| anonim_4396 a întrebat:

va rog frumos sa imi dati un sfat, nu stiu ce sa fac.
In urma cu 5 luni am cunoscut pe facebook o fata din Filipine, de 2 luni avem o relatie la distanta.
Totul a inceput prin faptul ca mie a inceput sa imi placa de ea,eu nu am vrut sa ii spun niciodata oricum m-am gandit ca va fi doar ceva trecator si ca nu are rost sa imi bat capul cu cineva din alta parte a lumii pana am avut surprinderea sa imi spune intr-o zii din senin ca s-a indragosit de mine,in acel moment ne-am inceput relatia.
Adevarul este desi imi place de ea,si este o fata care m-a ajutat mult,m-a ajutat sa iesi dintr-o depresie am devenit mai apropiat de parintii mei multumita ei,am inceput sa fac sport,am scapat de anumiti prieteni falsi din viata mea,am inceput sa fiu mai sociabil, sa nu mai fumez asa de mult, sunt constient ca nu avem nici o sansa sa ne reuseasca relatia.
M-am gandit in felul urmator:Eu peste 1 an voi termina liceul unde poate iau sau poate pic BACUL dupa care POATE merg la o facultate daca nu ma angajez undeva, vine aici am facut pe d*acu in patru impreuna avem 1000 euro isi cumpara bilete de avion vine aici, dupa aceea ce facem? Eu dintr-un salar de 200 de euro asta daca voi avea noroc sa imi gasesc loc de munca, nu pot sa o intretin si ma indoiesc ca ea va putea sa lucreze ceva in Romania tinand cont ca nu stie limba si ea peste 1 va termina facultatea de arta, cu care ma indoiesc ca va reusi ceva mai ales in tara asta, plus ca sprijin de la parintii mei 0 de la ei nici nu se pune problema mai ales ca are o familie putin mai religioasa si mai dictatoriala in acelasi timp, mi-a spus ca cel mai probabil va fugi de acasa pentru ca acordul lor oricum nu l-ar obtine niciodata ca sa poata pleca.
Intr-adevar este si vina ei, din tot ce am vorbit in toate aceste luni am realizat ca desi are 20 de ani familia ei se poarta cu ea ca si cum ar avea 12 si asta pentru faptul ca are o gandire foarte imatura pentru varsta ei,ea crede ca totul va fi bine, ca ne vom descurca, ea in momentul de fata este indragostita de mine si este in culmea fericirii nu o intereseaza altceva si este convinsa ca peste 1 2 maxim 3 ani noi doi vom llocuii singuri impreuna,drept dovada ca nu are nici foarte multi prieteni,pentru ea totul este roz si frumos si mi-a spus ca ma iubeste pentru ca de cand m-a cunoscut a devenit mai sociabila si a iesit dintr-o depresie a inceput sa vorbeasca mai mult cu lumea si sfaturi mele au ajutat-o foarte mult.
Am inceptu sa tin la ea,chiar apreciez ce a facut pentru mine,dar nu mai stiu ce sa fac cu ea,ea nu este deloc constienta ca relatia asta nu are viitor,problemele financiare ruineaza tot si eu sunt de vina ca i-am dat apa la moara in ziua cand mi-a spus ce simte pentru mine in loc sa tac din gura si sa evit subiectul i-am spus eu ce simt si dupa aceea am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna,nu stiu ce a fost in capul nu m-am gandit in acel moment la toate detaliile,m-am lasat dus de val si consider ca pentru binele amandurora poate ar fi mai bine sa incheiem tot,prima oara cand am cunoscut-o m-am bucurat m-am gandit ca m-am imprietenit cu cineva mai matur decat mine,mi-am facut un prieten bun, cineva pe care sa am ca model in viata, acuma imi dau seama ca parca eu as avea 20 si ea 17 nu invers.
Ar trebui sa inchei tot?
Ce sa ma fac cu fata asta,nu pot pur si simplu sa o las balta sa sufere, am avut o singura cearta de foarte mici proportii dupa ce am pornit camera web am intrebat-o ce are la ochi si mi-a spus:"Bine uite nu sa ascund, am plans" ma rog am tradus in romana caci vorbim in engleza.
M-as simti pur si simplu oribil si ca un monstru sa ii ruinez toate visele si lumea ei imaginara.

