| Arlekin a întrebat:

Buna ziua TPU-isti
Astazi am aflat ca multi barbati isi fac circumcizie pentru ca asa le cere partenera si dorect sa aflu parerea voastra despre asta
- merita o circumcizie sau este doar un moft
- afara de problemele medicale/costuri/tratamente etc care este avantajul real sa fi circumcis
- nu sunt de alta religie dar ma intreb de ce femeile cer barbatilor astfel de operatie si la ce le ajuta

Am cateva prietene, am rude femei mature dar nimeni nu mi-a confirmat asta sau nu au auzit de asa ceva
Ciudat

Multumesc

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Arlekin: Astazi am aflat ca multi barbati isi fac circumcizie... dar nimeni nu mi-a confirmat asta"

nu știu dacă observi dar iți dai cu stângu-n-dreptul adică te contrazii singur/ă.
Vorbim aici de un obicei/tradiție evreiasc și atât, nu o toană a nu-ș' cui parteneră

| TimberWolf a răspuns:

Nu exista asa ceva, un zvon, o prostie de pe internet citita probabil.

| Arlekin explică (pentru TimberWolf):

Aproximativ unei treimi din populația masculină din Romania i s-a practicat deja circumcizia

ce sa mai zic si cui?

| Arlekin explică (pentru sierra1):

Evreii, musulmanii etc sunt cam 1/2 din populatia lumii
statistic, Romania are peste 1/3 dintre barbati circumcisi, la cerere sau din motive medicale

| sierra1 a răspuns (pentru Arlekin):

1/3 e media mondială incluzând Evreii, musulmanii etc deci datele pe care ni le serveșt sunt INCORECTE

pentru edificare:

https://en.wikipedia.org/wiki/Prevalence_of_circumcision

| mihai69 a răspuns:

Dacă e își face himenoplastie, îmi fac și eu circumcizie.