan ce sa fac ultima roata nu am sa fiu daca o sa ajung acolo poftele sa ii le fac cum ati precizat nu ii le fac la noi doi cand luam salariile ne ajutam reciproc un prieten pshiholog mi-a spus sa am i credere doar sa fiu vigilent si asta o sa fac