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru o asemenea mare iubire trebuie sa lupti, nimeni nu te va ajuta cu nimic. Marile succese dau valoarea unui om, nu infrangerile.

| ywar a răspuns:

Baiatule, esti cu capul? Visezi la cai verzi pe pereti cu filipineze? Ai toti calutii acasa?
Ai fete aici cate vrei si frumoase de pica si tu ai cunoscut una pe fb si pretinzi ca te-ai indragistit de ea si AVETI O RELATIE? Nu mai inteleg eu sau ce?
Stai clam aici si vezi-ti de treaba. Ai... de ani o varsta la care tot ce zboara se mananca sau se... Nu ai nicio relatie cu ea! Calm! Nu-i mai raspunde si fa-te ca ploua cauta aici si pa! Si culmea ea este mai mare decat tine. Vezi sa nu te faca la portofel sa iti spuna sa ii trimiti bani ca nu stiu ce i s-a intamplat. E o metoda noua cu nu stiu ce transferuri din cont in cont samd.

| Smith_Christian_1992 a răspuns (pentru ywar):

Fata de tine, eu sa vorbesc politicos probabil ca dintre noi doi doar eu am cei 7 ani de acasa, eu sunt o persoana care nu a avut prieteni aproape niciodata si mi-am cam trait toata viata pe internet, doar de pe la 15-16 ani am inceput sa mai socializez si sa mai ies din cand in cand din casa, asa pentru cultura ta generala, da am toti calutii mei acasa, doar trebuie sa recunosc adevarul dureros ca nu am viata sociala, deci este normal sa ma indragostesc de cineva in mediul virtual si de asemeanea sa am prieteni in mediul virtual.

| ywar a răspuns (pentru Smith_Christian_1992):

Nu ai inteles nimic! Tu nu ai viata de fapt! Viata in mediul virtual este non-viata. Nu mergi la biserica, nu stii ce e aia lumina, nu poti scoate un cuvant cand esti fata in fata cu altii. Sunt un om educat, stai calm! si spre deosebire de tine eu am viata sociala si ceva mai multa cultura ca tine. Varsta ma ajuta... probabil. Am probabil dublu varstei tale si inca putin. Asa ca citeste printre randuri si ia in consideratie ceea ce ti-am scris eu. Daca nu ma crezi intreba pe altii mai intelepti. Iti vor spune acelasi lucru!

| Smith_Christian_1992 a răspuns (pentru ywar):

Frumos ar fi de ar raspunde si alti, dar vad ca desi este TPU nimeni nu se baga sa imi spuna nimic....multumesc pentru ce mi-ai spus, acuma de ar mai raspunde si alti sa mai aud si alte opinii ar fi frumos poate daca precizam ca dau funda era deja bataie aici

| Tudy000 a răspuns (pentru Smith_Christian_1992):

Sa stii ca nu vb prostii ywar,+-tonul cu care te-a luat, am trecut prin ceva similar tie, culmea tot filipine, toata treaba a tinut cam 3 luni dupa care subit tipa mi-a zis ca ceva teroristi au intrat la ea in casa si i-a omorat parintii, ca taicaso era medic si i-au ramas 15 milioane de dolari de la el si sa ii dau contul meu de banca ca sa imi trimita banii si sa vina sa se casatoreasca cu mine in RO, aceeasi situati si de varsta intre noi si alea, alea, a fost primul SCAM la care era sa pic in plasa, desii ma gandeam sa ii dau un cont gol de al meu ca sa vad doar ce se intampla si pana la urma am lasat-o balta si nu am mai vb cu ea.

| Hozan_Vasile_1959 a răspuns:

Mai asteapta timpul le va rezolva pe toate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Povestea mea e ceva asemanatoare... spre deosebire de tine noi ne-am si vazut in viata realalaughing)
filipinezii sunt niste oameni extraordinari...

| Soare_Marina_1988 a răspuns:

Ce ai ma baiatule laso in pace ca nu vezi casi bate joc de tine poate fata nu e indragostita de tine