| angelinthenight a întrebat:

Bunaaa TPU! Nici nu stiu cum de apelez la voi dar jur ca nu mai pot judeca bine. Am o relatie de 2saptamani cu prietenul meu, si shntem prieteni de 2ani. Zilele trecute m-am culcat cu el, el fiind primul la mine. Eu am 16 ani iar diferenta dintre noi e de un an jumatate. Problema e ca astazi pleaca in strainatate, acolo unde este stabilit momentan si vine tocmai in iarna. Eu nu mai stiu ce sa fac, de 2 zile plang continuu. atunci cand nu shnt alaturi de el tot si abia astept sa se faca seara sa pot iesi cu el, sa stau in bratele lui, sa simt ca ma iubeste, apai cand pleaca, ce-o sa fac? Lumea deja a inceput sa fie invidioasa, si sa bage vorbe rele jntre noi, iar el se pare ca asculta de gura lor. Nu stiu ce sa-i mai fac sa aiba incredere deplina in mine. Nu stiu cum sa intretin relatia asta in afara faptului ca vom vorbi, ne vom vedea pe skype si etc, nu mai stiu ce sa fac. Ma bate gandu ca m-ar putea parasi, cu toate ca mi-a dovedit de nenumarate ori ca nu ar face-o... Problema e ca am nevoie de niste sfaturi de la voi... Poate ati trecut prin situatia prin care trec si eu in care aveti relatii la distanta si ati luptat pentru ea. Cum ati reusit?

11 răspunsuri:
| OnlineZ a răspuns:

E dificil.E greu cand iubesti si esti parasit dar nimeni nu a murit din dragoste.Asa ca daca se va intampla asta trebuie sa fii tare, iar daca nu incearca sa nu fii prea stresanta si prea geloasa cand el o sa fie departe ...asta o sa va desparta. Daca e iubire adevarata ..atunci cu siguranta ve-ti reusi cu si fara sfaturile noastre.Pup si o relatie lunga si plina de dragoste.Si nu mai plange niciodata pentru nimeni decat pentru copilul tau.

| MarioOnette a răspuns:

Eu acum o situatie asemanatoare,plec peste vreo citeva zile in alta tara si o sa vin tocmai la iarna.Pot sa-ti spun doar una,daca va fi sa fiti impreuna veti fi,trebuie sa astepti si sa vezi cum va fi cind se va intoarce, ce vei simti pentru el si cu se va comporta el cu tine, daca va fi ca acum pai n-ai de ce te ingrijora -relatia voastra a suportat distanta, dar daca peste o luna deacum nu vorbiti deloc adica a uitat de tine, pai si la iarna n-o sa fie mai frumos.Bafta!

| neutrino a răspuns:

Este o vorba: "au fost grei primii pasi, de acum incolo se face partie"! El te-a ajutat sa faci primii pasi in viata sexuala, a plecat si e bine plecat. Partia o vor face altii, ca doar nu o sa stai asa, inceputa!

| angelinthenight explică (pentru MarioOnette):

Nu are cum sa ma uite... Ultima oara cand am vorbit fata in fata imi spusese" oriunde as fi, sa stii ca cineva te iubeste mult de tot"... Mi s-a rupt sufletul in mine. Stiu sigur, adica sper ca vom fi la fel si peste o saptamana, o luna, pana de sarbatori iar dupa o iau iar de la capat.sad

| angelinthenight explică (pentru neutrino):

Nu o va face nimeni, nu vreau asta indiferent de situatie. Si stiu ce zic, am destul de multa ambitie.

| xPiitiicaOx a răspuns:

Imi pare chiar rau pentru tine, stiu ce inseamna sa iubesti pe cineva iar el sa plece. Te simti dezamagita intr-un fel. si poate putin geloasa ( bine, acest tip de gelozie e normala, orice om ar face asa ceva). Tot ce puteti face, e sa vorbiti cat de mult puteti atunci cand veti fi departe unul de celalalt si sa va promiteti ca totul va fi bine, si nu va veti insela. Asta e ca o proba a maturitatii voastre, daca puteti trece peste asta, veti putea trece peste orice. Eu va doresc tot ce e mai bun pe lume, sa va iubiti chiar si atunci cand distanta va desparte, si sa treceti cu brio peste acest test. Si sincer vreau sa aud de voi numai de bine, iar poate peste vreo 10 ani, sa aud ca va iubiti in contiunuare, aveti o familie frumoasa impreuna si ca nimic nu va mai poate despartii. Te pup, si sper sa se rezolve toate in favoarea voastra si ureazai drum bun! La iarna aflam cat de mare e dragostea voastra. Va pup :* bafta.

| neutrino a răspuns (pentru angelinthenight):

Promiti ca imi vei spune la sfarsitul anului cati au fost?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare nu ca pleaca, ci mai de graba pentru ca i-ai dat virginitatea si asta, te face sa regreti, asa-i?

Daca te iubeste, pe langa faptul ca o sa comunicati prin retelele sociale, telefoane etc. o sa se reintoarca, trebuie sa-i arati incredere, incearca sa nu-i faci drumul greu, nu-l face sa sufere, poate ca incearca sa faca un rost in viata, sa-si faca banii lui de masina, haine etc.

Iubirea, inseamna si rabdare, pacat ca ai aflat asta intr-un mod asa crunt!

| DeeaMarry a răspuns:

Deci tu ai o relatie de 2 saptamani, iar acum cateva zile ti-ai inceput viata sexuala cu iubitul, desi el e stabilit in strainatate. La 16 ani.
Pune-te putin in locul lui. Tu cam ce parere ai avea despre tine? Pentru ca eu una as avea o parere foarte proasta. Nu e de mirare ca el asculta de gura celorlalti din moment ce tu nu te-ai facut respectata!

| ywar a răspuns:

La 16 ani e mai usor sa treci peste astea. Fiecare isi va gasi pe altcineva. E varsta hormonilor si sunteti iuti la pasiune. sa iti fie frica ca te va parasi? Hm, dupa 2 saptamani tu spui ca ai o relatie? Spui asta pentru ca a facut sex cu tine si ai mai vrea si ti-a placut. Asta e tot. Aveti 2 saptamani nu 20 de ani impreuna. Sunteti prieteni de 2 ani? Irelevant. Prietenia nu-i aceeasi mancare de peste cu relatia. Stai cuminte, lasa-l sa plece. Daca va fi al tau se va intoarce la tine si va fi cu tine, dar ma indoiesc. Nu iti face sperante. Va intalni acolo alte fete si va avea alt mediu. La 16 ani te uita repede. Suna dur dar asta-i adevarul. As putea sa te mint si sa iti spun baliverne dar nu o fac pentru ca am ceva experienta de viata, mult mai multa decat tine avand in vedere ca am dublul varstei tale si inca ceva pe deasupra. Deci, calm!

| MarioOnette a răspuns (pentru angelinthenight):

Salut! chiar mii interesant, ce faci? cum? mai sinteti impreuna?